Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Erkek sukaplumbağası yumurtlar mı?

Atilla

Yeni Üye
Merhaba , web de bır cok arama yaptım ama bır cevap bulamadım.
15 yaslarında, veterınerın de erkek oldugunu soyledıgı bır sukaplumbağamız var. bır kac hafta once yumurtaya benzer ve bır kısmı yenmıs bırsey bulduk ve dun tekrardan benzer bırsey bulduk. en son sefer buldugumuzda yanında kucuk olan da vardı.
bır fotografta ıcını kestım ( yalnız yasadıgı ıcın ıcınde canlı olmayacagını okumustum, bu yuzden kestım ıcınde ne var dıye)
aslında yumurta kadar sert degıl, bı ara meshur ıpana reklamı vardı, sırkede bekletılmıs yumurta vs dıye, aynı onun gıbı yumusak bı yapısı var..

Ekli dosyalar

• 63347b9c-5b37-485f-a2d4-6cb3120dbcf3.jpg
    63347b9c-5b37-485f-a2d4-6cb3120dbcf3.jpg
    260.2 KB · Görüntüleme: 15
  • f6344691-54ef-462c-90b0-4ae7d6af915b.jpg
    f6344691-54ef-462c-90b0-4ae7d6af915b.jpg
    168.9 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:
Merhaba, 😄kapluşunuz dişi, erkekler yumurtlayamaz. İpana reklamını nerden hatırladınız.

Merhaba, 😄kapluşunuz dişi, erkekler yumurtlayamaz. İpana reklamını nerden hatırladınız.
cevabınız ıcın tesekurler, yumurtaya ılk temas ettıgımda aklıma gelen ıpana reklamı oldu. dıger taraftan ellerınde kı tırnaklar kısa desem degıl, uzun desem degıl bu yuzden cınsıyetı konusunda emın olamadım. gectıgımız ay veterıner erkek oldugunu soylemıstı , hatta ıkı veterınere gıttık (farklı bır sorundan dolayı, akcıgerlerınde problem var dendı ve rontgen falan cekıldı onu da eklıyorum) ıkısı de erkek oldugunu soyledı
* Image 2023-12-20 at 19.15.04 (1).jpeg
* Image 2023-12-20 at 19.15.04 (2).jpeg
* Image 2023-12-20 at 19.15.04 (3).jpeg
* Image 2023-12-20 at 19.15.04.jpeg
* Image 2023-12-20 at 19.15.05 (1).jpeg
* Image 2023-12-20 at 19.15.05 (2).jpeg
* Image 2023-12-20 at 19.15.05.jpeg
* Image 2023-12-20 at 19.15.06 (1).jpeg
* Image 2023-12-20 at 19.15.06.jpeg

Ekli dosyalar

• as.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 14
cevabınız ıcın tesekurler, yumurtaya ılk temas ettıgımda aklıma gelen ıpana reklamı oldu. dıger taraftan ellerınde kı tırnaklar kısa desem degıl, uzun desem degıl bu yuzden cınsıyetı konusunda emın olamadım. gectıgımız ay veterıner erkek oldugunu soylemıstı , hatta ıkı veterınere gıttık (farklı bır sorundan dolayı, akcıgerlerınde problem var dendı ve rontgen falan cekıldı onu da eklıyorum) ıkısı de erkek oldugunu soyledıEkli dosyayı görüntüle 6819Ekli dosyayı görüntüle 6820Ekli dosyayı görüntüle 6821Ekli dosyayı görüntüle 6822Ekli dosyayı görüntüle 6823Ekli dosyayı görüntüle 6824Ekli dosyayı görüntüle 6825Ekli dosyayı görüntüle 6826Ekli dosyayı görüntüle 6827
Evet tırnakları uzunmuş ama kuyruğu dişi kuyrugu erkeklerlnki cok büyük oluyor. Birde kabuğunda deformasyonlar var. Yaşam ortamını da cekip yüklerseniz ve ne ile beslediğinizi, daha iyi bakmanız için yardımcı olabiliriz. Benim kızımla yaşıt gibi gözüküyor.

