Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

dip çekimi

bersan160

Gümüş 5 Üye
Arkadaşlar çok merak ettim dip çekimi yapıyormusunuz? Yapıyorsanız ne sıklıkla ne kadarlık bir çkim yapıyorsunuz? Akvaryumumu ilk kurduğumda 3 kaplumbağam vardı. Kabuk boyları 6 cm falandı, ben suyu hiç ellemeden 3 ay su gayet güzeldi. Dış filtrem var. Bir olay oldu suyu falan değiştirdik. Tabi şu an dişi kaplumbagam 11,12 cm diğerleride 8,9 cm falan ama 1,1.5 hafta dip çekimi yapmayınca suyun berraklığı gidiyor. Normalde dip çekimi yapılıyormu merak ettim.

Cvp: dip çekimi

Haftada bir %20 dip çekimi yapabilirsiniz.

Tabiiki de yapılıyor. Suyun temizliğine göre haftada 1 yada 2 haftada 1 yapıyorum ben.

2 haftada bir kumu çok karıştırmayacak şekilde ağzını kestiğim dip sifonu ile 30 litreye yakın suyu değiştiriyorum.

ağzını kestiğim dip sifonu derken anlamadım

Dip sifonunun ağzını kendi istediğim şekilde kestim.O şekilde daha çok işe yaradı benim açımdan.

Benim akvaryumum 130L.Haftada bir 20-30 L su çeksem bu suyun yerine normal çeşme suyu koyabilirmiyim?Yoksa dinlendirmem şartmı?

Üstü açık bir kapta 1 kaç saat dinlendirdikten sonra ben ekliyorum çeşme suyunu.Sizde bu şekilde kullanabilirsiniz.

Dip çekimi esasında çöken yem ve dışkı kalıntıları için diye biliyorum. Ben dip çekimini bu artışlara bakarak yapıyorum. Değişecek suyu dipten çekerek almak da bu açıdan faydalı oluyordur.

Birde bende su buharlaşması fazla. 80 lt olan hacme haftada 8-10 lt su ekliyorum. Böyle olunca %50 su değişimini 2-3 ayda bir yapıyorum. Bu yöntem sizce uygun mu? Hazır konu buna da gelmişken danışmak istedim.

Dip çekiminin bir başka sebebi ise; zamanla yem, dışkı ve idrar gibi organik kalıntıların akvaryumda amonyak seviyesini arttırması. Bizde dibe çöken bu amonyağı dip çekimi yaparak akvaryumdan bir nebze alıyoruz. Amonyak canlılar için zararlı bir kimyasaldır.

Emre bey; yeni eklediğiniz sulara paralel olarak düzenli dip çekimi yapıyorsanız süre normal gibi. Aslında bunu en iyi anlamanın yolu bir test kiti almanız. Böylece kafanız da ki soru işaretlerini gidermiş olursunuz.

Teşekkürler Umut bey. Test kiti alıp ölçüm yapacağım. Doğru yöntemden şaşmamalı.

Test kiti olarak önemli değerlere bakabileceğiniz bir tane almanızı öneririm.
Ben aylık test kiti ile akvaryum değerlerimi gözlemliyorum.
Dipten çekilen su ile yapılan test bana daha doğru geliyor bu arada.Değerler arasında ciddi farklar oluşabiliyor sorunlu sistemlerde.

Teşekkürler Arzu hanım. İyi bir test kiti alıp dediğiniz gibi bende her ay kontrol edebilirim. Önümüzdeki hafta sonu başlarım uygulamaya.

bu dip çekimini nasıl yapıyorsunuz? ben hortumunu aldım ama kullanamadım tarif edebilir misiniz? bir de ne kadar surede yapmam gerekıyo dıp cekımını
bir de suyu değiştirirken bi bardak tas gıbı bır seyle alıp yerıne aynı mıktarda yenı su koyucaz doğru mu anlamısım? haftada 1-2 kere yapsam yeterlı olur dımı?

lalemelek' Alıntı:
bu dip çekimini nasıl yapıyorsunuz? ben hortumunu aldım ama kullanamadım tarif edebilir misiniz? bir de ne kadar surede yapmam gerekıyo dıp cekımını
bir de suyu değiştirirken bi bardak tas gıbı bır seyle alıp yerıne aynı mıktarda yenı su koyucaz doğru mu anlamısım? haftada 1-2 kere yapsam yeterlı olur dımı?

Daha tecrubeli arkadaslar daha iyi yardimci olur ama baska cevap gelene kadar sorun cevapsiz kalmasin diye ben kendimden ornek vereyim. Bizde 1 tane kaplumbaga var ve akvaryumdaki su miktari yaklasik 20 litre. Haftada bir kere 1/3 miktarda suyu dip sifonu yardimiyla cekip yeniliyoruz. Ve 1-1.5 ayda bir de komple suyunu degistirip akvaryumdaki herseyi yikiyoruz.
Tabi burada en onemli faktor senin kac tane kaplumbagan var ve akvaryumundaki su miktari kac litre. Bunlari yazarsan daha iyi yardimci olabilirler sana.
Dip cekiminin de ozel bir yontemi yok, adindan da anlasildigi gibi dip sifonunu akvaryumun zemininde gezdirerek suyu cekiyorsun, boylece dibe cokmus pislikleri de toplamis oluyorsun.

Geri