Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Dış Filtre

elif.

Gümüş 5 Üye
Merhaba, tek kaplumbağam için100×50×60h akvaryumumu doldurdum. Yarısına kadar dolu. 150 litre civarı. JBL protemp 200 w aldım, rodajli camdan da kuru alan yaptım. 2 Duy ve UV lamba, şu an en önemlisi de dış filtre eksik. Tetra 1200 plus fazla mı olur bu kadar suya acaba?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Tetra 1200 plus o ölçüdeki akvaryum dolu iken uygundur. Yani yukarıdan 8-10 cm boşluk bırakacak kadar.

Niye yarıya kadar doldurdunuz?

Kuru alan akvaryum içi mi?

Hayvanın kabuk boyu nedir?

Akvaryumun genel resmini atabilir misiniz?

elif.

Gümüş 5 Üye
Bu kadarına ikna edebildim. Ayrıca cam da 8mm, kayıt kuşak var ama...
Evet, akvaryum içi.
Emin değilim 20 cm civarı olabilir.
Yarın gündüz atabilirim resimleri

elif.

Gümüş 5 Üye
+kuru alanını daha öğrenemedi ama kendini sudan çıkartabiliyor. Şu an ona tünek için bir şeyler arıyorum, ısıtıcı vantuzlu var ama ne tutturabilirim henüz bulamadım.
Ayrıca daha önceki tavsiyeniz doğrultusunda UV olarak namiba alacağım. Sıfır kutusu 400 TL, en son baktığımda Exo terralar bu fiyattaydı şimdi ne olmuştur kim bilir...

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Namibayı o fiyata bulduysanız kaçırmayın. En uzun ömürlü uvb bu, yanlış hatırlamıyorsam 15000 saat ömrü var. Exo terranın ömrü 1-1,5 sene sonra yarılanıyor.

Siz linkini atın kontrol edelim yanlış almayın.

Bir de bu ampul en ağırıdır. Bunu sadece deveboynu (akrobat) lamba taşır.

Küçük oklava alın. 30 cm boyda var. Vantuz çapı da tutuyor. Yalnız 2 haftada bir çıkarıp yıkayın alg, gıda artığı bağlıyor.

elif.

Gümüş 5 Üye
IMG20220417121250.jpg

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Tamam, hemen alın. Muhtemelen bizim arkadaşlardan biridir.

Isıtıcıyı arka uzun cama yapıştırın yere yapıştırınca altına girip kaldırmaya çalışıyorlar. Yan camda durunca en kötü aşağı yukarı oynar ama camdan ayrılmaz. Kablo kısmı köşede olacak şekilde konumlandırın.

Kuru alanın rampası yok hayvanın bu şekilde çıkması zor. Uç kısım hayvanın kabuğunun yarısı kadar su içinde olmalı. Hayvan üstüne yaslanıp kendini iterek yukarı çıkar.

Akvaryum üstünde kapak mı var arkada dolap mı?

Isıtma lambası da olacak bu uvb ampuller ısı vermez. Isıtmayı gündüz 12 saat; uvb ampulü en çok çıktığı öğle saatlerinde 1-2 saat yakıyoruz. Günlük 20 dakikalık ışıma alması yeterlidir. Uv ampul ile yakın göz ve deri temasınız olmasın radyasyon yayıyorlar.

elif.

Gümüş 5 Üye
Kuru alanın rampası yok hayvanın bu şekilde çıkması zor.
Rodajlı camdan akvaryum silikonuyla yaparım

Isıtıcıyı arka uzun cama yapıştırın yere yapıştırınca altına girip kaldırmaya çalışıyorlar.
Tamam
Akvaryum üstünde kapak mı var arkada dolap mı?
Dolap var.
Isıtma lambası da olacak bu uvb ampuller ısı verme
Isıtma lambası var ama henüz uygun duy alamadım. Önceki paludaryumunda kutu gibi bir şeye takılıyordu ama buna duy almam gerek.
+ Bu akvaryuma hangi dış filtre olur?
+Filtre aldıktan sonra kumu su ile doluyken ekleyebilir miyim?
+Akvaryum çok kullanılmayan (kediden dolayı kapalı) bir odada duruyor ve yerde, dolap şu an yok. Dış filtre sorun olur mu bu durumda?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Lamba olarak bunları kullanıyoruz. Deveboynu dediğimiz akrobat lambayı uvb ampulde kullanıyoruz bu ağırlığını çekiyor. Mandallı lamba ise ısıtma ampulünde kullanılıyor, duyu seramik olsun, uzun süreli yanacağı için plastik duy erime yapar.
111620.jpg

Akrobatı kalorifer üstü, masa üstü bir yere koyup alana konumlandıracaksınız.

Akvaryum tam dolu olsa tetra 1200 plus en uygunu ama yarısı boş ve hayvan tek olduğu için tetra 800 plusta olur.

Kumu istediğiniz zaman koyabilirsiniz ama ilk koyma sırasında bulanıklık oluşursa bunu iç filtre ile halledin. Dış filtreyi aç kapa uğraştırır. 1 gün sonra dış filtreyi çalıştırırsınız.

Boş odada olması hayvan açısından rahattır. Ayakaltı, çevresinde hareket olan yerleri sevmiyorlar. Keyfine bakar.

Normal standartta dış filtre aşağıda olmalı ama aynı hizada kullanan arkadaşlarda bir sorun çıkmadı.

elif.

Gümüş 5 Üye
Akvaryum tam dolu olsa tetra 1200 plus en uygunu ama yarısı boş ve hayvan tek olduğu için tetra 800 plusta olur
Tamamdır
Teşekkür ederim. Lamba ve duy işleri için bir ev eşyaları mağazasına bakacağım. internettekiler iyi bir şeye benzemiyor...

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Elektrik malzemesi satan yerlere bakın. Netten bakın.