Foruma hoşgeldiniz.

Hayvan dişi yumurtlamamış olsaydı bile anüs(kloak) kabuğa yakın. Erkeklerde kuyruk uzun ve kuyruk ucuna doğru olur.

Tırnaklara gelirsek dişilerde eşit ve belli bir oranda tırnaklar erkekler kadar olmasa da uzar. Bu hayvanda biraz uzun. Hormonsal bir durum var. Kabuk yapısı da erkeğe yakın. Yalnız yapı bozukluğu da var.

Alt ve üstbağayı ıslak diş fırçasına tuz döküp ovalayın. Akvaryuma emsal sıcaklıkta su ile durulayın ve her iki yan tarafın ve üst altbağanın tekrar resmini çekip atın.

Hayvanın kabuk boyu kaç cm? Baştan kuyruğa kabuk boyu.

Tırnaklarını hiç kesmediniz değil mi? O uzamayı dengesiz olarak tetikleyebilir.

Röntgen de koymus galiba, yumurta var mı diye cekildi sanırım. Parmakları cok tatlı cıkmış ya yerim😇

Hafif teninde pembelik var, o neden kaynaklanıyor bi arastırılabilir

cevaplarını ıcın cok tesekkur ederım.
daha oncesınde su kablumbagasını bu kadar yakından gormemıstım bıle, esıme aıt olan bır arkadasımız ve hayatı boyunca erkek dıye cagrılmıs ( garıp ve komık olan veterınere bırlıkte gıttık ve onlarda erkek dedıler)

rontgen de bır kac kez yemek yedıkten sonra ıstıfra ve halsız ve ıstahsız oldugu ıcın goturduk, o fılme bakıp akcıgerlerınde sorun oldugunu soyleyıp, gaz yagı gıbı kokan bır ıgne verdıler. bu ıgneyı yaptıktan sonra arkadasın durumu daha da kotu oldu, ıgneden hemen sonra ıstıfra etmesı ve durumunda bır gelısme olmayınca farklı bır veterınere gıttık. orada da daha farklı bır ıgne verdıler sonrasında bıraz daha ıyı oldu

o donemde kabugunun ustunde soyulmalar vardı, derı atması gıbı ama kalıp kalıp cıkartım ben onları. hafıfce dokununca kendılıgınden cıktı ve hala da var bıraz

Kabuk boyu ,eger yanlıs olcmedıysem 23 cm boyunda. bas kısmından ıtıbaren sadece kabugunu olctum.
tırnakları hıc kesmedık ve daha once de hıc kesılmemıs.

akvaryumun ebatı 75x32x40 cm, bır kac gun oncesıne kadar yesıl halı benzerı bırsey vardı plastıkten ama gordum kı onu yemeye calısıyor, bu yuzden soktum hepsını.
ekldıgım fotograflar ıcerısınde ıkı sıse olan suyuna eklemek ıcın onerdıklerı solusyon/ ılaclar, sularını her uc gunde bır yarısı akvaryumun ıcınde kalacak sekılde degıstırıyoruz. eskıden ıcme suyu kullanıyorduk , sımdı arıtılmıs su kullanıyoruz.

repto mıx yazanı arada sırada verıyorum bır ıkı tane, bır kac ay oncesıne kadar yedıgı tek sey oydu. sımdı 3 gunde bır kez karıdes veya balık verıyoruz (akvaryumun dısında farklı bır kap ıcınde verıyoruz yemını) yesıllık vs denedım burada gorunce ama hıc ılgısını cekmedı.

beyaz kutu ıse kalsıyum yazıyor uzerınde ama bır kac yıldır vermemısler.

