Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

fanusla ilgili sorular

vodcame

Yeni Üye
ben kaplumbağa almak istiyorum ve surekli almadan once arastırıyorum. En cok cıkmaza girdigim nokta ise akvaryum olayı. Ben buyuyene kadar 1 veya 2 sene geniş bir fanusta beslemek istiyorum. Yani o fanusta elimden geldıgınce akvaryum rahatlıgına ulastırmaya calısacagım. Neden fanusda yapmam gerektiginin nedenlerini soyleyeyim. Kaldıgım yurtta o akvaryumu gorurlerse benide yurttan atarlar. ilk defa kaplus besleyeceğim ve yavas yavas kaplusun buyumesıyle kosullarınıda geliştirmek istiyorum. Denek olarak gormuyorum kesinlikle ki zaten hergun arastırıyorum. En buyuk sorun suyun sıcaklıgı. Odada 24 saat sıcaklık 16dereceye dustugunde kalorifer devreye giriyor ve oda surekli sıcak halde bulunuyor. Yani su sıcaklıgı konusunda bir sıkıntı olmayacak. Tek sorun yuzecek genis alanı bulamayacak.Fikirlerinizi benden esirgemezseniz cok mutlu olurum.
Simdiden herkese teşekkur ederim

Edit tubidik: Türkçe'mize özen gösterelim.

en bastan sunu söylememiz gerekli, oda sıcaklıgı ne olursa olsun, suyun ısısı her zaman ortam ısısından düşüktür. şöyle yüzeysel bir örnek vereyim, yazın kavurucu sıcaklarda denize giriyoruz fakat direk güneş almasına ragmen denizin o sıcakta bile ortamdan cok daha soğuk oldugunu görüyoruz. yani sizin oda ısınız 24 derece olursa, suyun ısısı kaplumbaganın yasayacagı ideal ısıdan düşük olacaktır.şöyle bi tavsiyem olabilir, ben buradaki pet shoplarda ölüm fanusundan daha büyük ve daha saglıklı olacagını düşündüğüm kare ya da 6gen şeklinde cam kaplar görüyorum. hem bunun içine ısıtıcı da yerleştirme ihtimaliniz olur. ısıtıcıların da küçük boyları var. kaplumbaganız küçükken bu şekilde idare edebilirsiniz. ama 1 yasında bir kaplumbaga için bile yeterli olmayacaktır o kap.

kısacası , bir fanus hele ki plastik bir fanus asla kaplumbaganın yasaması için ideal bir alan haline dönüştürülemez. eger anlık bir heves olarak görmüyorsanız lütfen kapta bakmayınız.

ilginiz icin tesekkurederim. Kaplusları simdi aldımm ayrıca iyikide burayı okumusum satıcılar hic bir şey bilmiyor tek dertleri para kazanmak. bu fanus işini en kısa zamanda halletmeye calısacagım. O zaman zarfındada onlara buyuk camlı bir kap yaptırmak istiyorum. Havuz mantıgıyla bir taraf derin bir taraf daha sıg olarak dusunuyorum. Birde buldugum guzel taşlarla kara yapmaya calısacagım. Arada kaplusu boyle derin sulu bir kaba koyup yorulana kadar severse yuzdurmeyi dusunuyorum. Sizce bu akvaryum işini halledene kadar bu dusuncelerımle zararı en aza indirip kapluslarımın mutlu olmasını saglayabilirmiyim? birde alırken ne kadarlık oldugunu sormadım ama cok cok kucukler kabukları 3 cm civarında sizce ne kadarlıktır bu kapluslarım.

Bakın alınmayın, gücenmeyin, madem çok seviyorsunuz kaplumbağaları ve okumuşsunuz da nelerin gerekli olduğunu, ölüm fanusunda asla olmayacağını, e yurtta kalıyorsanız erteleseydiniz almayı :(:(. Bu kadar acil olan nedir ki? Isıtıcı olmadan yaşayamazlar, sıcak bir kuru bölge olmadan olmaz; filtre, ısınma lambası, ısıtıcı bunlar en en temel ekipmanlar. Akvaryumun zorunlu olmasının sebebi "oh ne güzel bol bol yüzsünler" değil, akvaryuma yaşamaları için bu en temel ekipmanları takabiliyor olmamız. Akvaryum ve bu diğer ekipmanlar rahat etmeleri için olsa da olur olmasa da olur şeyler değil, mutlu olmaları için de değil, ÖLMEMELERİ İÇİN gerekli :(:( Fanusta, cam kapta vs. olmaz, ısıtıcı, filtre, kuru bölge, ısınma lambası en minimum ihtiyaçları, bu koşullarda mutlu olmasını değil, büyümesini değil, eziyet içinde en kısa zamanda hasta olmasını ve ölmesini bekleyebilirsiniz :(. Bu koşullarda bakacaksanız geri götürün aldığınız yere lütfen, kabuğu yumuşayınca, gözleri kapanınca, hiçbirşey yemeyince sonradan çok üzüleceksiniz, yavrulara yazık olacak.

