Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Deri Parçalarını Sudan Nasıl Alacağım?

frhtkoc

Altın 5 Üye
soru başlıkta arkadaşlar deri parçalarını sudan nasıl çıkartacam dip çekimi filan yapıyorum ama yinede sudalar :)

Cvp: deri parçalarını nasıl sudan alacagım ?

Bence zamanla filtre de çekebilir. Yada su değişiminde bir kısmı gider. Benimkilerde sık sık deri değiştiriyor bu sıralar. Ama çok fazla parça göremiyorum. Su değişimi ve iyi filtre yeterli oluyor sanırım.

Deri parçalarını sudan almanın en iyi yolu bir bardak ya da kase yardımıyla suya yavaş yavaş batırarak oluşan girdap ile su yüzeyindeki artıkları kaseye toplamaktır. Ben deri dökme dönemlerinde bu yöntemi uyguluyorum ve memnunum.

Önce akvaryum suyunun sığabileceği bir kova bul.
Sonra temiz ince dokulu bir kumaş.
Kumaşı kovanın ağzına geçir.
Suyu dök.
Deri parçaları kumaşun üstünde kalacaktır:)
Su ise tekrar kullanılabilinir.

Bu yöntem tüm biyolojik dengeyi altüst edecektir. 20 litre üstü akvaryumlar için uygulanabilir değildir.

eminemre' Alıntı:
Bu yöntem tüm biyolojik dengeyi altüst edecektir. 20 litre üstü akvaryumlar için uygulanabilir değildir.

nasıl alt üst edebilecek?

Akvaryumdan suyu boşalttığınızda o2 siz solunum yapan bakteri kültürü zarar görecek, eğer tamamen boşaltırsanız da taban malzemesine tutunmuş o2 li solunum yapan bakteri kültürü de yok olacaktır. Eğer 1-2 aylık güzel bir sisteminiz varsa riske etmey değmez. Su değişimlerinde bile değerler çok kolay oynuyor. Oturması bile günler sürüyor.

Bir de deri parçaları su yüzeyindedir. Oysa dip süpürgesiyle su dipten yüzeye doğru çekilir. Akvaryumu devirip kovaya boşaltamayacağımıza göre sağ elimizle sol kulağımıza uzanmaya benzer.

Bir de 100litre akvaryumu olan biri için uygulanabilir gözükmedi bana. Son olarak deriler yüzeyde olduğu için bir çay süzgeçi veya kase ile kolaylıkla toparlanabiliyor.

Ben deri parçalarını direk elimle topluyorum.
Sorun bende mi :D

Deri parçaları büyükse tabiki normal.

[URL=mailto:/photo/my-images/577/celikcaysuzgeci921.jpg/][IMG]mailto:/img577/1153/celikcaysuzgeci921.jpg[/URL] Uploaded with ImageShack.us*
Böyle bir şey gerek :D

eminemre' Alıntı:
Akvaryumdan suyu boşalttığınızda o2 siz solunum yapan bakteri kültürü zarar görecek, eğer tamamen boşaltırsanız da taban malzemesine tutunmuş o2 li solunum yapan bakteri kültürü de yok olacaktır. Eğer 1-2 aylık güzel bir sisteminiz varsa riske etmey değmez. Su değişimlerinde bile değerler çok kolay oynuyor. Oturması bile günler sürüyor.

Bir de deri parçaları su yüzeyindedir. Oysa dip süpürgesiyle su dipten yüzeye doğru çekilir. Akvaryumu devirip kovaya boşaltamayacağımıza göre sağ elimizle sol kulağımıza uzanmaya benzer.

Bir de 100litre akvaryumu olan biri için uygulanabilir gözükmedi bana. Son olarak deriler yüzeyde olduğu için bir çay süzgeçi veya kase ile kolaylıkla toparlanabiliyor.

Öncelikle söylediklerin doğru olabilir.Ayrıntıya girersek eğer bu kaplumbağa besleme işinin içinden çıkamayız(Bakteri vs.).Ben suyun tamamını değiştirme olasılığına karşı o yorumu yaptım.Hiç değilse musluk suyundan daha az şaşırtır kaplumbağayı.Suyun oynamasına karşılık söyledikleriniz ise beni şaşırttı bu kaplumbağaların bildiğim kadarıyla ana vatanı Kuzey Amerikanın Florida eyaleti ve Mexika ülkesi.Bu topraklarda su genellikle akarsu olarak bulunur ve Beslediğimiz kaplumbağalar akarsuların koylarında yaşarlar.Bu koylarda fazla akıntılı olmaz ama yinede suyun gelip geçtiği yerlerdir.Dış filtre-iç filtre-şelale filtrede suyun akıntı yapmasını sağlar.Bunun yanında dip çekiçide..Suyun içindeki bakteriler türlü türlü su artıcı malzemenin içinden geçiyor.Buna göre dediğiniz aynı hesaba çıkıyor.Birde dediğiniz o2 bakterisi (Mavi-yeşil algler) akvaryum suyu değişikliğinde akvaryum fırçalanıp temizlenmediği sürece ölmezler.

Ben elimle topluyorum :D
bir süzgeçle toplayabilirsin.

Benim bahsettiğim nitrifikasyon bakterieri, algler değil. Genel olarak aynı şeyden bahsediyoruz sadece tüm suyu elden geçirmeye gerek olmadığını vurgulamıştım 3-5 tane deri parçası için :)

Aklıma geldi; Yüzeyde ve su içinde yüzen deri parçaları için balık yakalama kepçesini de kullanabilirsiniz.

teşekkürler arkadaşlar öneriler için ...

Geri