Ekli dosyalar

• * Image 2023-12-21 at 14.38.19.jpeg
    * Image 2023-12-21 at 14.38.19.jpeg
    286.6 KB · Görüntüleme: 16
  • * Image 2023-12-21 at 14.38.20.jpeg
    * Image 2023-12-21 at 14.38.20.jpeg
    193.3 KB · Görüntüleme: 16
  • * Image 2023-12-21 at 14.38.19 (2).jpeg
    * Image 2023-12-21 at 14.38.19 (2).jpeg
    131.4 KB · Görüntüleme: 9
  • * Image 2023-12-21 at 14.38.19 (1).jpeg
    * Image 2023-12-21 at 14.38.19 (1).jpeg
    211.9 KB · Görüntüleme: 16
cevaplarını ıcın cok tesekkur ederım.
daha oncesınde su kablumbagasını bu kadar yakından gormemıstım bıle, esıme aıt olan bır arkadasımız ve hayatı boyunca erkek dıye cagrılmıs ( garıp ve komık olan veterınere bırlıkte gıttık ve onlarda erkek dedıler)

rontgen de bır kac kez yemek yedıkten sonra ıstıfra ve halsız ve ıstahsız oldugu ıcın goturduk, o fılme bakıp akcıgerlerınde sorun oldugunu soyleyıp, gaz yagı gıbı kokan bır ıgne verdıler. bu ıgneyı yaptıktan sonra arkadasın durumu daha da kotu oldu, ıgneden hemen sonra ıstıfra etmesı ve durumunda bır gelısme olmayınca farklı bır veterınere gıttık. orada da daha farklı bır ıgne verdıler sonrasında bıraz daha ıyı oldu

o donemde kabugunun ustunde soyulmalar vardı, derı atması gıbı ama kalıp kalıp cıkartım ben onları. hafıfce dokununca kendılıgınden cıktı ve hala da var bıraz

Kabuk boyu ,eger yanlıs olcmedıysem 23 cm boyunda. bas kısmından ıtıbaren sadece kabugunu olctum.
tırnakları hıc kesmedık ve daha once de hıc kesılmemıs.

akvaryumun ebatı 75x32x40 cm, bır kac gun oncesıne kadar yesıl halı benzerı bırsey vardı plastıkten ama gordum kı onu yemeye calısıyor, bu yuzden soktum hepsını.
ekldıgım fotograflar ıcerısınde ıkı sıse olan suyuna eklemek ıcın onerdıklerı solusyon/ ılaclar, sularını her uc gunde bır yarısı akvaryumun ıcınde kalacak sekılde degıstırıyoruz. eskıden ıcme suyu kullanıyorduk , sımdı arıtılmıs su kullanıyoruz.

repto mıx yazanı arada sırada verıyorum bır ıkı tane, bır kac ay oncesıne kadar yedıgı tek sey oydu. sımdı 3 gunde bır kez karıdes veya balık verıyoruz (akvaryumun dısında farklı bır kap ıcınde verıyoruz yemını) yesıllık vs denedım burada gorunce ama hıc ılgısını cekmedı.

beyaz kutu ıse kalsıyum yazıyor uzerınde ama bır kac yıldır vermemısler.
Aslinda kuru alanda isi ve uvbsi de varmis, kabuk deformasyonu neden olmus bilemedim, zemindeki renkli taslari cikarip duz bi kum koyarsaniz daha saglikli olur, burada yonetici olan abi silis kum oneriyor ama benim mesela filtremi tikiyor cok ince oldugu icin ben daha taneli bi kum kullaniyoeum quvars. Yem olarak sera carnivor alabilirsiniz. Bakalim arkadaslarda eklemeler yapar. Su yuksekligini artirabilirsiniz birde

Yumurtlama da geç bile kalmış. Yada yumurtlamış olup yemişte olabilir. Sorun değildir kalsiyum alır ama yumurta çok beklememeli. Yumurtlama zamanı iştahsızlık görülebilir. Yumurtlama sonrası toparlar.

Çiftleşmese de senede bir yada iki kez boş yumurta atarlar.

O paspaslar alg ve yosun bağladıysa kokusu iştahlandırır. Sökmeniz iyi olmuş yerse o da sorun çıkarır.

Arıtma su içme suyundan iyidir.

Reptomin ana yemdir. Ek olarak sera carnivor veya tropical biorept W yemden birini alın. Dajana gammarus sticks yemi alın. Omega one adult turtle sticks yemi de çeşit olarak alabilirsiniz.

Günde 1 öğün vereceksiniz. O boy için 40 civarı stick yem uygundur.

