Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Deride Yaralar

olivia-peter

Bordo Bereli
Arkadaşlar Olivianın kuyruk kenarlarında resimdeki gibi yaralar oluştu. Uç gün once farkettim, haftalık kontrol ediyorum çünkü. Suan baticon banyosu yapıyorum. Benzer yaradan başka hiçbir yerinde yok. Diğerlerinde ise arka bacaklarda diz kısımlarında yara var. Peter ve Yeşil her ikisinde de aynı yerde. Ama bacakları açıp kontrol edemiyorum resimde cekemedim. Sadece akvaryumda yüzerken görüyorum. 
Sizce ne olabilir? Ben Alisarpin hayvanlarda olan yaralara benzetim. Ama başka yerlerinde yok. 

mailto:/rQbNX3.jpg

Aynı hayvan diğer tarafındaki yara (olivia) mailto:/vEBN3p.jpg

Diğerlerinde ki yaralar ısırık yarası sanırım kavga ediyorlar :(

Cvp: Deride Yaralar

Bu ya ısırığa bağlı ya da bendeki gibi lambaya basıp kaçma girişimleri varsa lamba yakmıştır. Rampanın sivri kenarı yok değil mi ? Ayak kuyruk varken oradan ısırmaları enteresan.

Kaçma ihtimali ya da lambayla karşılaşma durumu yok ilk aklıma geldi yanığa benziyor diye ama değil.
Bu arada bacaklardaki yaraları ben gormedim ama Emre bakti o da bacaktakiler icin ısırık olabilir demisti.
Şöyle bir tahminin var ama emin değilim gormedim. Olivia mekanda baskın olan, bu diğerlerinin dizlerini ısıriyor, belki bu birini ısırır ken digeride arkadan bunu isirmistir ?

İki yaranında nokta atış gibi aynı bölgede olması fiziksel bir olaydan çok iç hastalıklarla ilgili bir durum olabilirmi diye şüphelendirdi beni.Ama böyle bir hastalık varmı yada mümkünmü bilmiyorum yani.Geçmiş olsun abla.

İç hastalık arka bacaklarda kızıllaşma ve şişkinlikle olurdu. Bu arka bacakta olursa böbreklerden ön tarafta olursa karaciğerden kaynaklıdır. Bunda sanki yaralanma gibi birşey var. Ya biri kıtlamış ya da rampa köşesine vurmuş olabilir.

Bu sanırım ısırma! evde olduğum kısa sürelerde gözlemlediğim kadarıyla arka bacakları içeri çekerek yuzuyorlar, biraz daha gözlemlerim bakalım saldırı var mi! Şimdilik baticon banyosu yapıyorum sadece başka birşey tavsiye edermisiniz? Yaralanma olarak düşünürsek.

Yaraların bu derece nasıl simetrik olduğuna hala bir açıklama getiremedim zihnimde.

Batikon yaranın bulunduğu bölgeyi mikroplardan arındırmak için kullanılır.Tedavi için günde iki kere Terramycin Deri Merhemi veya türevi sürülebilir.

Aynen öyle bu hayvan daki yaraların yeri soru işareti bende de ama diğerlerinde arka bacaklarda olduğu için ısırma yarası olduğuna iyice inandim.

Yaralar mikrop kalmasın diye korumaya çalışıyorum zaten o yüzden batikon uyguluyorum. Yaralarin sebebinden ve tadaviden emin olmadığımız için tedavi adına birşey yapmadım.
Merhem aldım ama hiçbir şekilde arka bacakları acamiyorum surmek neredeyse imkansiz.

merheme gerek yok o kadar ciddi ya da büyük bir yara değil. baticonu da kuru yere alıp bir iki defa sürsen yeterli. sonrasında ona da gerek yok. dış filtren var zarar verecek bakteri olmaz. ben baticon bile sürmedim. o kadar titizliğe gerek yok. sonuçta hayvan doğada yaşama kabiliyetine sahip ve bu tür şeyler başına geliyor. yani bünyeleri o kadar zayıf değil.

Gözlemler sonucunda kesin bilgi şu: olivia yanı resimlerde yarası olan canavar diğerlerine bacaklarına saldırıyor. Özellikle Peter olana. Hayvan strese girmiş sürekli arka bacaklar içerde yüzüyor. Durup dururken dizlerinden ısıriyor. Ufak olanı yanı Yesil'i de isirmis ama o alışmış kaçıyor anında hep uzak geziyor. Durum bu :(
Fakat bu arkadaki yaralarin nasıl oluştuğunu henüz cozemedim

Simetrik olması düşündürücü ve sinir bozucu.Kaplumbağanın cildi bir şeye reaksiyon da veriyor olabilir.Yarada herhangi bir değişim var mı Neslihan ?

arka bacağını elinle açmaya çalış katlı kısımda da var mı bak. o yaralı bölgedeki deri gergin orayı ısırmaları da zor aslında

merhaba aynı yaralar kaplumbağamda da var ve ısırma sonucu değiller, yaralar diğer kaplumbağanın ilgisini çekiyor ve ısırmaya çalışıyor. oda kendini korumak için arka ayaklarını içeriye çekiyor. Aynı durumu yaşıyorum. vitamin eksikliği gibi duruyor. Kaplumbağalarınız iyileşti mi acaba ?

mertcanerdinc' Alıntı:
merhaba aynı yaralar kaplumbağamda da var ve ısırma sonucu değiller, yaralar diğer kaplumbağanın ilgisini çekiyor ve ısırmaya çalışıyor. oda kendini korumak için arka ayaklarını içeriye çekiyor. Aynı durumu yaşıyorum. vitamin eksikliği gibi duruyor. Kaplumbağalarınız iyileşti mi acaba ?

Mertcan merhaba uzun zamandır sen de yoktun. Mesajın çok olmuş yazalı ama ben yeni görüyorum. Hem cevaplamış olmak adına hem de konuyu sonuçlandırmak adına yazayım.

Resimler silinmiş fakat arşivde bulursam tekrar yüklerim. Bu yaralara en son baticon ve merhem tedavisi ile takip ettim. yavaş yavaş soldu ve iyileşti. Fakat kavga halleri devam etti ve yaralanmalar sürekli arttı. Yaraları birbirinden ayırt etmek imkansız hal aldı.

Arkasından kabukta mantar sorunu tespit ettik. mentar tedavisine başladık. Dolayısı ile tüm akvaryumu ve filtreyi bozup temizleyip tekrar kurdum. Hem yaralar hem mantar iyileşti.

Muhtemelen su değerleri ile ilgili bir durumdu diye karar verdim.

Umarım seninkilerde ki yaralarda iyilemiştir.

Geri