Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ekipmanlar ve sorular

dgkn06

Bronz 4 Üye
SELAMLAR

Babam ve annem saolsun bana doğum günü hediyesi olarak saolsunlar 2 tana sukaplumbağası almışlar tabi bide yanina yaklaşık 25x10cm filan bir fanus almışlar ama sadece ısıtıcısı var sitedeki alınması gerekenleri okudum kuru zemin alması için baba söledim ama daha alamadık uvb lamba ve filtre alınması gerekiyomu yoksa alınmasada olur mu ?

Edit alcatraz:Lütfen Türkçe sözcüklere daha özenli olalım.

UVB Lamba alırsanız daha iyi olur.Filtrede temizlikde yardımcı olur.Filtre almassanız akvaryumla daha fazla ilgilenmeniz gerekecektir.

teşekkürler ama bir kaç sorumdaha olacak su sıcaklığı ne kadar olması gerekiyor ke kayalardn bir yuva gibi bişey yapsam kapluşlar için iyi olurmu ??

Su sıcaklıgı 26-28 derece kuru alan sıcaklıgı 30-32 derece olmalıdır.Kayalar yıkılırsa büyük yaralanmalar olabilir.

su sıcaklığı 28 derece sabit olmalı. kayalardan yuva değil de kuru alan yapabilirsin.
furkan sağolsun anında cevap yazmış :)

Tekrar Teşekkürler Kaya derken kayalar küçük siz yanlış anladınız galiba :D

Ankarada oturuyorm kuru alan alacağım uygun fiyatlı yerler bilen arkadaşlarım varsa yardımcı olabilirlerse çok sevinirim

Kendinizde yapabilirsiniz.Kendi Yaptıgımız Sistemler bölümünü ziyaret edin derim :)

Elim o tür şeylere pek yatkın değildir ama ben yinede bir bakıyım :D
Kaplumbağayı hafta kaç kez güneşe çıkartmalıyım ?? ve suyunu haftada kaç kez temizlemeliyim ??

Edit alcatraz:Lütfen Türkçeye daha özenli olalım.

güneşlendirirken havanın rüzgarlı olmamasına dikkat edin. ve mutlaka gölge bi yer de bulunsun. hazır kuru alan çok aradım ben ama satmıyorlar. akvaryumun içine bi kaya parçası (hazır satılanları da var) bulur ya da alırsan bi kısmı suyun dışında olacak şekilde kuru alan yapmış olursun :) kayanın dışarda kalan yerine ışık gelecek şekilde bi masa lambası ya da imkanın varsa uvb lamba kurup kapluşunun gerine gerine kurumasını seyredersin :D

teşekkürler
Babamla konuşup uvb lamba alırım inşallah :)
yarın sabah kaplumbağamı veterinere götürücem çünkü şuan ters dönüp yanyan yüzü :( hasta olmuş olabilirmi

-Eğri eğri yüzmek.
-Alt kabukta pembeleşmek.
-Suya koyulduğunda dibe çökmesi ve suyun dibinde hiç hareket etmemesi.
-Burundan veya da ağızdan salya gelmesi.
-Çift gözün kapanması.
-Nefes alırken hırıltılı sesler çıkarmak.
-İştahsızlık.
-Gözlerde çapak veya da şişme.
-Zor nefes almak.
-Hapşırmak.
-Kuru alanda normalden çok daha fazla vakit geçirmek.

Bu belirtilerin kaç tanesi mevcut ?

-Eğri eğri yüzmek.

-Kuru alanda normalden çok daha fazla vakit geçiriyodu ama artık pek yapmıyo sadece eğri yüzüyo

Bende öle düşünmüştüm umarım bişi olmaz
kaplumbağanın akvaryumumnun camları yosun yapıyor kaplumbağalar o yosunu yermi ??

Suyunu cok sık degstirmeniz iyi degil.. Suyun icerisinde yararlı bakteriler olusuyor siz cok sık suyunu degiştırirseniz bu bakterilerde gider bu yüzden yeterli büyüklükteki bir akvaryumun ayda bır kere suyunun yarısının değiştirilmesi daha dogru olacaktır:)

Geri