Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Evcil Su Kaplumbağaları doğada yaşayabilir mi...!?

blackdiamond

Yeni Üye
İki adet kaplumbağamız var bir erkek bir dişi boyları şuan 13 cm ve bakmakta çok zorluk çekiyoruz.Üstelik dişi olan son bir haftadır erkeğin ön ayaklarını ısırmaya başladığından ayırmak zorunda kaldık.Oğlum kaplumbağaları bilinçsiz bir şekilde aldı ve belli bir süre sonra bakımıyla ben ilgilenmek zorunda kaldım.Benimde yapabildiğim büyük plastik kap ısıtıcı ve filtre almak oldu.Yemleme konusunda sera marka yemler ve çok sevdikleri sera raffy royal gibi yiemleri (kurumuş balık vs.) bolca verdiğimizden kısa sürede bize göre aşırı derecede büyüdüler.Forumdan öğrendiğim kadarıyla ve de tahminime göre erkeğin ellerini dişeye doğru titretmesi çiftleşmek istediğinin bir belirtisi ama dişiden yem yemek haricinde ve de son bir haftadır ısırma eylemeninden başka bir gelişme yok.Onunda sebebi gözlemlerim sonucu ve de yine forumlardan öğrendiğim kadarıyla yemleri kıskanması.Ara sıra yan yana koyuyorum ısırma olmuyor ama yem verdiğim zaman dişi hemen erkeği ısırmaya başlıyor.Şuan 3 adet 1000ml. sera raffy royal, sera raffy p ve sera raffy I aldım.Bu yemler pahalı olduğundan samsunda bulunmuyor ve internetten sipariş verip alıyorum.Yaza kadar kaplumbağaları bakıp bakacak biri bulamazsak (ki bulmak çok zor.Çünkü mevcut şartlarda sularının filtre olmasına rağmen iki günde bir mutlaka değişmesi gerekiyor.) son çare onları doğaya salmaktan başka bir yol gözükmüyor.Ben bakabilirm diyen insanların bile bu alanda bilgi sahibi olması gerekli ortamı oluşturabilecek maddi güce sahip olması gerekmektedir.
Sonuç olarak üzüntülü ve de çaresiz bir durumdayız bu konuda bize yol gösterecek veya yardım edebilecek biri olursa çok çok müteşekkir oluruz.Doğaya salma konusunda bir fikri olan varmı yaşayabilirlermi?Yazın salsak havalar sıcakken kışa kadar uyum sağlayabilirlermi?Geçen ay onlara solucan verdiğimde topraklıydı topraklarıda yemeye başladılar sonra merak edip misket büyüklüğünde toprak attım özellikle dişi olmak üzere ikiside toprağı yedi bitirdi.Toprağın bir ihtiyaç olduğunu biliyorum ama bu kadarı da beni şaşırttı.Hatta acaba dişi yumurtlamak içinmi toprak yiyor diye düşündüm ama erkekte yiyince düşüncemde kararsız kaldım.
Evet dostlar bu konudaki düşünce ve yorumlarınızı bekliyorum.Doğaya salma konusunda bir başlık ve konu bulamadığım için belkide böyle bir başlık doğru ya da yanlış benim gibi düşünceleri olanlara müspet ya da menfi iyi bir yol gösterici olabilir.

Doğaya bırakmayın
http://kaplumbagalarolmesin.net/AnaSayfa/doaya-brakmayn.html

Merhaba,
Öncelikle hoşgeldiniz.
Kaplumbagalarınız kaç yaşında?
Yem konusunda çok sıkıntıya düştüğünüzde aşağıdaki konumuzdan yararlanabilirsiniz;

Verilebilecek ve Verilmeyecek Taze Yiyecekler

Arkadaşlarınıza sorup yardım isteyebilirsiniz.Belki herhangi birinde eski bir akvaryum vardır...Doğaya bırakma konusuna gelince.Diğer arkadaşlarıma katılıyorum.Doğada kesinlikle yaşayamaz.Kendini savunamayabilir...Özelliklede avlanamaz.Çünkü şimdiye kadar ekmek elden su gölden yaşamış :) Zorluklarla karşılaşınca büyük ihtimalle hayatını kaybedecektir...

