Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Depresyonda mı?

akinci23

Gümüş 5 Üye
Benim kaplumbağlarımdan biri son 3-4 gündür garip hareketler sergilemeye başladı. Özellikle yemek konusunda. Diğer ikisi canavar gibi yemleri kaparken o bi kenarda öylece duruyo. önüne atsam bile kafasını diğer tarafa çeviriyor ve sadece 3-4 tane sera raffy ı dan yiyor. Bazen de hiç yemiyor. Öyle hareketlerinde filan da pek bir yavaşlama yok.
Şimdi gelelim niçin depresyonda mı başlığını kullandığıma... Istıcısı, filtresi, akvaryumu her şeyi tamam. Mineralden tut vitaminine kadar herşeyi de var. Ama inat işte yeterince yemiyor. Bir belgeselde bir ev kedisine obsesif kompulsif bozukluk ve depresyon teşhisi koymuştu veteriner. Bu veteriner de öyle sıradan bir veteriner değil yani hayvan davranışlarında uzman birisi. Neyse kediye paxil verdi. İnsanlar kendilerini antidepresan bağımlısı yaptı, yetmedi şimdi de hayvanlarını antidepresan bağımlısı yapmaya başladı. Bir de bir yerlerde kaplumbağaların strese girdiklerinde yemek yemedikleri hakkında bir şey okumuştum. Belki de burada okumuşumdur hatırlamıyorum. Bu konuyla ilgili bilgisi olanlar var mı? Önerileriniz neler?

Evet depresyonda olduklarında ya da korktuklarında yem yemiyorlar benimkilerden birinde de aynı sorun vardı ama zamanla geçiyor. Çok ürkek oldukları için yem yemeye bile korkuyorlar. Endişelenmeyin umarım düzelir.Bende forumdaki arkadaşlardan öğrendiklerimi paylaştım sizinle.

Dönemsel bir durum olabilir başka hastalık belirtisi yoksa. 2-3 çeşit farklı yem deneyin, meyve sebze verin sürekli aynı yemleri kullanıyorsanız onun da etkisi olabilir. Diğerleriyle sorunu falan varsa o yüzden de olabilir.

Akvaryumda bir degisiklikmi yaptiniz? Genelde sorun buda olabiliyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yaptım ama uzun zaman oldu şubat ayında yapmıştım bir de son zamanlarda metal müzikle çok ilgileniyorum. Yüksek sesten de korkmuş olabilir. Aynı odada değiliz ama yine de odama çok yakınlar üst katın koridorundalar. Hemen kapının karşısındalar. Birşey daha eklemeliyim sanırım. İki tanesi yem atarken sürek elleriyle birbirlerine vurup duruyolar. Bu onların yanına gittiğinde hep dibe dalmak zorunda kalıyo. Bundan da olumsuz etkilenmiş olabilir. Yemlerini farklı bir kapta vermeyi deniyecem.

Yemlerini su olmadan yiyemezler bildiğiniz gibi, bu yüzden başka bir kapta da mutlaka en az kabuklarını örtecek kadar su olmalı ve suyun da 28 dereceden düşük olmaması lazım yoksa üşütme riski artar. Ayrı kapta yemlemek daha da strese neden olur diye düşünüyorum her yemek vaktinde akvaryum dışına çıkıp sonra yine geri gelmesi pek iyi olmaz ayrı ayrı her birine elinizle vermeyi denemeniz daha olumlu olur bence. Kulakları pek iyi işitmez müzikten etkilenceklerini tahmin etmiyorum :) Diğerlerine alışamamış gibi geliyor bana.

aragorn' Alıntı:
Yemlerini su olmadan yiyemezler bildiğiniz gibi, bu yüzden başka bir kapta da mutlaka en az kabuklarını örtecek kadar su olmalı ve suyun da 28 dereceden düşük olmaması lazım yoksa üşütme riski artar. Ayrı kapta yemlemek daha da strese neden olur diye düşünüyorum her yemek vaktinde akvaryum dışına çıkıp sonra yine geri gelmesi pek iyi olmaz ayrı ayrı her birine elinizle vermeyi denemeniz daha olumlu olur bence. Kulakları pek iyi işitmez müzikten etkilenceklerini tahmin etmiyorum :) Diğerlerine alışamamış gibi geliyor bana.

hımm anladım. Zaten elimle vermeye çalışıyom ama küs çocuklar olur ya ne yaparsan yap yüzlerini diğer tarafa çevirirler işte bu da öyle. Alışamama konusu ise en garibi çünkü o ilk önce bende olan ili tanedendi. Yeni gelenin alışması için o kadar uğraştık şimdi de bunun için biraz uğraşalım. En iyisi ben ona biraz daha ilgi göstereyim ve oluruna bırakayım. Belki bahar depresyonu gibi bişidir.

Olabilir kaplumbağa sayısı artıkça bu tip şeyler daha sık görülüyor umarım düzelir durum.

Geri