Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

dolaşma ihtiyacı

elrohir

Bronz 4 Üye
haziran ayında aldığım ve burada birkaç kez bakım sorunlarından bahsettiğim kaplumbağam artık yaklaşık 10 santim.
topladığım düz yüzeyli taşları üstüste dizerek oluşturduğum kuru alanında gayet mutlu mesut görüntüde yaşıyor. hatta son zamanlarda kendisini akvaryumdan atmaya bile başladı. halbuki su ile akvaryumun tepesi arasında da yaklaşık 10 santimlik bir boşluk var.
bu atlamaların birinde hemen yerine koymak yerine alıp masamın üzerine bıraktım. epey bir süre masamın üstünde dolaştıktan sonra kendisini masadan da atınca alıp yerine koydum ve her çıkmaya çalıştığında bunu tekrarladım.
o zamandan beri de kafama takılan birşey var. araştırdım bulamadım cevabı. kaplumbağanın güneşlenmekten öte "yürümeye" olan ihtiyacı nedir? şu an üzerinde durduğu taşın yüzeyi üzerinde durup dönmesi için müsait sadece.
düz geniş bir strafor buldum ve bunu akvaryumun dışına entegre etmem çok zor. hem strafor büyüklüğü hem o strafor üzerine çıkma sorunları...
eğer "yürüyüp dolaşma" ihtiyacı kaçınılmazsa o zaman straforu uygun bir hale getirip gün içerisinde onu oraya taşıyacağım.
hazır soruyorken bir soru daha sorsam sakıncası olmaz herhalde. kaplumbağamın kabuğunun üstünde de altında da koyu renklerde lekeler var. parlak yeşil olan rengi, üzerinde koyu lekelerin olduğu koyu yeşil bir renge bıraktı. bunun sebebi nedir acaba?

Renk değişikliği normaldir endişe etmeyin büyüdükçe kabuk rengi daha da koyulaşır. Akvaryumunuzu mutlaka kaçmasını engelleyecek şekilde yeniden düzenlemelisiniz siz naparsanız yapın o imkan buldukça sürekli çıkmaya çalışır yine. Akvaryumdan kendini her attığında bir yerlerine zarar gelebilir, iç kanama vb gibi durumlar oluşabilir. Bir kaç aya kalmadan hiç bir şey yokken aniden kaplumbağanızı bu yüzden kaybedebilirsiniz. Böyle bir durum olmaması için mutlaka kaçamayacağı bir akvaryum kurun, akvaryumu plastik kapakla da kapatarak kaçmasını önleyebilirsiniz akvaryumunuz kapaksızsa. Her gün dışarı çıkarıp yürütmenize de gerek yok akvaryumdan ihtiyaçtan dolayı değil daha çok meraktan, özgür kalabilmek istediklerinden kaçmaya çalışırlar. Dışarı çıktıklarında zaten tanımadıkları bir dünya ile karşılaşırlar ve naptıklarını bilemezler masadan düşmesi de bunun ispatı. Yani yürüsün diye ayrıca bir çaba sarfedip her gün yürütmenize gerek yok gerçekten, sadece yeterince geniş yüzme alanı büyük bir akvaryumunuz olsun yeterli ve kaçmasını engelleyecek tarzda olsun.

yüzme alanı şu an için yetiyor fakat cevabından anladığım kadarıyla bir şekilde akvaryum dışında ama akvaryuma entegre rahatça yürüyebileceği bir alanda yapsam oradan da atlamaya çalışacak.
önlem olarak akvaryumundan atladığı kenar kısımlara alüminyum folyo katlayıp yükseltiyorum genelde. onları düşürüp ya da ezip atladığıda olunca. canı içerde feci sıkılıyor diye düşünmeye başladım. genel olarak meraklı olduklarından oyalanması için suyun içine iki adet vantuzda attım. arada ısırıp çekiştiriyor. buna yönelik imal edilen oyuncak benzeri şeyler var mı bilmiyorum.
renk için verdiğin cevap içimi rahatlattı. tüm cevaplar için teşekkürler.

Bence o kacma firsatini buldugu icindir. Kaplumbagalar biraz meraklilardir ama yurume ihtiyaclarinin oldugunu dusunmuyorum daha dogrusu akvaryum disinda. Disilerin yumurtalarini birakmak icin uygun bir yer icin dolastiklari dogru ama akvaryum disina cikmak isteyen bir kaplumbaga oldugunu dusunmuyorum. Benimkininde her ay yeni huyu cikiyor benimkide sizinki gibi kendini kuru alandan atiyordu sabahlari her zaman saat 7de, akvaryumun uzerine kapak yaptim ve bir daha denemedi bile. Isitici spotu actigimda ise tamamen rahatliyordu. Siz kapak yapin bence cihan beyin dedigi gibi tehlikeli olabilir. Spot acik olmadigi halde gerile gerile guneslenmeye basladiginda bunuda bildirirseniz kaplumbagama tuhaf gozle bakmayi birakicam artik. Demekki bir tek benimki degilmis boyle tuhaf olan :D

