Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

filtre seçimi.

hllznglz

Bronz 5 Üye
merhaba arkadaşlar. akvaryumumu kurduğumdan beri en büyük şikayetim, 2 adet iç filtre kullanmama rağmen suyun; değiştirdiğim gün bulanmaya başlaması dipte tortular oluşması ve 1 hafta içerisinde yeşile dönmesi. sürekli inceliyorum kimisi şelale filtre diyor kimisi dış filtreyi arada bir çalışyırıyorum diyor kimisi iç filtre yeterlidir diyor ve kafam çok karışmış durumda. kullandığım akvaryum yaklaşık 30 litrelik yani öyle çok büyük birşey değil. benim yaramazlara yetiyor. ama sürekli kirlenmesi ve yukarıda bahsettiğim şikayetlerin oluşması canımı sıkıyor. tek ama güçlü bir filtre olarak ne kullanmalıyım? dipteki tortulanmayı diğp çekimi ile halledebilirim ama suyun sarıya ve yeşile dönmesine kesin bir çözüm bulmak zorundayım. aslında ileriyi de düşünerek bir dış filtre düşünüyorum ama ya 150 tl verip dış filtre alırsam ve o da sararmayı engelemmezse diye korkmaktayım.. ve bir de bilgisi olan birinin dış filtrelerin elektrik tüketimi ile ilgili bilgi verirse çok sevinirim. çok teşekkürler

Cvp: filtre seçimi.

Suyun tamamen berrak görünmesini sağlamak açıkçası zor iş.
Bir de şöyle yanlış bir yargı var: sararan su temiz değil gibi.Öncelikle suyun sararmasının kaynağını bulmak lazım.
Örneğin mango kökü v.b kullanılan akvaryumlara bu kökler renklerini verir ve su sararır.Bu su kirlendiği için değil kökten dolayı sarıdır.

Küçük hacimli akaryumlarda dengenin sağlanması zordur.Fakat bahsettiğiniz gibi 2 iç filtre+dip çekimi yapmanıza rağmen suyunuz bahsettiğiniz şekli alıyorsa bir yerde yanlışlık var demektir.

Dış filtrelerden mucize beklemek yanlış.Hemde 30 litre hacim için gerek yok.
Size önerim hem mekanik hemde biyolojik ve kimyasal filtre malzemlerini birlikte kullanabileceğiniz filtrelere bakmanız.
Bazı iç filtrelerin haznelerinde bölmeler ıoluyor ve değişik malzemeler konulabiliyor.
Şelale filtrelerde ise kartuşlar kullanılarak yapılıyor bu iş.
Bence o hacimde iç veya şelale filtre yeterli olmalıdır.

2008.jpg

Bu iç filtreyi kullanıyorum ben 50 litrelik çizgili kaplumbağamın akvaryumunda
suda sararma olmuyor
ve çok güçlü bir biçimde dipteki biriken pislikleri çekiyor alacaksanız bunu alabilirsiniz.

Bende çeşme suyu çabuk kirleniyor yosunlaşıyor diye içme suyu kullanıyorum bunun bir zararı olur mu?

SiNemMm' Alıntı:
Bende çeşme suyu çabuk kirleniyor yosunlaşıyor diye içme suyu kullanıyorum bunun bir zararı olur mu?

Hayır bir sorun olmaz
içme suyu kullanmanız daha iyi :)

Akvaryum tertemiz duruyor ama iki haftaya bir tamamen suyu degistirip malzemeleri sicak suda yikiyordum.uc hafta gecti yikadim tertemizdi nerdeyse su.kokuyodu ama temiz gozukuyordu galiba hemen kakalarini yiyorlar :D

keisnlikle bir yanlış yok şöyle ki; akvaryumda sadece kapluşlarım cd kabından kuru alan ve 2 adet iç filtre var. bozulduğu için ısıtıcıyı çıkardım. yenisini alınca o da olucak. yani herhangi bir bitki vs bulunmamakta.

SiNemMm' Alıntı:
Akvaryum tertemiz duruyor ama iki haftaya bir tamamen suyu degistirip malzemeleri sicak suda yikiyordum.uc hafta gecti yikadim tertemizdi nerdeyse su.kokuyodu ama temiz gozukuyordu galiba hemen kakalarini yiyorlar :D

ahaha çok iyiymiş keşke benimkiler de yeseler kakalarını :p
şaka bir yana temiz görünen suya hasretim ben :/

Akvaryum doğrudan güneş ışığı alıyor mu? Akvaryumdaki diğer ekipmanlar yada dekorlar yosunlaşıyor mu? Belki bu tür bir sorun olabilir.
Ancak her ihtimalde küçük akvaryumların çabuk kirlenmesi ve filtre yetersizliği kaçınılmaz.
Akvaryumun gereksinimi olan ideal filtrenin aksine çok yüksek kapasiteli iç filtre seçerseniz suda aşırı akıntı olur. Buda canlıya zararlı. İmkan varsa akvaryumu büyütmeniz daha uygun olur.
Resimdeki yapay kuru alan duruyorsa onunda boya verme ihtimali var.

AEK' Alıntı:
Akvaryum doğrudan güneş ışığı alıyor mu? Akvaryumdaki diğer ekipmanlar yada dekorlar yosunlaşıyor mu? Belki bu tür bir sorun olabilir.
Ancak her ihtimalde küçük akvaryumların çabuk kirlenmesi ve filtre yetersizliği kaçınılmaz.
Akvaryumun gereksinimi olan ideal filtrenin aksine çok yüksek kapasiteli iç filtre seçerseniz suda aşırı akıntı olur. Buda canlıya zararlı. İmkan varsa akvaryumu büyütmeniz daha uygun olur.
Resimdeki yapay kuru alan duruyorsa onunda boya verme ihtimali var.

akvaryum güneş almıyor. kuru alan da taşı çıkarttım cd kabından yaptım. akvaryumu seneye büyütebilirim yerim dar çünkü :)

Geri