Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Evimizin yeni üyesi Tarçın ve Kekik Hakkında..

SOS

Yeni Üye
Merhabalar
Çok verimli bir forum olmuş emeğinize sağlık..
Aslında sayfanızda ne var ne yok hepsini okudum , benim için çok faydalı olduğunu genel olarak bilgilendiğimi düşünüyor olmakla birlikte, arkadaşlara vermiş olduğunuz bilgilerin genel olanını hafızama kaydettim. Ama bazı onların kaplumbağalarına yönelik olan kısımları kendi kaplumbağama uygularsam yanlışlık olabilir diye bende bilgilerimi yazarak destek almak istedim.
Aslında böyle bir düşüncem yokken arkadaşım çocuğuna almış ve bakamıyoruz diyerek bana işyeri hediyesi adı altında getirmişler :) Bende teşekkür ederek kabul etmek durumunda kaldım.(Tabi onlarda 2 tane varmış düşünce şu şekilde olmuş 1 tane veririz diğerine bakabiliriz şeklinde) Nitekim sonra onu da bana getirdiler.
Böylelikle ilk kaplumbağam 16/08/2024 (1 yaş) diğeri de 06/09/2024 (3 ay galiba göbek izi duruyordu çünkü) yaş tahminlerinden emin değilim burada okuduğum bilgiler ışığında böyle olduğuna karar verdim.
Tabi çok hazırlıksız yakalandım bu duruma ve işimin yoğunluğu sebebiyle yaklaşık 22 gün büyük boy cam balık fanusunda baktım. Bu 22 gün süresinde tabi akvaryum araştırmaları vs...ile geçti. Sonunda uzunluğu 50 cm. yüksekliği 40 cm. eni 20 cm. olan bir akvaryum aldım. Okuduklarım ışığında bahsettiğiniz sitelere bugün göz atma şansım oldu. Silis kum ısıtıcı dış filtre lamba vs....baktım ama bir çoğunu bulamadım. Ama ortalama olarak neler almam gerektiği konusunda az çok bilgi sahibi oldum. Fakat bu konuda çok acemi olduğum için yanlış iş yapmak istemiyorum. Ben bilmediğim için ilk geldiklerinde kabuk boyunu ölçmek hiç aklıma gelmedi ama yaklaşık olarak şuan ki boyutlarından yola çıkarak tahmin edebilirim. İlk kaplumbağam(kekik) ilk geldiği zamanlar yaklaşık 3 cm. filandır. Şuan ölçtüğümde 5cm.civarında diğer kaplumbağam (tarçın) geldiğinde yaklaşık 2,5 cm filan olabilir dediğim gibi göbek izi üzerindeydi. şuan 4 cm.
hiç araştırmadan en yakın pet shop tan bir yem aldım maksat aldığım gün aç kalmasın diye. deep fix turtle food balanced dengeli protein yazıyor üzerinde. Öncelikle bu yem konusunda doğru bilgileri öğrenmek isterim.
Ben bu marka yemden başının büyüklüğünde sabah ve akşam verdim. Ek olarak Marol yumurta beyazı haşlanmış tavuk kabuğu soyulmuş domates minik ölçülerde haftada 1 defa (hafta tatilime denk geldiği için) verebildim. Tesadüf eseri çekirge yediğini gördüm :) fanus zamanında üzeri açık olduğu için. Ve denk gelirse çekirgeleri verdim yine :) tabi artık çekirge yok. Yediği şeyler içerisinde nefes almadan yediği tek şey çekirgeydi bu arada :)
Haftada 1 defa suyunu değiştirdim.
Evimiz sabahtan akşama kadar ful güneş alıyor cam arkası güneş alan bir yere koydum. Şehrimiz en sıcak şehirlerden birisi olduğu için hala yaz mevsimindeyiz :) Ama istiyorum ki kış gelmeden hemen eksiklerimi tamamlayayım. İş yoğunluğumdan çok araştıramıyorum. Yani her seyi alabileceğim site olursa marka modeli olursa hızlıca alma imkanım olur diye düşündüm. Amacım tabi ki kolay yoldan yapmaya çalışmak değil ama kafam beynim kalmıyor eve geldiğimde o nedenle sizden destek istiyorum bu konuda.

