Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Deri değişimi mi ? Hastalık mı ?

mbdokulmez

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar. Umarım konuyu doğru açmışımdır.
:fear: Ninjanın görünen bütün deri kısımlarında beyazlıklar ya da pamuklanmalar mevcut. Forumdaki araştırmalarım neticesinde edindiğim bilgi kadarıyla, allta "Link"teki videoda Ninja'nın deri değiştirdiğini düşünüyorum. Ancak henüz yolun başında birisi olduğum için siz daha tecrübeli kaplumbağaseverlerin bilgilerine de ihtiyacım var. Sizce de deri değişimi midir bu ?

Link

Diğerine zarar verir endişesiyle birkaç gün önce başka bir tanka aldım, videoyu izlerken sizde farkedeceksinizki derisindeki pamuklanmalar suda da mevcut, sanki deri döküyor gibi ve su hızla kirleniyor.

Ayrıca kabuk durumu veya genel itibariyle sağlıklı görünüyor mu size de ? (İştahı da gayet yerinde öğünlerini bozmuyorum.)

Ek bilgilendirmelerinizi de öğrenmek isterim.

Kaplumbağalar büyüdükçe aynı kabuktaki plakalar gibi deri yenilerler ve ömürlerinin sonuna kadar deri dökmeye devam ederler. Büyüyen deri üstteki katmanı gerdirip atar.

Ek olarak aşırı A vitamini yüklemesi ve uvb ampulde deri değişimini hızlandırır.

Bu deri parçaları büyük sorundur. Akvaryumda sürekli yüzerler. Bunları iç filtre ile toplarız. Dış filtreli sisteme geçtiğimizde de yine iç filtreyi bu amaçla kullanmaya devam ederiz.

Hayvandaki deri değişimi. Göz kulaklar sağlam gözüküyor. Kabukta güzel, ara çizgiler genişlemiş bu büyüdüğünü gösteriyor. Büyüme belirtisi gösteren hayvan sağlıklıdır. Hasta olan hayvanın boy uzaması durur.

Yemleri 8 cm kabuk boyuna kadar günde iki öğün ve günlük kafa hacmi olacak şekilde veriyoruz.

O kum olmaz. Vitasand marka sarı silis kum kullanmalısın. Resler kum yer bu hazımsızlık ve bağırsaktaki parazitleri atmasını sağlar. Eşelenerek bacaklarındaki deriler ile alt bağadaki plakaları sürtünerek atar ve vakit geçirip oyalanırlar.

Hayvanı ayırmana gerek yok bu hastalık değil. Su 28 derece kuru alan 32 derece olsun.

Cvp: RE: Deri değişimi mi ? Hastalık mı ?

cem' Alıntı:
Kaplumbağalar büyüdükçe aynı kabuktaki plakalar gibi deri yenilerler ve ömürlerinin sonuna kadar deri dökmeye devam ederler. Büyüyen deri üstteki katmanı gerdirip atar.

Ek olarak aşırı A vitamini yüklemesi ve uvb ampulde deri değişimini hızlandırır.

Bu deri parçaları büyük sorundur. Akvaryumda sürekli yüzerler. Bunları iç filtre ile toplarız. Dış filtreli sisteme geçtiğimizde de yine iç filtreyi bu amaçla kullanmaya devam ederiz.

Hayvandaki deri değişimi. Göz kulaklar sağlam gözüküyor. Kabukta güzel, ara çizgiler genişlemiş bu büyüdüğünü gösteriyor. Büyüme belirtisi gösteren hayvan sağlıklıdır. Hasta olan hayvanın boy uzaması durur.

Yemleri 8 cm kabuk boyuna kadar günde iki öğün ve günlük kafa hacmi olacak şekilde veriyoruz.

O kum olmaz. Vitasand marka sarı silis kum kullanmalısın. Resler kum yer bu hazımsızlık ve bağırsaktaki parazitleri atmasını sağlar. Eşelenerek bacaklarındaki deriler ile alt bağadaki plakaları sürtünerek atar ve vakit geçirip oyalanırlar.

cem' Alıntı:
Hayvanı ayırmana gerek yok bu hastalık değil. Su 28 derece kuru alan 32 derece olsun.

Arkadaşlar çok teşekkür ediyorum bilgiler için. Dediğim gibi henüz yolun başında olmam vesilesiyle aydınlatıcı oldunuz. Forumu takip etmeye devam edeceğim. Tekrar teşekkürler.

Bu arada şimdi farkettim Cem Bey, 2 ayrı yorum yazmışınız, bense 2 farklı kişi yazdı sanarak "Arkadaşlar" diye başladım cümleme :133: İlginize tekrar teşekkürler

Bakım bölümü öne çıkan konularda reslerin bakımı ile ilgili bilgi mevcut. Okuman yararlı olur. Cepten giriyor isen üstteki büyük yazıya tıkla anasayfaya geçer.

Cvp: Deri değişimi mi ? Hastalık mı ?

abi benimkiler buyumeye devam ediyor ama surekli deri degistirmeye basladilar uzun zaman sonra deri degisimi olmasi gereken biside .uzun zaman sonra normal mi?

Deri değişimi sürüngenlerde sürekli olur. Büyük hayvanlarda deri dokusu fazla olduğu için deri döküntüsü göze batar.

Geri