Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

El yapımı dış filitrem( resimli anlatım)

memolik1234

Bronz 4 Üye
Evet arkdaslar sonunda kendi emeklerimle bir dış filtre yaptım.
Kendilerine dış fıllıtre yapmak istiyenler için resimli olarak anlatıcam.
Umarım beğenirsiniz.
Malzemeler:
-Turşu bidonu
-Uygun uzunlukta iki adet hortum
-Filitrenizin kafa motoru
-Filitrenizin süngeri (İsityen başka sungerde alabilir.)
-Bulaşık süngeri
-Elyaf
-Akvaryum kumu

İlk once bir turşu bidonu alın.
Bu bidonu şekildeki gibi delip içine uygun uzunlukta hortumu silikonla yapıştırın.
mailto:/1zbggua.jpg
Daha sonra silikon kuruduktan sonra içine eşyaları yerleştirmeye başlayalım:
İLk olarak akvaryum kumunu koyun .
Ondan sonra uzerine sırasıyla:
Bulaşık sungeri,elyaf,filitre sungerini koyun.( İstiyenler Seramik halkada koyabilir.)
Bunları hazırladıktan sonra filitre kafa motorunu hortuma bağlayıp çallıştırın.
Sistem hazır.
Bunlarda son fotolar:
mailto:/2d2ez9i.jpg
mailto:/n2es5c.jpg
Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana
İyi gunler.

Bende bi ara pet siseden yapmistim . En uste elyaf koy . Onun altina biyolojik sunger en altada zeolit . Zeoliti petshoplarda falan da bulabilirsin . İyi is gormustu benim yaptigim

Cvp: RE: El yapımı dış filitrem( resimli anlatım)

mertcanerdinc' Alıntı:
Bende bi ara pet siseden yapmistim . En uste elyaf koy . Onun altina biyolojik sunger en altada zeolit . Zeoliti petshoplarda falan da bulabilirsin . İyi is gormustu benim yaptigim

Teşşekürler.Bu şu an idre etmek icin .

Suyum cok falza saraıyordu şimdi 1-2 saate gecıo cam gibi olıo cok güzel.

Rica ederim . O srkilde cok iyi oluyor . 3 hafta kullanmistim ve gayet iyiydi

Cvp: RE: El yapımı dış filitrem( resimli anlatım)

mertcanerdinc' Alıntı:
Rica ederim . O srkilde cok iyi oluyor . 3 hafta kullanmistim ve gayet iyiydi

Tavsiyeniz için teşşekürler.

Cvp: El yapımı dış filitrem( resimli anlatım)

Güzel olmus gercekten.

Eline emeğine sağlıl. Benim bir sorum olacak. Filitre kafa moturunu nasıl bağlayacağımızı biraz ayrıntılı anlatırmısın. Ve resminide koyarsan daha iyi şekillenmiş olur aklımda. Çünkü tam anlayamadım hortumu nereye bağlayacagımı.

zeki52' Alıntı:
Eline emeğine sağlıl. Benim bir sorum olacak. Filitre kafa moturunu nasıl bağlayacağımızı biraz ayrıntılı anlatırmısın. Ve resminide koyarsan daha iyi şekillenmiş olur aklımda. Çünkü tam anlayamadım hortumu nereye bağlayacagımı.

Hortumu motorun su cıkışı yaptığı yere takıcaksın.Ordan filitreye ordanda akvaryuma geri donucek.
Yorumun için saol.

Verdiğim fikir işe yaramış başta idarelik bunu yaparsın, daha sonra görüntü bozmayan daha işlevli bir şey olur, dış filtre ücreti yerine ufak maliyetli kolay bir filtrasyon,ufak boyutlu akvaryumlar için gerçekten etkili bir yöntem :)

eline sağlık mehmetcan filtre malzemesi konusunda eksiğin olsa da gayet başarılı. bu sistemde kafa motoru en az 15 w olmalı 100 litre üstü için 20 w civarı. kafa motoru akvaryuma su veren hortumun başına takılacak. yani tepeden çıkan boruya. şimdi içeriğe gelelim. filtre malzemeleri çeşitlidir. pahalıya gerek yok orta halli malzemelerde işinizi görür. alttaki boru tabana sıfır noktadan delinip takılsa daha iyi olur. mehmetcanın resminden örnek verecek olursak bulaşık süngerinin yeşille sarının birleştiği noktadan delinmeli.

