Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Fikrinize ve bilginize ihtiyacım var

merveruli

Yeni Üye
Öncelikle merhaba, uzun süredir forumu takip ediyordum ancak yeni üye olabildim .Ve gelir ayak size sorularım olacak :) 3 senedir baktığım güzeller güzeli kapluş dostlarım için , yeni bir yuvaya ihtiyacım var. Öncelikle bugün karar kıldığım akvaryum ölçüleri 100*40*50 , sizce yeterli bir alan mı ? İkinci olarak daha önceki akvaryumumuzda sürekli olarak filtre problemi yaşıyoduk ; su çok çabuk kirleniyor ve koku oluşuyordu.Korkum şu ki daha büyük bir akvaryuma geçtiğimizde aynı durumu çok daha fazla yaşamak.Bunun için de almışken eli yüzü düzgün gerçekten iş görür bir filtre almak istedim . 100 *40*50 boyutundaki bir akvaryum için eheim classic 150 yeterli olur mu ? :ff: Gerçekten 6 ayda bir su değiştirmek mümkün mü :ff:

Cvp: Fikrinize ve bilginize ihtiyacım var

6 ayda bir su değiştirmen için dış filtre olması gerek ki dış filtre olsa bile bence 6 ay olamaz temizlenme zamanı .

Kaplumbağa sayısı kaç? Ona göre akvaryum ölçüleri belirlenir. İyi bir dış filtre ile kısmi su değişimleri yeterli olur. Filtre akvaryum ebatlsrına göre önerir arkadaşlar.

Cvp: RE: Fikrinize ve bilginize ihtiyacım var

olivia-peter' Alıntı:
Kaplumbağa sayısı kaç? Ona göre akvaryum ölçüleri belirlenir. İyi bir dış filtre ile kısmi su değişimleri yeterli olur. Filtre akvaryum ebatlsrına göre önerir arkadaşlar.

2 tane yaklaşık 3 yaşında kaplumbağam var kabuk boylarını son zamanlarda ölçme fırsatım olmadı

2 kaplumbağa için 100*50*50h hatta aslında 100*50*60h akvaryum ömürlük olur daha rahat olur diye düşünüyorum.

100*50*60h ölçüsünde ve 10 mm cam kalınlığında kenarları rodajlı akvaryum al. bu ömürlük olur. bunun için alacağın kaliteli iki dış filtre var. bunlar:
mailto:/urun_detay.aspx?urn=11299&ad=eheim-2217-020-dolu-dis-filtre
mailto:/urun_detay.aspx?urn=4580&ad=tetra-tec-ex-1200-dis-filtre
euroya bağlı olarak fiyatlar uçmuş. daha ucuza bulabilirsin. tetrayı 250 tl'ye satıyorlardı.

ilk seferde carbon kullanacağın için 1-1.5 ay arası sonrasında carbon yerine substrat kullanacaksın. bundan sonrasında duruma göre ve ekleyeceğin filtre malzemelerine göre 3-6 ay arası değişim yaparak (temizleyerek) kullanabilirsin. alacağın ek malzemeler zeolit, subtrat veya lav taşı ve elyaf olacak.

dinlendirilmiş ve klordan arındırılmış su veya pH değeri 6.8>x<7.0 arası olan içme suyu kullanabilirsin. daha iyisi lavabo altı su arıtma sistemi olan cihaz almaktır. ters osmosisli. klor döngüyü sağlayan bakterileri öldürür. ve metilende kullanmayacaksın aynı nedenden ötürü.

100*50*50h 'nin yeterli ve hatta ömürlük olabileceğini duyduğuma çok sevindim , şu an için sağlayabileceğim daha büyük bir alan yoktu çünkü :rolleyes: ... Sanırım benim bügün baktığım filtre Eheim Classic 150 2211 . Bir alt model olması sebebi ile daha uygun fiyetlı. Bu akvaryum için yeterli olur mu ? Yoksa az önce linkte göndermiş olduğunuz eheim Classic 600 22171 yi mi tercih etmeleyim ?

dediğim iki ürün uygun. içine ekstradan malzeme koyacaksın ona göre çekiş yani debi lazım olacak. yüksekliği 60h olursa bir süre akvaryum içi kuru alan kullanabilirsin. kaçış boşluğu için 20 cm boşluk bırakacaksın. 50h olursa mecburen akvaryum üstü kuru alan yaptırman gerekecek.

birde altına koyacağın mobilyanın yarım ton kaldırması gerek eğer böyle bir mobilya yoksa onu da yaptıracaksın. eheimda debi düşmesi olmuyor ama ona seramik malzeme de alacaksın.

cem' Alıntı:
dediğim iki ürün uygun. içine ekstradan malzeme koyacaksın ona göre çekiş yani debi lazım olacak. yüksekliği 60h olursa bir süre akvaryum içi kuru alan kullanabilirsin. kaçış boşluğu için 20 cm boşluk bırakacaksın. 50h olursa mecburen akvaryum üstü kuru alan yaptırman gerekecek.

birde altına koyacağın mobilyanın yarım ton kaldırması gerek eğer böyle bir mobilya yoksa onu da yaptıracaksın. eheimda debi düşmesi olmuyor ama ona seramik malzeme de alacaksın.

