Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Dış filtrem var temizleme aralığı ne olmalı

tevet0777

Bronz 1 Üye
merhaba arkadaşlar sunsun 302 dış filtre aldım. 60 cm akvaryumum var. 2 tane kapluş var. Dip çekimi bile yapmama gerek kalmıyor. Silip süpürüyor. Ama ne kadar zamanda dış filtreyi temizlemem lazım.

Filtre 200 litrelik akvaryumu çevirecek güçte; bu açıdan kir bırakmaması normal.

Carbon malzeme dediği kömür ise 1,5 aya kadar ömrü var. Siyah sünger ise işlevi sadece sünger olarak. Filtre malzemelerinin ömrü farklıdır. Geneli 3 aylıktır. 6 aylık ve yıkanarak daha uzun süre kullanılan ürünlerde var.

Filtreyi temizleme zamanı su çıkış borusundaki debinin düşmesinden ve suyun sararmaya başlamasından anlaşılır. Debi yani tazyiğin düşmesi kovada kir birikiminin yoğunlaştığını; sararma ise malzemelerin işlevinin tamamlandığını gösterir. Hayvanlar büyüdükçe kir ve amonyak oranı artar. Bu da zeolit gibi amonyak ve türevlerini tutan malzemelerin işlevini tamamlanmasını hızlandırır. Diğer taraftan lav taşı veya substrat ile desteklenirse döngü yapan bakteri kolonileri oluşur. Bakteriler amonyak dönüştürme işini ele alır.

Sirkülasyon hayvanları rahatsız ediyor mu

Cvp: Dış filtrem var temizleme aralığı ne olmalı

Yok kesinlikle etmiyor cama vurduruyorum. Kapluşlar rahat. Yalnız ben fitre temizliğinde ne kullanayım. 3 adet kovası var bu filtrenin. Ben internetten 50*50 5 cm kalınlığında siyah sünger sipariş verdim. Elyaf sipariş ettim seramik sipariş ettim daha başka ne kullanmam gerek. Karbonda vardı elim ayağım valabo heryer kapkara oldu attım gitti onu. Extra ne koymam gerek kapluşlarıma ne faydalı olur

Birde filtre temizliğimde hep değişim yapacam içindekileri atacam yenisini koyacam daha pratik gibime geldi. O yüzden stok yapacam malzemeleri tam olarak kaplumbağa akvaryumunda dış filtrede ne kullanmam lazım acaba

Cvp: Dış filtrem var temizleme aralığı ne olmalı

Beslenme Listesi

Sabah.                             Akşam
--------------------------------------------------
- [x] Tetra Reptomin.                    Sera Mineral
- [x] Tetra Reptomin.                    Gammarus
- [x] Tetra Reptomin.                    Jbl Agil
- [x] Tetra Reptomin.                    Sera Mineral
- [x] Tetra Reptomin.                    Jbl Agil

Şöyle bir beslenme listesi yaptım haftalık birde 8 cm olmak üzereler. Ama kendi dışkılarınıda yiyor keratalar

Elyaf hariç diğerlerini zamanından önce atmıyoruz. Carbonun tozu ortalığı batırır ama faydası çoktur. Şebeke suyu kullanılıyorsa ağır metalleri çeker, zararlı bakterileri elimine edip sudaki oksijeni ayrıştırır.

Temizleme düzeni alttan yukarı doğru ise en alt sepete seramik üstü sünger koy. Diğer iki sepette alt ve üstte elyaflar olacak.

Orta sepete jbl clearmec ile prodac zeolit koyabilirsin. Clearmec kendinden kağıt poşetlidir. Bir tanesi yeterli. Zeolit ise kalın fileli onunda bir tanesini ya diz altı kadın çorabına müjdeninki ucuz. Yada ti-sert marka torba alıp ona boşalt ve clearmec'in üstüne yay. En üst sepette carbon kullanmayacağına göre ya lav taşı ya da substrat koy. Bunda eheim al. Substrat pro olanı pahalı ama uzun ömürlüdür. Bu hesapla lav ve normal substrattan hesaplıya gelir. Belli dönemlerde yıkanarak kullanılır. Yarım litresi sepete yeter. Ben 4 senedir kullanıyorum. Hani kullan at yapayım dersen Lav taşı ortalama 3-4 ay gider, filtreyi açtığında yoğun kir yok ise döngü yapan bakteriler amonyak işini götürür.

Program güzel. Dışkılarını yedikleri için günlük kafa hacmi kadar veriyoruz. Geri dönüşüm güzel çalışıyor.

Geri