Lüften arkadaşlar, bu fanus işini iyice vurgulayalım; akvaryum, ısıtıcı, filtre, kuru bölge, ısınma lambası olmazsa acı içinde ölürler.

melo ve gonzimmm arkadaslar guvenmeyin ama fikirlerinize teşekkur edemiyecegim cunku yapıcı konusmalar yerine yıkıcı konusmalar bunlar. Yukarıdada belirttigim gibi akvaryum sorununu en kısa surede cozecegim. Onemli olan o sure zarfında yapmam gerekenler. ayrıca onlar acı icinde ölmeyecekler. 3 saat gecti bi tanesi masallah yemegini yiyor. Digeri korkuyor, daha hırcın ama oda kuru yere surekli cıkıp iniyor. Tek eksikleri rahatca yuzememeleri. Neden acı icinde oleceklerini dusunuyorsunuz, dogadan bahsediyodusunuz dogal secilim ve cevresel faktorler gibi bilgileri hice sayıyorsunuz. Yarınki sınavımı atlattıktan sonra aşama aşama süs biberi ve bristolumun fotograflarını buraya koyacagım. En kısa zamanda akvaryum sorununu inş. hallederim ve ortak noktada bulusuruz :)
Yinede tşkler...

ben yanlış anlaşılmamak için ufak bir acıklama yapayım ,cam kap yazmısım ama arkadasa önerdigim kesinlikle bir fanus değildi, yazı masasının üzerine de koyabilecegi,sadece yüksekliği biraz daha kısa olan bir akvaryumdu. içine küçük boyutta bir ısıtıcı ve yan olarak filtre yerleştirebilecegi bir model. ama belirttiğim gibi, 1 yasına gelince bile küçük gelecek o akvaryum ona. hatta yazmadan önce örnek aradım ama bulamadım, anlatmak istediğimin yegane örnegi şu sanat eserindeki gibiydi : ) tabi bunu da yurt yönetiminin farketmemesi imkansız ;)

Moderatör tarafında düzenlendi:
februata bu dedigin cok aklıma yattı ilk etapta bu dedigini uygulayacagım. yurt işinide halledeceğim konusarak. İzin vermezlerse guzel gizlicek bir yer belirledim bile dolabı ona gore yerlestırecegim. Isıtıcıyı mutlaka alacagım su anda kaloriferin yanında ve masa lambası koydum. Yarın aksamdan sonra bu ufak akvaryumu ve aparatları nasıl yapacagımı arastıracagım. Onlar buyudukce akvaryumlarıda buyuyecek bende buyuyup okulu bitirip para kazanacağım :D anca beraber kanca beraber yok ufacık bebişlere ben daha ogrenciyken kocaman akvaryum :)

rica ederim : ) fakat arkadaslar da cok haklılar onların söyledikleri de cok degerli ; ) temel techizatları olmadan malesef ki onlara acı çektiririz. ısıtıcı filtre ısınma lambası ve kurualan ve rahat yüzecekleri bir alan onlar için olmazsa olmazlardır. benim önerim sadece kısa bir dönem için. benim eski küçük akvaryumum da bahsettigim akvaryumlar kadar, fakat daha deriniydi. techizatı da içindeydi. aynamın önündeki dolaba rahatlıkla sıgıyordu. fakat biraz büyüdüğünde kaplumbagam daha büyük bir akvaryuma gecmem gerektigini gördüm.

benım yurtta akvaryumla besleyen birisi daha varmıs. Simdi ilk olarak bana bir akvaryum ve ısıtıcı alsam yeterli olurmu? Kara icin masa lambası var birde kac litre almam gerekıyor minimum en azından ilk seneleri için

arkadaslar ustalari kizdirmak ve biz size ne anlatiyoruz dedirtmak istemem ama ben kaplusumu alirken bilincsizdim ne yazik ki ve sizin paylastiginiz bilgilerle birseyler ogrendim.
pati su anda capi 18 cm. derinligi 20 cm. olan bi fanusta kaliyor. ekipmanlarin hepsi tamam,icinde uzerine cikabildigi,kenarlari keskin olmayan deniz feneri seklinde bir aksesuar var,ve bata cika rahat rahat yuzuyor. tamam daha kucuk,5 cm. kadar,ama ben mesela gelecek aya kadar ona daha genis bir alan saglayamayacağım.
siz simdi bir sure icin bile ona bu sekilde bakmam zararli mi diyosunuz?yaa moralim bozuldu..