Baktığım akvaryumların bir çoğu mobilyalıydı .Akvaryum ölçüleri konusunda fikriniz ve yardımınz için çok teşekkürler.Ekipmanları temin ettikçe yerleşme aşamasında da bir çok sorum olacak .Son olarak İstanbul'da ,linkte gönderdiğiniz filtreleri daha ugun fiyatla bulabilceğim bir yerler var mıdır ? :ashamed0006:

gittigidiyordan bakabilirsin. uygun illaki çıkar. ama gidip elden al. orada yeni olup olmadığını kontrol edip alırsın. istanbulda olduğuna göre akvaryum için mas akvaryuma bak. istanbuldaki arkadaşlar orada yaptırıyorlar. kaplumbağa ile ilgili bilgileri var kuru alan yapma gibi. bizim forumdan olduğunu da belirtirsen hesaplıya da alabilirsin.

bir iç filtre hiç de yeterli olmayacaktır hatta 6 ayda bir ssu değiştirmeyi düşünüyorsanız fena şekilde koku oluşur görüntü kirliliği olur önden belirtmek lazım temiz su istiyorsanız tetratec yada eheim dış filtre almanız gerekir ki hiç ucuz değiller bana göre en iyi dış filtre JBL gerçekten 7 yıldır kullanıyorum ilk günkü gibi temizliyor bir tek sıkıntııs yok 6 ayda bir su değiştirmek her türlü sıkıntı lı bence filtreniz olsa bile (dış filtre yani) haftalık temizlik kaçınılmaz bir durum eğer koku ve görüntü kirlilği istemiyorsanız . ama bir dış filtre size oldukça yardımcı olur bunu söylemeliyim.eheim iç filtre de 1m lik akvaryuma kesinikle yetmez

ali sen filtre malzemesi ne kullanıyorsun. dış filtre haftada bir temizlenmez. kurulum sonrası döngüyü yapacak bakterilerin oluşması 4 haftayı bulur. eğer klorlu su kullanırsan bu bakteriler oluşmaz. klorun uçması gerekli. carbon varsa gene oluşmaz.

İki hayvan için ömürlük yapılacak akvaryum minimum 100*50*60 olmalı. Hatta ben olsam rahat etmeleri için 120*50*60 yaptırırdım. Ben şu an mas akvaryuma tek hayvan için bu ölçüyü yaptırıyorum. Boyun biraz daha uzaması kuru alan ve rampadan artan su yüzey alanını geniş tutar. Mas akvaryum üste kuru alanda profesyonel iş yapar. Tek seferde halletmek en güzeli bence. Bu bendeki daha önce yaptırdığım sistemleri.
mailto:/forum/Konu-150x80x70h-840-lt-ve-diger-iki-akvaryumum.html

Emre tetranın fiyatını gördün mü bayağı uçmuşlar. Bir güven gelmiş firmaya eheim ile başabaş gidiyorlar

Fiyat uygunluğundan ötürü Tetra fazla gitti. Talep artıncada fiyatı yükseltmişler demek. Satışları düşünce akıllanırlar.

Şimdi baktım linklerine Cem. O nasıl fiyat. Kesinlikle alınmaz. Aynı kapasite Eheim ile aynı olmuş. Kesinlikle alınmamalı.

Hep belirtiyorum tetra filtreden memnun degilim senin akvaryumlarda dahada belli emre abi cizgilide borulara bak eheim olandakilere bak

Malzeme konusundada MAS akvaryumla konusabilirsiniz benim akvaryumuda onlar yapti

Bende merveye iki alternatifi sundum. Bu daha ucuz diyecektim. İyi ucuzmuş maşallah.

Artik oyle bir ucmus ki heralde isten biraz anlayan kimse almaz bu fiyata

Bende memnun değilim, ama önce fiyat uygunluğuna göre gene iyiydi. Boru rengi koyulaştıkça yosunlanma azalıyor. Bendeki buna doğrudan örnek.

Geri