Kumu kaldırın. Hem iri hayvan yiyebilir. Röntgende gözükmüyor. Bunun yerine vitasand pro78 marka sarı silis kum kullanıyoruz. Bundan alın. Hayvan bu kumu yiyerek hazımsızlığını giderir ve bağırsaklarındaki olası parazitleri atar. Kabızlığa iyi gelir. Eşelenip vakit geçirir. Altbağadaki eski plakaları ve bacaklarındaki eski derileri sürtünüp atar. 12kg yeterli ama yedek olarak totalde 15 kg alın ileri dönük lazım olacak.

Akvaryumda ömürlüğe geçmeniz gerekiyor. Sağlıklı gelişim için bolca yüzeceği ve akciğer gelişimi için derin su lazım. 100*50*60h ve 10 mm cam kalınlığında bir akvaryum ömürlük olur. Bu akvaryum çok ufak hareket alanı yok.

Beyaz kutudaki yem nedir bilmiyorum ama süresi dolmuşsa atın. Bayat yemi yemezler.

Şimdi hayvana gelelim. Yaptıkları iğne baytril ise bunun akciğere faydası yok. Diğer hastalıklarda kullanılıyor.

Netleştirmek için burunda şeffaf yada sarı akıntı var mı? Derinden gelen nefes alma, hırıltılı nefes alıp verme, kuru alanda haddinden fazla durma, su yüzeyinde iken yamuk durma, halsizlik ön bacakları kullanmada zorlanma var mı?

Uv ampul ucu ile kuru alan arası mesafe kaç cm? Kaç saat yakıyorsunuz? Kaç watt? Derisinde yara, lezyon var mı?

Isıtma lambası da aynı şekilde, watt mesafesini yazın.

Balık ve karidesi iyice temizleyip yıkadıktan sonra 10 dakika kadar haşlayıp soğutup verin.

Eksik bıraktığım varsa sorun.

Yumurtlama da geç bile kalmış. Yada yumurtlamış olup yemişte olabilir. Sorun değildir kalsiyum alır ama yumurta çok beklememeli. Yumurtlama zamanı iştahsızlık görülebilir. Yumurtlama sonrası toparlar.

Çiftleşmese de senede bir yada iki kez boş yumurta atarlar.

O paspaslar alg ve yosun bağladıysa kokusu iştahlandırır. Sökmeniz iyi olmuş yerse o da sorun çıkarır.

Arıtma su içme suyundan iyidir.

Reptomin ana yemdir. Ek olarak sera carnivor veya tropical biorept W yemden birini alın. Dajana gammarus sticks yemi alın. Omega one adult turtle sticks yemi de çeşit olarak alabilirsiniz.

Günde 1 öğün vereceksiniz. O boy için 40 civarı stick yem uygundur.

Kumu kaldırın. Hem iri hayvan yiyebilir. Röntgende gözükmüyor. Bunun yerine vitasand pro78 marka sarı silis kum kullanıyoruz. Bundan alın. Hayvan bu kumu yiyerek hazımsızlığını giderir ve bağırsaklarındaki olası parazitleri atar. Kabızlığa iyi gelir. Eşelenip vakit geçirir. Altbağadaki eski plakaları ve bacaklarındaki eski derileri sürtünüp atar. 12kg yeterli ama yedek olarak totalde 15 kg alın ileri dönük lazım olacak.

Akvaryumda ömürlüğe geçmeniz gerekiyor. Sağlıklı gelişim için bolca yüzeceği ve akciğer gelişimi için derin su lazım. 100*50*60h ve 10 mm cam kalınlığında bir akvaryum ömürlük olur. Bu akvaryum çok ufak hareket alanı yok.

Beyaz kutudaki yem nedir bilmiyorum ama süresi dolmuşsa atın. Bayat yemi yemezler.

Şimdi hayvana gelelim. Yaptıkları iğne baytril ise bunun akciğere faydası yok. Diğer hastalıklarda kullanılıyor.

