Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

dip temizliği hakkında

Merhaba,

Dip temizliği aletleri sayesinde yapıyoruz.

Tıklayın
(resimdeki en ucuzudur)

Dip süpürgesinin kafasını suyun içine sokuyoruz.
Diğer ucunu ise su dışına bir kovanın içine koyuyoruz.
Resimdeki mavi yere pompayı yani sıkıyoruz bırakıyoruz.
2 kez yaptıktan sonra su çekmeye başlamış oluyorsunuz.

En sade anlatım şekli budur.

Saygılar,

Normal bir bahçe hortumu yardımıyla ağzınla çekerekte yapabilirsin. Amaç dipte biriken pislikleri toplamak.

temizliği ağzınızla sakın yapmayın.kendiniz hastalanabilirsiniz.bu çok yanlış bir şey.ağzınıza en ufak bir damlası gelmiş olsa bile içinde salmonella çok fazla miktarda olabilir.

katılıyorum sağlık açısından çok dikkat edilmesi gereken bir konu sadece salmonella değil daha pek çok mikroorganizma ve parazit de vücudunuza girmiş olur en ufak bir damla bile yutmanızla

ya bu sifonu kullanabilen var mı?ben naptımsa bütün suyu çekiyor ama pislikler kalıyor :(

Eğer kum varsa dipte pislikleri toplaması bayağı zorlaşır basit sifonların. Daha kaliteli, elektrik süpürgesi tarzı çalışan sifonlar gördüm belki onlar kumlu tabanı daha net temizliyordur.

Su miktarı da önemli bir konu. Su yüksekliği azaldıkça sifonun çekme gücü de azalır.

dibinde kum filan yok.sadece içinde kocaman bir taş 1 tane ortaboy midye,3-4 tanede küçük midyelerden var o kadar.

dip cekimi için illaki taş kum vs. şeylere gerek yok haftada bir suyun 1/3 en azından tağzeleyin

Evet, bu basit dip çekim aletleri temizleseler de yetersiz kalırlar hepsini temizlemekte.. Bu nedenle en iyi çare akvaryumu sık temizlemek. Benim akvaryumum henüz çok büyük değil, dış filtre kullanamıyorum ve iç filtrenin gücü bir yern sonra yetmiyor.. Birçok balığın bir akvaryuma 6 ayda yaptığını tek kaplumbağa 1 ayda yapabiliyor. Bitkisel ağırlıklı(kıvırcık marul vs.) beslenince kirlenme süresi hızlanıyor çünkü dışkısı yemde olduğunun aksine dağınık oluyor. Ben dip temizleyiciyi daha çok akvaryum boşaltmak için kullanıyorum.. Tas falan sokmaya içim elvermiyor çünkü eşyaları içeriden toplarken iğrenç bir bunalım yaşıyorum akvaryum suyunda.. :))))Suyun en dibi kalana dek çekip kovayla boşaltıyorum toptan...

Yine de akvaryum temizleme sıklığı azaltmak için sanırım bir elektrikli dip süpürgesi şart olur bizlere.. :)

arkadaşlar bu pompayı nerden bulabiliriz.sistemde hortumlu bir dip temizleme diye arkadaşlar paylaşmış onu yaptım ve akvaryumun içindeki hep suları yuttum :( benim bu pompaya ihtiyacım var...

mailto:/urun_detay.aspx?kat=291&urn=8803
Pet shoplardan ve akvaryumculardan alabilirsiniz.

şahsen ben suyu komple boşaltıyorum ama böyle dip temizlemek isteyenler varsa. bir öneride benden olsun...(fizik bilminin faydaları) yukarıdaki hortumdan sadece uzun olanı dipteki pisliği çekmeye yeterlidir, üstelik su yutmadan!!! bu yönteme sifon denir hemen hemen tüm eski kamyoncular bilir, depodan mazot çekerler. ama benim tavsiyemde bişey yutmaya gerek yok.

şöyleki ; öncelikle hortumum bir ucunu parmağınızla kapatıp su doldurun tamamen dolunca diğer ucunuda diğer parmağınızla kapatın daha sonra içi su dolu hortumun bir ucunu(hangisi olduğu önemli değil), parmağınızı çekmeden akvaryumun içine sokup elinizi çıkarın boştaki diğer ucu açınca boştaki uç akvaryum içindeki diğer uçtan seviye olarak aşağıda olduğu sürece akvaryum içinden su çekecektir.deneyenler sonucu buradan bildirirlerse herkes uygular kimsede su yutmaz.

Dip sifonlarının mantığını anlatmışsınız :)
Akvaryumda ki su miktarı fazla olanların boşaltması mümkün olmuyor.Bende 120 litreye yakın su var.Dip sifonları filtrenin yetmediği yerde kurtarıcı oluyor :)

kullandığınız hortumun kalınlığına göre suyun tahliye hızı değişir. kalın bir hortumla kısa sürede boşaltırsınız yada dipten istediğiniz yerden pis kısmı tahliye edebilirsiniz.

Cvp: dip temizliği hakkında

selamlar ben kaplumbagamı yenı aldım dıp cekımı dediğiniz olay yukarda anlatılan mı? bır de nereden temın edebılırım bu temızleyıcıyı?

Petshoplardan satın alabilirsiniz.

Su yutan arkadaşımızda hastalanırsa hemen bir doktora basvursun cünkü netten araştırdım.mide bulantısı kusma.isal. ateş. Antibiyotik tedavisiyle bir haftada iyileşiyormuşsun.

Geri