bu baslıktan ideal bir paludaryumun özelliklerini görebilirsiniz.

ilk olarak bir akvaryum ve ısıtıcı almanız şart tabiki. bu kış döneminin en kritik ekipmanıdır ısıtıcı. sürekli su değişimi kaplumbağalar için pek sağlıklı olmadıgından akvaryumunuza uygun boyutta bir filtreyi de en kısa zamanda edinmenizi öneririm.

sehran' Alıntı:
arkadaslar ustalari kizdirmak ve biz size ne anlatiyoruz dedirtmak istemem ama ben kaplusumu alirken bilincsizdim ne yazik ki ve sizin paylastiginiz bilgilerle biseyler ogrendim.
pati su anda capi 18 cm. derinligi 20 cm. olan bi fanusta kaliyo. ekipmanlarin hepsi tamam,icinde uzerine cikabildigi,kenarlari keskin olmayan deniz feneri seklinde bi aksesuar var,ve bata cika rahat rahat yuzuyo. tamam daha kucuk,5 cm. kadar,ama ben mesela gelecek aya kadar ona daha genis bir alan saglayamiycam.
siz simdi bir sure icin bile ona bu sekilde bakmam zararli mi diyosunuz?yaa moralim bozuldu..

estafurullah,elbette anlayabiliyoruz, belki de bir coğumuz bilgi sahibi değildik : ) önemli olan okuduklarınızı görmezden gelmeyip elinizden geldigince kaplumbaganızın şartlarını iyileştirmeniz ve bunun için çaba harcamaya hevesli olmanızdır ; ) biz fanusların kaplumbagalar için sağlıklı birer yaşam alanı olmadıgını ve olmazsa olmaz dediğimiz ekipmanlar olmadan kaplumbagaya saglıklı şekilde bakılmayacagını dile getirmekle yükümlüyüz. eger ölene kadar bakarım düşüncesinde değil de uzun yıllar boyunca sahip olacagınız bir arkadas istiyorsanız rahatlıkla yüzebilecegi ve içinde rahatlıkla gelişebilecegi plastik ya da cam bir fanustan kat kat daha mutlu olacagı bir akvaryumda bakılması gereklidir.

en kısa zamanda elinizden geldiği kadar iyi bir akvaryum edinmeniz kaplumbaganızın daha saglıklı ve mutlu bir hayat sürdürmeleri için gereklidir ; )

bana gonderilen tum mesajlari ve ayni zamanda gulucukleri aldim!:) tesekkur ederim!
pati de tesekkur eder;ayni zamanda ellerinizden oper!:)
vodcame sen de hosgeldin! madem aldik,madem artik yasayan bi varligin sorumlulugu bizde,cok iyi bakacağız dimi?:) basarilar!

sehran bakacağız tabiki de:) sırf gunes gorsunler diye dersim 11de olmasına ragmen ilk defa 9 gibi bir saatte kalktım onlar icin sonra cıkardım cimlerde gezdirdim keretalar anında kayboluyor bir tanesi yemegini yemiyordu ama yerken yakaladım onu ben bakınca yemeyi kesiyor cakal :D aramızda şoyle bir anı olmustu yeni aldım yerleştirdim tam severken hapşuruk tuttu kapluscagız kactı ondan sonra bana gıcık olmaya basladı :D ama onu yerken yakalayınca gulustuk karşılıklı :)

Başlığı daha önce görmüş olsaydım almayın derdim ama iş işten geçmiş bir kere.Eğer kaplumbağanızı doğru şekilde bakarsanız o minik 1 YTL civarındaki bıdık gittikçe büyüyecektir.10 cm , 20 cm diye büyüyecektir.Peki o zamanlarda da ona bakabilecek misiniz?Zor ve emek isteyen bir iştir kaplumbağa bakımı.Neyse...Artık size yardımcı olacağız bundan sonra...

