Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Elektrik Sarfiyatının Hesaplanması

Dj_ReX

Gümüş 5 Üye
Katılım
25 Mar 2009
Mesajlar
135
Hepinizin işine yarayacağını düşündüğüm, elektrik tasarrufu yapmak isteyenlere yol gösterebilecek, evde faturadan dolayı çıkabilecek kavgalara bilimsel kaynak olabilecek :p bir çalışmamı sizinle paylaşmak istedim. Ekteki dosya Excel formatında hazırlanmış olup elektrik sarfiyatını hesaplamanıza yardımcı olmaktadır.

http://uploaded.to/file/jlblfa

Isıtıcı için kendiniz net bir saat belirleyemezsiniz. Çalışma süresi termostatlı olduğundan ve dış faktörlere(buharlaşma,ısı alışverişi,cam kalınlığı,istenilen sıcaklık) bağlı olduğundan tahmin yapmak çok zordur. Ancak tüketilen watt ı gösteren priz şeklinde cihazlar var piyasada. 1 ay sonunda ölçüm yaparak günlük ortalamanızı bu şekilde bulabilirsiniz. Benim gözlemlediğim(hiç bir bilimsel değeri olmamakla beraber) 10-15-20-25 dk lık periyotlarda bir kez 1-2 dk çalışması. Isıtıcım 100watt Ailong marka. Oda sıcaklığım 25 derece ve akvaryum suyu sıcaklığı da 25-26 arası olunca 20-25 dk arası 1.5-2 dk çalışıyor. Bu da 20dk dan ele alırsak saatte 4.5 dakika , 24 saatte 108 dk çalışması demek. Yani ortalama 1.5-2 saat civarı. Tabloda ısıtıcıyı 6 saat olarak hesaba kattım. Birçok insanın su sıcaklığı 28 derece gibi yüksek sıcaklıklarda. Ayrıca akvaryumları da kapaksız ve ısı yalıtımı çok az. Bu yüzden sarfiyat fazla oluyor. Siz tabi istediğiniz değeri girip hesaplamakta özgürsünüz :) Maksimumu girmeniz en azından fatura gelince şok olmamanız için daha iyidir :)

Kolay gelsin dostlar.
 
Teşekkürler Kaan. Akvaryumdan dolayı henüz hiç elektrik faturasının yüklü gelmesiyle karşılaşmadım genelde ufak watta çalışan aletler olduğundan ancak akvaryum çok büyükse ya da özellikle akvaryum işiyle ilgineneler varsa dikkat edilmesi gereken bir konu gerçekten.
 
Hiç uraşmayacağım :D ama önemsiz olduğundan değil üşengeç olduğumdan:) teşekürler güzel paylasım..
 
32 wtt bir ısıtıcı sizce ne kadar yakar ? ışıgında gunde 3 saat acık oldugnu düşünürsek
 
Faturanıza ciddi bir yansıması olmayacak kadar az elektrik harcar.
 
Tabloyu boşuna koymadık SrC. Hesaplayın diye koyduk, hala bize soruyorsun.
 
Link hata veriyor denedim linki rapiden koyarsanız daha iyi olur
 
Elektrkili aletlerin üzerinde yazan watt değerleri o aletin 1 saatlik kullanımı sırasında harcadığı elektrik miktarını belirtir. Yani sizin ısıtıcınız 32watt gücündeyse 1 saatte 32 watt elektrik tüketir. Günde 3 saat demek 96 watta denk gelir düz hesap 100watt diyelim günlük. Ayda 30x100=3000 watt yani 3 kilowatt eder. Elektriğin 1 kilowattının ücreti de 15 kuruş civarı. Tabi vergilerle falan biraz daha artabilir. Ayda 3 kilowatt da 45 kuruş olarak faturanıza yansır. Yani vergileri de ekleseniz faturaya ısıtıcınızın 1 tl den bile daha az bir getirisi oluyor demektir. Yukarda da dediğim gibi ciddi bir masrafı yok yani.
17.09.2009 tarihli zamların ardından elektriğin kilowatt fiyatı 21 kuruşa yükselmiştir.
 
güzel paylaşımdır muhakkak bakamadım link ölü. yinede teşekürler =) ayrıca bence fatura ne olursa olsun önemli değil sonuçta bir hayat söz konusu paranın lafı olmamalı
 
Geri
Üst