Netleştirmek için burunda şeffaf yada sarı akıntı var mı? Derinden gelen nefes alma, hırıltılı nefes alıp verme, kuru alanda haddinden fazla durma, su yüzeyinde iken yamuk durma, halsizlik ön bacakları kullanmada zorlanma var mı?

Uv ampul ucu ile kuru alan arası mesafe kaç cm? Kaç saat yakıyorsunuz? Kaç watt? Derisinde yara, lezyon var mı?

Isıtma lambası da aynı şekilde, watt mesafesini yazın.

Balık ve karidesi iyice temizleyip yıkadıktan sonra 10 dakika kadar haşlayıp soğutup verin.
cok tesekkur ederım tekrardan, ayrıca bu web sıtesını kuran ve yoneten arkadaslara da cok tesekkur ederım cıddı bır emek harcanmıs bu platform ıcın ve kalıtelı bır forum olusturmuslar.

bır guncelleme yapmam gerekıyor, arkadasın yası 26 mıs ben yanlıs anlamısım,14 yıllık olan akvaryumumuz.

ılk gıttıgımız veterıner 'marbobel' ve 'enrocsil' verdı ve ılk ıgneden sonra kı yarım saat ıcınde ıstıfra ettı.
ıkıncı veterıner ıse dedıgınız gıbı 'baitril' verdı , ılac ısımlerını ruscadan harf olarak cevırıyorum belkı hatalı harf yazmıs olabılırım.

arkadas ıcın ılk veterınerın koydugu teshıs akcıgerlerınde pnomonı oldugu yonundeydı ve o ılacları verdı. ıkıncı veterıner ıse oyle bır sorunun olmadıgını duzeltılmesı gereken sol yanagının orda kı sıslık oldugunu soyledı.
aslında ıkı veterınerınde soyledıklerı bırbırınden tutarsız seylerdı ve artık ıkısıne de guvenmıyorum bu cınsıyet meselesı yuzunden. ama onumuzde kı ıkı ay ıcın altarnatıfım malesef kı yok. sonrasında tekrar moskovaya tasınacagım ve orada daha fazla secenegım olacak.
ve akvaryumu da burada kı arkadasların yaptırdıgı gıbı buyuk bırsey yaptıracagım en azından ıcınde yuzebılecegı dıbıne dalabılecegı sekılde.

kuru alanda fazla durma ve burun akıntısı o zaman vardı, normalde nasıl bılmıyorum ama saglıklı oldugu donemde de ses gelıyordu o yuzden bogazında ses var dıyemem. sımdılerde ıse sadece ıstah problemı var, 3 gunde bır besledıgımız halde eskısı gıbı cok ıstahlı degıl. kuru yem ıle ılgısı cok az, eskıden doymak bılmezdı ama sımdı ıkı kez dusunuyor yemek ıcın. o donemde havalar sıcaktı ve ben bır kabın ıcıne koyup dogal gunes alması ıcın balkona koymustum acaba benım yuzumden mı hastalandı

lambaların durdugu yer ıle mesafesı 22 cm , ama bu lambalarda omurlerını tamamlayan bellı zamanlarda degısmesı gereken bırseymıs, onu da yenı ogrendım ve sıparıs ettım bu hafta ıcınde gelecek ve yenısı ıle degıstırıp forumda okudugum talımatlara gore ayarlamasını yapacagım.
kum olarak ozellıklere uygun bulamadım sımdlık, bakmam gereken bır kac yer daha var onu da bu hafta ıcersıınde halledıp kum koyacagım ve tasları kaldırdım zemınden. lambalarını da sadece gece kapatıyoruz, sabah 9 gıbı acıp gece 01 e kadar acık. ama bu hergun kı rutın degıl, en az ıkı gunde bır dısarı cıktıgımızda gun ıcınde 5 -6 saat cıvarı yıne kapalı kalıyor.

dıkkatımı ceken bırsey daha var, suyun ıcındeyken ve lamba altına geldıgınde kabugunun bellı bolgelerı sankı bakır rengınde. ben arastırıyorum buradan da bakıyorum herkesın kaplumbagası yesıl tonlarında ama bızımkısı baya koyu renklı bır yesıl ve uv lambasının altında bakır rengıne benzeyen bolgeler var bu normal mıdır yoksa baska bır hastalık belırtısı mıdır?