filtre malzemelerine gelirsek sırasıyla seramik, elyaf, biolojik sünger (bulursanız güzel bulamazsanız normal süngerden uygun ebatta kesilerek yapılabilir), zeolit veya ufak taneli lav taşı, sünger veya elyaf, substrat, sünger , elyaf ve en üste sünger. filtre malzemeleri için torba olması iyi olur veya ince kadın çorabı. sistem bu şekilde gerçek bir dış filtre gibi çalışır.

mehmetcan bu kap dediklerim için ufak bunun 5 kg'lik olanlarından alıp yaparsan en kalite dış filtreden farkı kalmaz.

cem' Alıntı:
eline sağlık mehmetcan filtre malzemesi konusunda eksiğin olsa da gayet başarılı. bu sistemde kafa motoru en az 15 w olmalı 100 litre üstü için 20 w civarı. kafa motoru akvaryuma su veren hortumun başına takılacak. yani tepeden çıkan boruya. şimdi içeriğe gelelim. filtre malzemeleri çeşitlidir. pahalıya gerek yok orta halli malzemelerde işinizi görür. alttaki boru tabana sıfır noktadan delinip takılsa daha iyi olur. mehmetcanın resminden örnek verecek olursak bulaşık süngerinin yeşille sarının birleştiği noktadan delinmeli.

filtre malzemelerine gelirsek sırasıyla seramik, elyaf, biolojik sünger (bulursanız güzel bulamazsanız normal süngerden uygun ebatta kesilerek yapılabilir), zeolit veya ufak taneli lav taşı, sünger veya elyaf, substrat, sünger , elyaf ve en üste sünger. filtre malzemeleri için torba olması iyi olur veya ince kadın çorabı. sistem bu şekilde gerçek bir dış filtre gibi çalışır.

mehmetcan bu kap dediklerim için ufak bunun 5 kg'lik olanlarından alıp yaparsan en kalite dış filtreden farkı kalmaz.

Konu sahibininde yardımıyla ve abi senin daha ayrıntılı açıklamaların çok öncülük etti önümüzdeki hafta içi yağmayı planlıyorum. 15 indede okul için evden ayrılıcam. Akvaryum çok kirlenmemiş olur hem ben ayda bir gelene kadar :)

Bu arada benim akvaryumumda 100 litre ama suan 70-75 litre arası su var bunun icin o bidondan gene 5kiloluk mu yapmam gerek ?

zeki bu kullanacağın filtre malzemelerine bağlı, orjinal filtrelerde mesela su kapasitesine göre boy farkları oluyor. ama aynı zamanda motor gücüyle de alakalı bir durum. mesela 5 kg'lik kaptaki malzeme fazlalığını 20 w gibi bir motor çeker. daha düşük motor zorlanabilir. bunu alırsan o oranda da ek sünger elyaf vb'de fazla koyarsın. içine doldurduğun malzeme kalınlığına bağlı bu turşu bidonu diye satılıyor. bunlarla birlikte satılırken üst kısmı su içinde kalsın diye dairesel elek gibi bir şeyde vardır. en üste o parçayı koyulmalı. o zaman su çıkış borusundan parça kaçmaz.

bu arada yazmayı unuttum su emiş tarafı hortum ucuna file takılması şart yoksa hayvanın ayağı veya kafasını içeri çekilebilir. bir üyemizin bu sebeple hayvanı boğulmuştu.

cem' Alıntı:

Teşşekürler zaten bu şimdi idare için su cok saraıyordu şiimdi oyle bir sorunum hiç yok, bu biraz daha iadre etsin zaten dediğiniz gibi bir şey yapmayı planlıyorum.

Ellerine sağlık Mehmetcan. Kendi su sararma durumunu bertaraf etme dışında burada diğer üyelere de filtre konusunda fikir sağlamış oldun.

bumble bee' Alıntı:
Ellerine sağlık Mehmetcan. Kendi su sararma durumunu bertaraf etme dışında burada diğer üyelere de filtre konusunda fikir sağlamış oldun.

Önemli değil ne demek yardımcı olduysam ne mutlu bana :D

Geri