fırsat buldukça kaçıp ışığa ve sese yalaşmaya çalışıyorar sanırım. bir kaç kere güneşenme sırasında birbirlrinin üzerine çıkarak kaçma girişimde bulundular. ne zaman kaçsalar onları kafalarını uzatıp televizyon izlerken buluyorum :) konuştuğumuzda dinler gibi bakmalarıani ışı değişimlerinden korkmaları da bence buna işaret.. meraklı yavrucuklar ışığı ve sesi merak ediyorlar bu yüzden kaçıp o tarafa yönelmeye çalışıyorlar diye düşünüyorum :)

akvaryumda kapak var ama aydınlatmayı dışarıdan verdiğim için gece uyuyana kadar kapağı ve ışığı açık oluyor.
ışık değişiminde korktuğunu bende gördüm. taşın üstünde dinlenirken ve arkası bana dönük olduğu halde içeriye girince benim tarafımdan gelen ışığı kestiğim için aydınlıkta küçük bir değişim oldu ve içgüdüsel bir dürtüyle suya daldı hemen.
keza akvaryum dışına güç bela ayakları koyup kafayı dışarı uzatıp seyretmeyi de yapıyor.
ama kendisini habire atmaya çalışınca herhalde yürümeye de ihtiyacı var bunun diye düşündüm. neticede yaşadığı doğal ortamlarında 15 santimlik bir alanda takılmıyorlardır.
başka yapan vardır muhtemelen ama ben okumadım. kaplumbağamı edimsel koşullama ile koşulladım. yemek istediği zaman taşın üstüne çıkıp kendisini suya bırakıyor. önce deli gibi çırpınıyor, ilgilenmez ya da atıştırmalık birşey vermezsem bu seferde taşın üstüne çıkıp kendisini sesli şekilde suya atıyor ve hemen bana dönüyor. şimdi kendisine dokundurtmak için şartlıyorum. epeyde yol aldım. ama dokunup sevme meraklısı da değilim.

elrohir' Alıntı:
akvaryumda kapak var ama aydınlatmayı dışarıdan verdiğim için gece uyuyana kadar kapağı ve ışığı açık oluyor.
ışık değişiminde korktuğunu bende gördüm. taşın üstünde dinlenirken ve arkası bana dönük olduğu halde içeriye girince benim tarafımdan gelen ışığı kestiğim için aydınlıkta küçük bir değişim oldu ve içgüdüsel bir dürtüyle suya daldı hemen.
keza akvaryum dışına güç bela ayakları koyup kafayı dışarı uzatıp seyretmeyi de yapıyor.
ama kendisini habire atmaya çalışınca herhalde yürümeye de ihtiyacı var bunun diye düşündüm. neticede yaşadığı doğal ortamlarında 15 santimlik bir alanda takılmıyorlardır.
başka yapan vardır muhtemelen ama ben okumadım. kaplumbağamı edimsel koşullama ile koşulladım. yemek istediği zaman taşın üstüne çıkıp kendisini suya bırakıyor. önce deli gibi çırpınıyor, ilgilenmez ya da atıştırmalık birşey vermezsem bu seferde taşın üstüne çıkıp kendisini sesli şekilde suya atıyor ve hemen bana dönüyor. şimdi kendisine dokundurtmak için şartlıyorum. epeyde yol aldım. ama dokunup sevme meraklısı da değilim.

Yem vermediginiz zamanlar kendini suya atiyorsa bu sadece ilginizi çekmek için. Yem verin diye yem için yapmayacaklari yoktur.

ilgi çekmekten de öte şartlı koşullama şöyledir: istediğiniz davranışı / hareketi gösterdiğinde ödüllendirirseniz ve bu durumu sürekli tekrarlarsanız bi süre sonra ödüle ulaşmak için o davranışı / hareketi yapmaya başlayacaktır. dikkat çekmek için zaten suda epey ses çıkartacak şekilde uzun süre çırpınıyor. o an yem vermezsem taş üstünden suya atlıyor. yemi alınca tekrar taşa çıkıp suya atlıyor. hatta çoğu zaman çırpınmak yerine baştan suya atladığı da oluyor.

Pavlovun köpekleri gibi olmuş anlaşılan sizin ufaklık :) Yürüme ihtiyacına fazla takılmayın ve akvaryumu kaçamayacağı şekilde mutlaka yeniden düzenleyin bence. Kaçmaya çalışırken düşmesi zamanla ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

birkaç gündür bilgisayardan uzaktaydım.
söylediklerine dikkat edeceğim. folyodan daha ciddi tedbirler düşünüyor ve deniyorum da. cevaplar için herkese teşekkürler.

Geri