Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Evcil Hayvan Dükkanlarını Şikayet Etmek

Gelmir

Altın 2 Üye
Herkese selam,

Kendimi bildim bileli evcil hayvan dükkanlarına giderim. Çocukluğum ve gençliğim buralarda geçti ve geçmeye de devam ediyor :) Fakat büyüdükçe ve bazı şeylerin farkına vardıkça aslında cennet gibi olan bu dükkanların hayvanlar için tam bir cehennem olduğunu fark ettim. Çok değil, bundan 5 sene öncesini hatırlayın; hangi dükkan sahibi kaplumbağaları akvaryumda tutuyordu. Isıtıcı ve filtreyi saymıyorum bile. Ama neyse ki insanımız bu konuda yavaş yavaş bilinçleniyor ve kamu görevlileri de denetimlerini arttırarak bu görüntüleri bir nebze olsun azalttı.

Ama hala bu mantıkla satış yapan dükkanlar bulunmakta. Sözüm de onlara. Dükkan sahiplerini de anlamaya çalışıyorum; bunlara canlı değil para gözüyle bakıyorlar. O yüzden de değer vermiyorlar. Bu durum sadece kaplumbağalar için geçerli de değil. Küçücük bir kafeste tutulan 30 tane hamster mı dersin, ya da bakımları yapılmayarak ölüme terk edilen her yanı mantar olmuş kuşlar mı?

İşte burada bizlere bir iş düşüyor; şikayet hakkımızı kullanmak. Şahsen şöyle davranıyorum. Hayvanın kötü şartlarını gösteren bir fotoğraf çekiyorum ki elimde kanıt bulunsun. Ardından dükkan yetkilisiyle görüşerek bu durumun hatalı olduğunu, doğrusunun ise nasıl olması gerektiğini belirtiyorum. Tabi bunu yaparken üniversitede eğitimini de aldığım etkili iletişim metodlarını kullanıyorum. Yani karşı tarafı kışkırtmadan ve son sözün ona ait olduğunu belirterek, nacizane tavsiyede bulunuyormuş şekilde konuşuyorum. Ardından dükkanı terk ediyorum. Elimden geldiğince en kısa sürede tekrar ziyaret ediyorum ve hala aynı durum bulunmaktaysa kendilerini il orman ve su işleri müdürlüğüne ve il gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüğüne şikayet edeceğimi belirtiyorum. Bundan sonra da eğer bir gelişme bulunmuyorsa, şikayetimi gerçekleştiriyorum. Şikayetimi http://www.petshopgercegi.com/form-ornegi/ üzerinden de yapıyorum. Ardından denetimler yapılıyor ve uygun görülen cezai işlem uygulanıyor. Genelde de cezaya gerek kalmadan şikayet edeceğimi belirtince genel bir düzelme oluyor.

Önemli olan para kazanmak, bunu biliyorum. Ama paranın acı çeken ya da ölüme terk edilen hayvanlar üzerinden kazanmasını onaylamıyorum. O hayvanların dertlerini anlatacak dilleri yok. Bu yüzden herkes üzerine düşeni yapmalı. Biz nasıl kaplumbağalarımız için elimizden geleni yapıyorsak, dükkan sahipleri de sattıkları hayvanlara hak ettikleri değeri vermeli, en azından onlara uygun yaşam koşullarını sağlamalıdır.

Cvp: Evcil Hayvan Dükkanlarını Şikayet Etmek

sana bu konuda çok katılıyorum izmir balçovada oturuyom kaplumbağamı aldığım ilk yerde 30 adet kaplumbağa 10cm bir yere konulmuş ve toprak ve pislik doluydu
2 baktığım yer ise kaplumbağası 2 tane ve 8 cm boyundaydı taş vb herşey vardı fakat su yoktu vede petshoptaki ölmüş balıklarla besliyorlardı (gözlerimle ölmüş balığın kafası kemiğini gördüm)
en son en güvendiğim yazın yanında çalıştığım petshop bir akvaryumda taşlı kuru alanlı ve ısıtıcılı bir akvaryumda besliyordu

Dünde Şelale yi aldigm yere (petshop) a gitmisim ve 1 tlden kücük kaplumbagalarla karsilasinca uzuldum. Tabi 1 tanesi galiba ölmüştü. Şelale yi alirken de en bük olanini secmistim. Kucucuk seylere bakamazdim. Yavrular hareket bile edemiyorlardi. Sadece etrafa bakiyolardi.5-6 tane yavru üst üstelerdi.

Kuru alan su ve isitici vardi ama.

Konu için teşekkürler. hepimiz sık sık pet shoplara uğruyor ve malesef bu acıklı manzarayı görüyoruz.
Duruma üzülmekle kalmamalı, yetkili mercilere başvurup durumu bildirmeliyiz. Bu üzerimize haktır...

Cok dogru soluyon burdada daha kötü bir kaplumba adasinda 15 yavru üst üste cok acidim keske bakabilsemde hepsini kurtarsam bu durumdan ama iki kaplusa bakabiliyorum :)

Ama biz onlara aciyip satin aldikca fark etmeden bir pazar olusturuyoruz petshoplar da zaten bunun pesinde onlara acindirip satmak en iyisi onlardan hayvan satin almamak sen almazsan ben almazsam onlari ne yapacak bir daha getirmeyecek

Ama yvrucaklarda ölücek ama dedin dogru fakat insan acıyo iste :)

vay be ne iyi yazmışsın bende yapıcağım bunları bak bana örnek oldun. bravo abicim sana

Geri