Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Elektrik Faturasına Etki

Ağustos

Bordo Bereli
Herkese iyi forumlar eski konularada baktım ama istediğimi bulamadım .. ısıtıcım 200 watt filtrem 5 watt ampul ise 35 watt hesaplamama yardımcı olabilir misiniz ?

Cvp: Elektrik Faturasına Etki

Böyle hesaplanıyor mu yahu. Çıkacak sonucu çok merak ettim inşallah yüksek bir rakam değildir. :(

Elinizde bu yıla ait bir elektrik faturası varsa bir hesaplama yöntemi buldum ?

bu tür hesaplama için programlar var mesela alet kaç watt kaç saat kullanılıyor gibi burda dikkat edilmesi gereken elektrik ücretinin doğru olması malum zam üstüne zam

ama ortalama 30-35 tl yansır diye düşünüyorum benimki öyleydi tam hatırlamıyorum hesaplayalı baya olmuştu :)

evet ama o programlar çoğu zaman güncel olmuyor malesef o yüzden eğer elinizde elektrik faturası varsa bu yıla ait ordaki birim fiyatla hesaplıyabiliyoruz .. Ben bulamadım malesef fatura

En büyük yük ısıtıcı. Yaz-kış mevsim geçişlerinde net şekilde tecrube ettim. Ama hesap konusunu bilmiyorum. Muhtemelen Samet in dediği rakamlar çıkar.

1 kw/h elektrik 37 kuruş. ısıtıcı sende geniş yüzeyli jakuzi olduğuna göre her beş saat için 1kw/h olacak, günlük en kabasıyla 10 saat yansa 74 kuruş eder. aylık 30*74= 22.20 tl

filtre 24 saat çalışıyor. 24*5= 120 W

ampul 10 saat yansa 10*35= 350 W

toplamları 470 W iki günde 940 W hadi yuvarlama 1000 watt yapalım. iki günde 37 kuruş eder. 12*37= 4.44 tl toplam harcama = 22.20+4.44= 26.64 tl. tutar. tavan lambasını da açık bırakacağım dersen yuvarlak max. 30 tl aylık masraf olur.

Abi harikasın bende bu şekilde hesapladım ama tam birim fiyatı bilmediğim için yazamamıştım.. Abi birde ben az gelsin fatura diye saat 10 dan sonra açıyorum yani Ağustosun sistemi tam ters gündüzle gece

akıllı sayaç kullanıyorsanız evde geceleri daha ucuza gelir. ben eski tip tek göstergeli sayaca göre hesapladım.

abi sayç eski mi akıllı mı hiç bilmiyorum ama max 30 tl dediğin gibi o kadar olucak .. Odamda ışık açmıyorum ben tasarruf olsun diye

akıllı sayaçlar elektronik göstergeli olanlar. uşakta bu sisteme geçildiyse buna dönmenizi tavsiye ederim. 40 tl civarı sayaç satılıyor. takma parası ne kadardı unuttum. özellikle gündüz fazla elektrik yakılmıyorsa bayağı farkediyor.

Esnafız abi zaten eve 7 8 den önce giremiyoruz yarın araştırıcam bu konuyu ama bizim siteye bağlı yinede takılır değil mi ?

site olsa da herkesin sayacı farklıdır herhalde yönetime bir sor.

bu sayaçların trifaze ve mono faze olarak iki çeşidi var. evde monofaze kullanılıyor.

Tamam Abi saolasın yarın bu konuyla ilgilenicem :)

Yaşarcan ampulün etkisi gördüğün gibi yok denecek kadar az. İstediğin gibi gece gündüz yap. Gerçi karanlık oda olduğu için hayvana farketmez ama esas masraf ısıtıcı.

Evet abi ısıtıcı çok yoğun çalışıyor bende şu sıralar ampulun böyle etkisiz olduğunu görünce akvaryum düşüncemden vazgeçip jakuzinin üstüne yeni bi ışıklandırma sistemi kurmayı düşündüm hem akvaryum yaptırana kadar burda istediğim yenilikleri yapıp uvb yi rahatça alırım

Yaz ayları yaklaştıkça ısıtıcı masrafı da düşmektedir. Suyla evin sıcaklığı ne kadar az olursa ısıtıcı o kadar az çalışır.

Cem'in bahsettiği sayaçları İstanbul'da zorunlu olarak değiştirdiler. Benden sayaç parası aldılar. Ben de kaymakamlıktaki hakem heyetine başvurdum ve tüketici mahkemesi sayaç parasınn diğer emssl davalara istşnaden iade edilmesi gerektiği karsrı çıktı.

Ancak sayaçtaki saatin doğru işlediğine emin olun. Mesela benim sayacımda saat 22 olduğunda (indirimli saat) ssyacın saati gerçekte 18 olduğu için indirimli kullanamıyormuşum. Sayacın saatini kalibre ettirmek gerekiyor. Çamaşır, bulalık ve ev aletlerini bu indirimli satlrrde kullanırsanız tasarruf edersiniz.

Geri