Foruma hoşgeldiniz.

Hayvanlar birbirine emsal boylarda kavga anlamında ciddi bir sıkıntı olmaz.

Akvaryum 1 sene rahat götürür.

O yem alt grup yem. Yiyorlarsa arada bir verip bitirin.

Şu an kullanacağınız iki yem var birisi tropical axolotl, diğeri sera, tetra, dajana markalardan birinin gammarusu. Stickleri sabah gammarusu akşamları verin. Haftada bir haşlanmış yumurta akı verebilirsiniz. Tavuk et vs. Hayvanları yemden uzaklaştırır.

Sebzeleri 6 cm kabuk boyu itibariyle veriyoruz. Bu döneme kadar protein ağırlıklı beslenirler. Atakan petshopta satılıyor.

İç filtrede sunsun hj752 alın. Su ısıtıcı olarak tetra ht 100 watt. Bu tam batabiliyor ve kaliteli ısıtıcılar içinde en ucuzu.

Bir de ribao ve roxin marka çelik ısıtıcılar var. Bunlarda tam batar.

Tabana yatay olarak konumlandıracaksınız.

Su içi iç derece de sera precision marka cam çubuk derece en kaliteli ve evladiyeliktir. Alkol bazlıdır. Bunu kıramıyorlar.

Isıtma lambası hava sıcak olsa da yaz kış yanar. Bu ısıtma yanında kabuğun üstündeki eski plakaların kuruyup gerilerek açılıp atılmasını sağlar ve kabuk üstünde yosun ve mantar oluşumunun önüne geçer. Bu konuda bilgi verdim.

• Beğen
Tepkiler: SOS
Bu konuda da kuru alan hakkında bilgi mevcut.

• Beğen
Bahsettiğiniz iç filtreyi atakan petshopta bulamadım. Dış filtreden bahsetmemişsiniz anladığım kadarıyla akvaryum ölçülerime göre iç filtre yeterli oluyor diye mi ? Eklediğim fotodaki filtreler evde varmış.Tabi çok eskidir.Kardeşlerime ait filan olabilir.Bunlar işe yarar mı?
Bide mango kökü hakkında birkaç bir şey yazılmış . onu nereden bulabilirim yada koymalı mıyım?Gammarus diye bahsettiğiniz yemin ne olduğunu anlayamadım kutunun üzerinde gammarus diye yazmadığı içinde emin olamadım.O konuda da minik bilgi alabilir miyim?
0,5-1 mm silis(sarı) kum almak istediğimde sitede karşıma gelen sonucu da ekliyorum üzerinde çok net yazmadığı için tam olarak anlayamadım.

Ekli dosyalar

• 20240923_224131.jpg
    20240923_224131.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 9
  • 20240923_224150.jpg
    20240923_224150.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 9
  • Silis kum.jpg
    Silis kum.jpg
    3.5 MB · Görüntüleme: 9
Atakanda yok. Akakçe ve cimri.com üzerinden bakın.

Dış filtre için akvaryum ufak, alınacak çöp olur ucuz değil. Ayrıca hayvanlarda ufak fazla bir kir olmaz.

Elinizdeki filtreler ufak. İdareten birkaç ay kullanabilirsiniz. Suyu az da olsa hareketlendirir ama randıman vermez.

Kum silis olacak bunlar beyaz. Kiri gösterir. Ne tür kum olduğu da belli değil.

• Beğen
Atakanda yok. Akakçe ve cimri.com üzerinden bakın.

Dış filtre için akvaryum ufak, alınacak çöp olur ucuz değil. Ayrıca hayvanlarda ufak fazla bir kir olmaz.

Elinizdeki filtreler ufak. İdareten birkaç ay kullanabilirsiniz. Suyu az da olsa hareketlendirir ama randıman vermez.

Kum silis olacak bunlar beyaz. Kiri gösterir. Ne tür kum olduğu da belli değil.
Kum konusunda söylemek istediğim şuydu aslında. vitasand pro 78 0,5-1 mm sarı silis kum olarak arıyorum . ama bu kutuları çıkarıyor.başka sitelerde de kovasının üzerinde vitasand kalsiyum karbonatlı kum diye yaziyor. Sizin almamızı önderdiğiniz kum kovasının üzerinde vitasand pro 78 0,5-1 mm sarı silis kum diye böyle detaylıca yazıyor mu yani.Daha önce almadığım için yanlış ürün almamak adına soruyorum.