furkan54ozan' Alıntı:
Merhaba,
Öncelikşe hoşgeldiniz.
Kaplumbagalarınız kaç yaşında?
Yem konusunda çok sıkıntıya düştüğünüzde aşşağıdaki konumuzdan yararlanabilirsiniz;

Verilebilecek ve Verilmeyecek Taze Yiyecekler

Arkadaşlarınıza sorup yardım isteyebilirsiniz.Belki herhangi birinde eski bir akvaryum vardır...Doğaya bırakma konusuna gelince.Diğer arkadaşlarıma katılıyorum.Doğada kesinlikle yaşayamaz.Kendini savunamayabilir...Özelliklede avlanamaz.Çünkü şimdiye kadar ekmek elden su gölden yaşamış :) Zorluklarla karşılaşınca büyük ihtimalle hayatını kaybedecektir...

hoş bulduk.Yem konusunda sıkıntımız yok onları alabiliyoruz hatta en iyisini sera marka yemler diye bildiğimizden onlardan alıyoruz.sadece ortam ve yeterli düzenek yok açıkçası olsa bile çok zor çünkü ben tek başıma hergün mutlaka onlarla ilgilenmek zorundayım ve akşam işten dönünce nerden baksanız en az yarım saatimi onlara ayırıyorum erkek olan bize çok alışık hergün mutlaka boynunu kaşıtıyor ve ilgiyi çok seviyor.dişisi öyle değil açıkçası ondan korkuyoruz bazen kabuğunu silerken ısırmaya çalışıyor ama erkeği öyle değil bizle gözgeze geldiğinde ne yapmak istediğimizi anlıyor.Yazları memlekete gittiğimize onlarıda getiriyıoruz geçen sene ilkti bu sene ikkinci yaz olacak.
Yşları konusuna gelince iki yaz önce onları oğlum çok küçükken aldı.Şöyle diyeyimbunlar küçük ve sevimli halde satılıyorlar ya en fazla 3-3,5 cm idiler şimdi kabukları 13 cm.baya büyüdüler.Onların insana o bakışları varya ne yapacağımızı şaşırdık.Gerçekten çaresiz durumdayız ama bu söylemlerinizden sonra da doğaya salamayız.
Dişinin erkeği yem yüzünden ısırması da bizi bu yola sevketmişti.Bir de uygun akvaryum olduğu zaman onun temizliği nasıl yapılıyor.Çümkü bende filite olmasına rağmen yetersiz kalıyor su kokuyor ikinci gün suyu temizlemezsem.Akvaryum ve düzeneği hakkında bilgi verebilirmisiniz.

Byteorist' Alıntı:
Doğaya bırakmayın
http://kaplumbagalarolmesin.net/AnaSayfa/doaya-brakmayn.html

Çok teşekkürler linkteki yazıyı okudum.Dişinin erkeği ısırması konusunda ne yapabilirim en azından aynı yerde dursunlar.

Daha güçlü filtrelerle sağlanıyor.İç filtre yetersiz kaldığında dış filtrede alınabiliyor...Ayrıca "Dip Çekimi" yapan ufak aletler var.Bunlarla filtrenin çekemediklerini siz çekebilirsiniz...

Dış filteler hakkında detaylı bilgi;

dış filtreler

Isırma konusunda birşey yapamazsınız.Bu durumlarda kaplumbağalar ayrı yerde barındırılmalıdır.

Byteorist' Alıntı:
Isırma konusunda birşey yapamazsınız.Bu durumlarda kaplumbağalar ayrı yerde barındırılmalıdır.

Aynen dediğiniz gibi ayırıyorum iki gün sonra yanyana koyduğumda ısırmıyor ama yemlediğim zaman hemen dişi erkeği ısırıyor; erkekte korkudan yeme bile dokunmuyor.Ayırma sonucu dişinin iştahında bir azalma olmadı ama erkek çok sevdiği yemleri bile yemez oldu.Meğer kağlumbağalar en hassas hayvanlarmış...