Temel ihtiyaçlar:Isıtıcı , ısınma lambası , kuru alan ve filtre.Bunları en yakın zamanda temin etmeniz gerekiyor.Diğer konularda da tekrardan yardımcı olabilmek dileğiyle kolay gelsin...Hoşgeldiniz bıdıkla "kaplumbağa ailemize".:)

aranıza en yeni katılan üye ve kaplumbağa sahibi benim sanırım :)
2 gün önce o berbat kapların içinde aldım inci'mi
malesef ki araştırmadan önce alıp sonra araştıranlardanım..ne yazık ki bunları şimdi öğrendim ama zararın neresinden dönersek kardır diyerek durumu kurtarmaya çalışacağım..
şükür ki şu an hazırda bi akvarmuyum var elimde.. inciyi uzunca bi süre idare edecek kadar büyük sanırım.. balık alacaktım ama kısmet inciyeymiş :)
çok üzüldüm ya bilseydim hiç koymazdım bu kaplara.. kıyamam şimdi yanımda tv izliyor öyle kendi halinde..
2 gün içinde de ısıtıcı ve filtre alıp işimi sağlama alacağım..
hatta hemen şimdi akvaryuma bir cd kabı monte edip inciyi ona yerleştireceğim.. ama 2 gün kadar ısıtıcı ve filtre olmadan idare etmek zorunda..uygun mu bilmiyorum..
umarım büyür çünkü aldığımdan beri hiçbişey yemiyor... neler yaptım inatla yemiyor yemiyor yemiyor..

merve hoşgeldiniz; sen ve inci!:)
ben de önce alıp sonra araştıranlardan biri olarak,bilgi almak için doğru bir siteyi seçtiğini söylemek isterim.burda herkes çok yardımcı oluyo!
tabi hiç siteye göz atmadan soru soranlar birazcık azar yiyolar gözlemlediğim kadarıyla ama:) sen araştırmanı yapmışsın bile belli:)

iki gün çok büyük bir zarar oluşturmaz heralde ama ısıtıcı eksikliği büyük sorun. belki hem yerine henüz alışamadığından hem de suyun soğuk olmasından bişey yemiyordur.

şimdi ustalar sana yazar ne yapman gerektiğini;ben bilir kişilerin arasında çok konuşmıyım:)
(ama sanırım iki gün suyu ılık tutmaya çalışman lazım)

tekrar hoşgeldiniz!:)

teşekkür ederim hoşbulduk :)
evet araştırdım iyi kötü yol aldım gibi en azından daha bilinçlendim ye diye sürekli rahatsız etmiyorum inciyi :)
bir de akvaryuma aktarabilsem sorunum kalmayacak gibi.. akvaryumu ona uygun hazırladım bi tek ısıtıcı ve filtre kaldı.. şimdi de onları almaya gidiyorum :)
bakalım o zaman napıcak inci hanım :)
ama ısıtıcı konusunda kararsızım...açıkçası bu saatten sonra da satıcılara pek güvenmiyorum engin bilgileri (!) konusunda
akvaryumun ebatları 50x26x7 25w yeter mi 50 mi almalıyım

Ya işin en kötü durumdaki benim galiba.Sömestır tatilinde hediye geldi çıtır bana.İşin doğrusu araştırmaya yeltenemedim bile:((yoksa öyle biri değilim araştırır sorar sorgularım).İşin iyi tarafı 75 litre akvaryumum var.Isıtıcımız,kuvvetli bir filitremiz ve ısınma lambamız var(tek eksik UVB sanırım).İşin kötü tarafı içinde cichlid balılarım var.Mekan ve tüm ekipmanlar var ama malesef mekanı kullananlar var:D.Kıyamıyorum balıklarım 9 yıl oldu beraberiz.Çok üzülerek malesef fanusta bakıyorum.Gözüm gibi bakmaya çalışıyorum kapluşuma.Şu an 3cm boyutunda.Fanusta bakmak beni kahrediyor.Bu yüzden ufak bir akvaryum kurmaya karar verdim.Az yer kaplıyacak cinsten.Sizce kaç kaç kaç boyutlu bir akvaryum idealdir.küçük birşey olacak.
Saygılar

ilerde değiştirirseniz şimdilik 30-50 litre arası yeterli gelecektir fakat daha sonra değiştirmekle uğraşmayım derseniz daha büyük de alabilirsiniz.. yani şimdilik 50x20x30 ya da 60x30x30 gibi bir akvaryum yeterli olacaktır.. daha ufak aldığınızda çok kısa bir süre içinde değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.. iyi bakıldığında çok hızlı büyüyor yavrular..

Geri