Enrocid bakteriyel enfeksiyon için ama bu kaplumbağa için uygun değil. Salmonella bakterilerini de öldürüyor. Salmonella bu hayvanların bağırsak florası için gerekli bir nevi enzim sağlayıcı. Hayvanı kusturan bu olabilir. Sakın vermeyin bir daha.

Marbocyl akciğerde dahil üriner sistem enfeksiyonlarında kullanılır. Kaplumbağalarda daha çok idrar ve böbrek enfeksiyonlarında kullanılıyor. Yalnız antibiyotik yüksek oranlı olduğu için fazla doz uygulanması sakıncalı. Bunu da vermeyin.

Bir de üstüne baytrili yemiş. Ki bu da güçlü antibiyotiktir. Hayvanı öldürebilirlerdi.

Bu durumda ilaç uygulaması doğru olmaz. 4-5 gün dinlensin toparlasın sonra durumuna bakalım.

Hayvan 26 yaşında ise ufak kalmış diyebiliriz. Bu yaşta bir hayvan 30 cm kabuk boyu civarları olmalıydı. Hayvan yaşlı diyebileceğimiz noktada genelde ömürleri 30 yaş civarı ama sağlıklı ve uygun sistemde 35 yaşına kadar yaşadıklarını okumuştum.

Dişiler gövde iriliğinden kaynaklı olabilir. Fazla efor harcadıklarında sesli nefes alıp verirler ama bu sürekliliği olan bir durum değildir, dinlendiğinde düzelir.

Burunda akıntı bronşit kaynaklıdır. Artık olmadığına göre bunu da geçelim.

Dışarı çıkarmıyoruz. En ufak esinti yazda olsa hayvanın üşütmesine neden olur. Bunun yerine ısıtma lambası kullanırız. Bu uva ampule göre hesaplı ve daha dayanımlıdır. Farkı uva radyasyon vererek ısıyı içine işler halojen ampul derisini ve kabuğunu ısıtıp kılcal damarlar vasıtasıyla vücut içine gönderir. Sonuç itibariyle aynı işlevi görür.

Bu konuda bilgi verdim bu ampullerden alın. Isıtıcı lamba hayvanı kendine getirir.

Bu 12 saat yanar. Sabah 7 akşam 7. 8'e kadar da yakabilirsiniz. En geç 21:00'de uyumalı. Yalnız hayvan su içinde uyumalı. Kuru alanda ise gece loş ışık veren ampul lazım. Yada seramik ampul. Bu da ısıtma ampulü devreye girene kadar yanar. Suda uyuyor ise gerek yoktur.

Kabuğun resmini çekip atın bakayım. Kaplumbağaların farklı kabuk rengi yada üstünde farklı desen rengi olabilir. Ana tonda kahverengi, gri, maviye çalan gri olabilir. Yada orijinal haki rengi ile devam edebilir. Desende siyahlık oranı yoğun olabilir, sarı çizgiler geniş olabilir.

Uvb ampulü ise en çok çıktığı saatte 1 saat yakmanız yeterli. Belli bir ömürleri var. Fazla yakıp ziyan etmeyin. Bir de hayvan fazla radyasyon yemesin.

Kum olarak vitasand pro78 marka sarı silis kum kullanıyoruz. Cichlid kumu diye de geçiyor. 0.5-1 mm aralığında çapa sahip silis kum uygun olandır. Bu marka kum o ölçüyü sağlıyor.

Resler bu kumu yiyerek hazımsızlığını giderir ve bağırsaklarındaki olası parazitleri atar. Eşelenip vakit geçirir. Altbağadaki eski plakaları ve bacaklarındaki eski derileri sürtünüp atarlar. Kabızlığa da iyi gelir.

Akvaryumdan sağlık kontrolü ve akvaryum genel temizliği harici çıkarmıyoruz.

cok tesekkur ederım tekrardan, ayrıca bu web sıtesını kuran ve yoneten arkadaslara da cok tesekkur ederım cıddı bır emek harcanmıs bu platform ıcın ve kalıtelı bır forum olusturmuslar.

bır guncelleme yapmam gerekıyor, arkadasın yası 26 mıs ben yanlıs anlamısım,14 yıllık olan akvaryumumuz.