Yemlemeyi farklı kaplarda yaptıktan sonra bir araya getirin.Eğer sorun yemleme sırasında çıkıyorsa halletmiş olursunuz.
Erkek çiftleşmek amacıyla kur yapıyor ve dişi istemiyorsa bu yüzdende kavgalar çıkabiliyor.

zencefil' Alıntı:
Yemlemeyi farklı kaplarda yaptıktan sonra bir araya getirin.Eğer sorun yemleme sırasında çıkıyorsa halletmiş olursunuz.
Erkek çiftleşmek amacıyla kur yapıyor ve dişi istemiyorsa bu yüzdende kavgalar çıkabiliyor.

2 gün aradan sonra dün yine yanyana koydumbiraz bekledikten sonra erkek ürkek bir şekilde ellerini titretmeye başladı dişi pek oralı olmadı ısırmadı da 1 saat sonra sevdikleri yemlerden verdim biraz yedikten sonra dişi yine ısırmaya başladı daha sonra dişiyi elime alıp hafifçe1 dakika ellerine vurur gibi yaptım hem korkuyor hem ağzını sonuna kadar açıyor neyse tekrar suya bıraktım nasıl kaçıp saklanıyor.Sonra ısırmadı ve ışıkları söndürdüm uyudular.Sabah kalktığımda dişi beni görür görmez saklanmaya başladı.iki farklı bölgeye yem verdim ayrı bir şekilde yesinler diye baktım yine ısıracakmı diye erkeğin yanına yaklaştı benim baktığımı görünce ısırmadan köşesine doğru gidip yemlerini yemeye devam etti.Akşama durum ne olacak diye merak ediyorum.Tüm bu ısırmalara rağmen erkekte kur yapmaktan geri kalmıyor hem kur yapıyor hem de ellerini saklamaya çalışıyor.Doğanın kanunu işte bakalım bu iş nereye varacak...

nasıl yani bir çocuk gibi ellerine mi vurdunuz? :( aslında kızdım ama ne bileyim ısırmaları da hoş değil.. yemlemeyle alakalı bi kıskanma yada yemi ben yiyeceğim gibi bir sataşma gibi sezdim ben bu ısırma ısırılma durumunu..
inşallah benim afacanlar da büyür o kadar..
uzun ömürler diliyorum..

0084812254' Alıntı:
nasıl yani bir çocuk gibi ellerine mi vurdunuz? :( aslında kızdım ama ne bileyim ısırmaları da hoş değil.. yemlemeyle alakalı bi kıskanma yada yemi ben yiyeceğim gibi bir sataşma gibi sezdim ben bu ısırma ısırılma durumunu..
inşallah benim afacanlar da büyür o kadar..
uzun ömürler diliyorum..

canını acıtacak şekilde değil tabiki de ama biraz olsun işe yaradı.benim baktığımı anlayınca ısırmıyor.Evet olay yem yeme olayı ama yemi fazla da versem kendi önündekileri bırakıp gidip erkeği ısırıyor.Tekrar yan yana koyunca erkek hem ısıralacam diye korkuyor hem de ellerini titreterek kur yapıyor.Bunu yaparken de o kadar temkinli yapıyorki her an kaçmaya hazır.Ne olursa olsun kurdan da vazgeçmiyor.

kur yapmasını çok merak ettim açıkcası :cool: yemekle alakalı kıskanç sizin hanımefendi bana göre :D

0084812254' Alıntı:
kur yapmasını çok merak ettim açıkcası :cool: yemekle alakalı kıskanç sizin hanımefendi bana göre :D

erkek dişinin kafasının yanlarına doğru iki ellerini elektrik çarparçasına titretiyor.Dişi henüz bir karşılık vermediği için devamı ve çiftleşmeleri konusunda bir bilgim yok, açıkçası dişinin karşılık vermesi de yeni bir sorun doğurur çiftleşme ve sonrasıyla alakalı yapılması gerekenler hakkında bilgim yok zaten öyle bir ortam hazırlayacak imkanımız da yok.
Bu arada dişinin ısırmaları son bulmaya başladı.sorun baya azaldı nazer değmesin ısırmıyor benden korkuyor ama elimden yem yemekten de geri kalmıyor..

gerçekden keyifli bir seyir olmalı kur yapması :) hadi gözünüz aydın tü tü maşallah :)

Geri