Bide gammarus dediğiniz yemi de bulamadım.arama kısmına gammarus yazdığımda bir kutu geliyor önüme ama üzerinde gammarus filan yazmıyor hiç doğru ürüne mi bakıyorum bilemiyorum o nedenle. Varsa kutu fotoğrafı paylaşma şansınız olur mu ?

Yazar hatta ciklet kumu diye de yazan var.

Sera Raffy I diye geçiyor. Tetra gammarus ve dajana gammarus diye yazın.

• Beğen
Foruma hoşgeldiniz.

Hayvanlar birbirine emsal boylarda kavga anlamında ciddi bir sıkıntı olmaz.

Akvaryum 1 sene rahat götürür.

O yem alt grup yem. Yiyorlarsa arada bir verip bitirin.

Şu an kullanacağınız iki yem var birisi tropical axolotl, diğeri sera, tetra, dajana markalardan birinin gammarusu. Stickleri sabah gammarusu akşamları verin. Haftada bir haşlanmış yumurta akı verebilirsiniz. Tavuk et vs. Hayvanları yemden uzaklaştırır.

Sebzeleri 6 cm kabuk boyu itibariyle veriyoruz. Bu döneme kadar protein ağırlıklı beslenirler. Atakan petshopta satılıyor.

İç filtrede sunsun hj752 alın. Su ısıtıcı olarak tetra ht 100 watt. Bu tam batabiliyor ve kaliteli ısıtıcılar içinde en ucuzu.

Bir de ribao ve roxin marka çelik ısıtıcılar var. Bunlarda tam batar.

Tabana yatay olarak konumlandıracaksınız.

Su içi iç derece de sera precision marka cam çubuk derece en kaliteli ve evladiyeliktir. Alkol bazlıdır. Bunu kıramıyorlar.

Isıtma lambası hava sıcak olsa da yaz kış yanar. Bu ısıtma yanında kabuğun üstündeki eski plakaların kuruyup gerilerek açılıp atılmasını sağlar ve kabuk üstünde yosun ve mantar oluşumunun önüne geçer. Bu konuda bilgi verdim.
Tekrar merhaba;
Fotoğraflarını ekledim.soylediginiz ısıtıcı ve termometrem geldi.Isitici da görünen 80 cm.kismina kadar suda kalması gerekiyor değil mi? Akvaryuma alt kısımda yatay şekilde takacağım fakat bu bilgiyi de öğrenmek için soruyorum.
Termometre de suyun içi 28 cm.olacak diye biliyorum.suyun içinden kaplumbağaları alıp o şekilde deneyeceğim hem ısıtıcı vs..doğru çalışıyor mu denerim.hemde herhangi.yanlis bir uygulamaya karşı kaplumbagalar içinde olmasın diye.
Yazdıklarım doğru ise deneyeceğim. Varsa yanlış bilgim uyarırsanız ona göre yaparım.

Ekli dosyalar

• 20240928_135250.jpg
    20240928_135250.jpg
    3.6 MB · Görüntüleme: 4
Hayır 80 cm derinliğe kadar indirilebilir demek. Cam komple su içinde olmalı.

Derece su ısıtıcıdan uzak ön köşede su içinde tabandan birkaç cm yukarıda olacak.

• Beğen
Hayır 80 cm derinliğe kadar indirilebilir demek. Cam komple su içinde olmalı.

Derece su ısıtıcıdan uzak ön köşede su içinde tabandan birkaç cm yukarıda olacak.
Merhaba Cem Bey
Benim ısıtıcı ve termometrem geldi fakat isiticiyi takmadan önce termometre 30-32 derece arasında değişiyor. O sebeple ben isiticiyi henuz takmadım.Birax havalar soğusun diye bekliyorum.Çünkü ısıtıcı yokken bile 30 derece sıcaklık. Doğru yapiyorum umarım.

Sabah doğru hava en soğuk halinde olur. 28 altına düşüyorsa takmak lazım.

Takabilirsinizde. 28 derece üstünde çalışmaz zaten. Ama düşerse devreye girer.

• Beğen
Geri