Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Filtre kurulumu: parça arttı

gonca

Yeni Üye
Katılım
5 Eyl 2010
Mesajlar
7
Merhaba,

Hem kaplumbağamı tanıtayım hem de birkaç soru sorayım dedim.
Rex'le 3 gün önce tanıştık. Hikayesi ilginç. Aslında benim hiç aklımda yoktu kaplumbağa beslemek falan. Bizim patron sevgilisine almış, ama kız kedi istiyormuş, kapluşu beğenmemiş! Patron da elinde kaplumbağayla iş yerine geldi. Baktım almazsam bakımsızlıktan çöpe gidecek (kahvaltılık kaplar olur ya, onların içindeydi, zor sığıyor içine) ben de alıp eve getirdim. Forumlar sağolsun okuduğum kadarıyla uygun bir yaşam ortamı sağlamaya çalıştım. Isıtıcı, filtre, spot lamba var. UV lambası yok, şimdilik güneşe çıkarıyorum. Cam akvaryuma param yetmedi ama şu anki kabı 25 litre, umarım birkaç ay yeter. Sonra cam akvaryum alıp büyütürüm diyorum.

Gelelim soruma: Bir tane iç filtre aldım ama kurarken bazı parçalar attı. İyi usta parça arttırmış derler:) Şaka bir yana kutunun üzerinde de birşey yazmıyor. resimden anladığım kadarıyla kurdum, bir tane şeffaf hortum ve 3 ufak parça arttı. bir işlevi vardır mutlaka. tarif eden olursa çok sevinirim.

Kuru alana bir kere çıktığını gördüm, herhalde ben yokken çıkıyor, utanıyor yanımda. Bu arada kuru alanı amerikan servis denen şeylerden yaptım, ahşap-bambu gibi bişey. Şimdilik ağırlığını taşıyor, ilerde onu da sağlamlaştırırım.

mailto:/img203/9103/dsc4039u.jpg

mailto:/img834/2439/dsc4033.jpg

dsc4030.jpg


mailto:/img709/5051/dsc4036g.jpg
 

Akarakurt

Admin
Yönetici
Katılım
21 Eki 2007
Mesajlar
1,901
Filtreye o parcaları takarsanız dısarıdan hava alıp suya oksijen kazandırır.
Kaplumbaga akvaryumu için gereksiz
Takmasanızda olur
 

genç kaplumbağa

SKF Delisi
Katılım
22 Haz 2010
Mesajlar
1,776
eğer filtreyi elinize alıp incelerseniz o hortumu takabileceğiniz ufak bir çıkıntı görürsünüz.hortumu takınca filtre suya baloncuk verir.kaplumbağalar için gereksiz.çektiğiniz resimde 3 parça var.bunlar filtrenin ucuna takılıyor.parçaların değişik işlevleri var.orta tarafında çıkıntı olan(hortumu oraya takabilirsiniz) hava vermeye yarar.o parçanın yanında alt tarafta olan parçada filtrenin ucuna takılır.eğer bu parçayı takarsanız hava vermez.sona kalan parça yani üst taraftaki ise filtreyi hortumlu olarak kullandığınızda ucuna takılır ve baloncuk ayarı yapmanızı sağlar.siz o deliksiz olan parçayı filtrenin ucuna takıp öyle kullanın.gördüğüm kadarıyla filtrenin ucunda şelale aparatı var.siz onu sökün.çünkü hem ses yapar hemde sudaki dalgalanmayı düşürdüğü için köşelerde pislik kalır.onu söküp ucuna deliksiz olan parçayı takın.
 

gonca

Yeni Üye
Katılım
5 Eyl 2010
Mesajlar
7
Haklısınız, gerçekten çok ses yapıyor, yatak odasında olduğu için gece iyice rahatsız ediyordu. Dediğiniz şeyi bir deneyeyim.
 

Red_Riding_Hood

Yeni Üye
Katılım
21 Ağu 2010
Mesajlar
13
patronun sevgilisinin davranışları hoşuma gitmedi hem kaplumbağayı reddediyo hem de kedi istiyo olucak şey değil böyle şirin bi hayvan atılırmı ya kıyamam be ona ne şirin şey canım benim yaa!! bence daha şirin bi isim lazım ona rex diyince aklıma dinazor geliyo gerçi o senin seçimin ama :D
ama baya kaliteli bi iş çıkarmışsın tüm ihtiyaçlarını karşılamışsın kaplumbağa orda da iyi yaşar. kaplumağanın kabuğu da iyi patronun kaliteli seçmiş
 

gonca

Yeni Üye
Katılım
5 Eyl 2010
Mesajlar
7
Ev ahalisi olarak iki isim arasında kaldık aslında, biri de Murtaza
Bekçi Murtaza. Biz yokken evi bekliyor :)

Rex de Primeval diye bi dizide oyunculardan birinin evde beslediği bir sürüngen var, adı rex. Kaplumbağayı görünce direk aklıma o geldi. Rex olsun dedim adı, söylemesi de kolay :)
 

Red_Riding_Hood

Yeni Üye
Katılım
21 Ağu 2010
Mesajlar
13
hmm rex kalsın o zaman ünlü ne de olsa :) ben kendi kaplumbağalarıma cips isimleri koyuyorum benim de 3 tane kapluşum var: çitos, rafıls ve patos. okunduğu gibi yazılıyolar :D
 

SGuven

Yeni Üye
Katılım
26 Eki 2010
Mesajlar
5
Sanırsam sağ alt köşedeki siyah parça da iki hava hortumunun birleşmesi için gerekli olan bir ek parça..
 
Üst