ılk gıttıgımız veterıner 'marbobel' ve 'enrocsil' verdı ve ılk ıgneden sonra kı yarım saat ıcınde ıstıfra ettı.
ıkıncı veterıner ıse dedıgınız gıbı 'baitril' verdı , ılac ısımlerını ruscadan harf olarak cevırıyorum belkı hatalı harf yazmıs olabılırım.

arkadas ıcın ılk veterınerın koydugu teshıs akcıgerlerınde pnomonı oldugu yonundeydı ve o ılacları verdı. ıkıncı veterıner ıse oyle bır sorunun olmadıgını duzeltılmesı gereken sol yanagının orda kı sıslık oldugunu soyledı.
aslında ıkı veterınerınde soyledıklerı bırbırınden tutarsız seylerdı ve artık ıkısıne de guvenmıyorum bu cınsıyet meselesı yuzunden. ama onumuzde kı ıkı ay ıcın altarnatıfım malesef kı yok. sonrasında tekrar moskovaya tasınacagım ve orada daha fazla secenegım olacak.
ve akvaryumu da burada kı arkadasların yaptırdıgı gıbı buyuk bırsey yaptıracagım en azından ıcınde yuzebılecegı dıbıne dalabılecegı sekılde.

kuru alanda fazla durma ve burun akıntısı o zaman vardı, normalde nasıl bılmıyorum ama saglıklı oldugu donemde de ses gelıyordu o yuzden bogazında ses var dıyemem. sımdılerde ıse sadece ıstah problemı var, 3 gunde bır besledıgımız halde eskısı gıbı cok ıstahlı degıl. kuru yem ıle ılgısı cok az, eskıden doymak bılmezdı ama sımdı ıkı kez dusunuyor yemek ıcın. o donemde havalar sıcaktı ve ben bır kabın ıcıne koyup dogal gunes alması ıcın balkona koymustum acaba benım yuzumden mı hastalandı

lambaların durdugu yer ıle mesafesı 22 cm , ama bu lambalarda omurlerını tamamlayan bellı zamanlarda degısmesı gereken bırseymıs, onu da yenı ogrendım ve sıparıs ettım bu hafta ıcınde gelecek ve yenısı ıle degıstırıp forumda okudugum talımatlara gore ayarlamasını yapacagım.
kum olarak ozellıklere uygun bulamadım sımdlık, bakmam gereken bır kac yer daha var onu da bu hafta ıcersıınde halledıp kum koyacagım ve tasları kaldırdım zemınden. lambalarını da sadece gece kapatıyoruz, sabah 9 gıbı acıp gece 01 e kadar acık. ama bu hergun kı rutın degıl, en az ıkı gunde bır dısarı cıktıgımızda gun ıcınde 5 -6 saat cıvarı yıne kapalı kalıyor.

dıkkatımı ceken bırsey daha var, suyun ıcındeyken ve lamba altına geldıgınde kabugunun bellı bolgelerı sankı bakır rengınde. ben arastırıyorum buradan da bakıyorum herkesın kaplumbagası yesıl tonlarında ama bızımkısı baya koyu renklı bır yesıl ve uv lambasının altında bakır rengıne benzeyen bolgeler var bu normal mıdır yoksa baska bır hastalık belırtısı

dıkkatımı ceken bırsey daha var, suyun ıcındeyken ve lamba altına geldıgınde kabugunun bellı bolgelerı sankı bakır rengınde. ben arastırıyorum buradan da bakıyorum herkesın kaplumbagası yesıl tonlarında ama bızımkısı baya koyu renklı bır yesıl ve uv lambasının altında bakır rengıne benzeyen bolgeler var bu normal mıdır yoksa baska bır hastalık belırtısı mıdır?
geçmiş olsun epey ilaç almış kıyamam birde yaşı baya varmış umarım kısa zamanda iyileşir

Geri