Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Filtre

Ufuq81

Bronz 2 Üye
İyi aksamlar konuyu doğru yere mi açıyorum bilemedim. 110x60x60 ebatlarında akvaryum var. Dış filtre ihtiyacım var ama şuan bütçem sıfır dış filtre almaya pek uygun değil. İkinci el yada uygun fiyatlı tavsiyeniz varmı acaba???

Kaç tane hayvan var?

Hayvan tek olduğuna göre tetra 1200 ex plus yazan modeli yeterli gelir. Yeni nesil sarfiyatı düşük ve sessiz motoru var. Bu kaliteliler içinde nispeten en ucuzu. Daha ucuz markaların motorları eski nesil güçleri yüksek, gürültülü ve performanslar aynı civarda. Böyle olunca fiyatı ucuz ama elektrik tüketimi yüksek olduğundan aynı hesaba ve hatta uzun vadede daha pahalıya geliyor. Yine de kullanıp memnun kalan arkadaşlar öneride bulunabilir.

Diğer önemli husus başka marka bakarsan, en az 4 sepetli/bölmeli olsun. İyi filtrasyon için bu gerekli. Debide de 1500 lt/h üstünü aşma. Sirkülasyon şiddetli olur hayvanı rahatsız eder. Tabi bu akvaryumdaki suyu max seviyede tutma kaydı ile. Akvaryum üstü kuru alan ve kaçış boşluğu bırakarak.

Yalnız iş filtre ile bitmiyor. Yanında alınacak filtre malzemeleri de yekün tutuyor. 2. Elde az kullanılmış temiz de çıkabilir; yıpranmışta olabilir. Bakarak almakta fayda var. Sonradan sorun çıkarmasın.

Şu an fiyatlar çok yüksek, biraz birikim yaparak kısa bir süre bekleyebilirsin. Sene sonu bilançoları toparlamak için indirime giren olur. Aralık sonuna bütçeyi de toparlamış olursun.

Filtre malzemelerinde bu siteler güvenli ve ürün yelpazesi geniştir.
www.teleskopakvaryum.com
www.juenpetmarket.com

İyi aksamlar cem bey. Filtre siparişimi verdim tetra ex 1200 plus. Bu dolu olarak gelecek mis ama bizim için ekstra almamız gereken malzemeler neler dir acaba? Birde tetra kurum resimli anlatiminiz var orayı dikkate alayim mi farklılıklar oldi mu acaba?

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aman plus olmasına dikkat et. Kapak kısmı muslukların aparatı new yazan modellere göre farklıdır.

Dolu dediği seramik, bioball, sünger ve elyaftan karbon. Ek olarak elyaf, tercihen jbl symec ya da daha ucuz birşey alabilirsin. Zeolite (bu fluval carbon-zeo'da olabilir. O konuyu incele gereksiz olanları kırmızı ile anlattım.

O başlıkta percell water resin diye bir ürün var onu da incele.

Yeni filtrelerde bu carbon katkılı elyaf geliyorsa onu kullanma. Koyacağın elyaf için örnek şekil niyetine üzerine tutup kesersin.

Akvaryumdaki duruma göre malzeme takviyesi yaparız.fiyatları yükseldi gereksiz alım yapma.

Sadece seramik üstü sünger olsun diğer sepetler altlı üstlü elyaf olacak. Fazla süngeri sakla. Seramikteki parçalanırsa yerine kullanırsın.

Tmm yarin biraz daha inceler not çıkartirim. Teleskoppet ten gittigidiyor aracılığıyla aldım. Eksta indirim var diye..almadan önce teyit ederek aldım..kargo elime pazartesi ulaşacak alınca tekrar bakarım. Yarında filtre malzemesi ekstrlari sipariş veririm sizinle irtibata geçtikten sonra.şimdiden teşekkürler hayırlı aksamlar

Her alımı öyle bölüştür ki ücretsiz kargo limitini aşarak al. O vakit kilo ağırlığı hesaplaması da bedavaya gelir. O şekilde ben 42 kg silis kumu kargo ücreti ödemeden aldım. Gerçi adam nefes nefese kaldı o ayrı mesele.

İyi akşamlar.

Öyle yapıyorum mecburen. Bu ara vitasand kuma muadil ucuz kum arıyorum bu hafta 3 kere gelen kumu iade ettim. Biraz da bana yük oluyor ama sonunda vitasand alacağım tekrardan

Piyasada markasız satılanları da var 5 ve 10 kiloluk poşetlerde ama çok yıkamak gerekiyor. Kiri tozu bol.

Hayırlı günler. Dis filtre hortumunda kahverengi oluşumlar başladı bunun için ne yapabilirim acaba?

Onlar alg'dir. Işık gördükçe ürerler. Kısmen çare olacak şeyler şunlar. Işık alan bu bölgelere alüminyum folyo sararak kapamak.

Filtre malzemesi olarak jbl silicate ex veya seachem phosguard kullanmak.

Bunlar jbl'nin hortum temizleyici fırçası ile temizlik zamanı temizlenir. Bir uçtan fırçayı sokup diğer taraftan çıkarmak suretiyle pislik çıkar.

Yalnız eheim filtrelerin hortumları dardır onlarda fırçanın küçük ucunu hortumun yarısına kadar sokup geri çıkarmak gerekiyor. Fırça zorlanırsa su ile hortumun içine su verip çıkarırız. Aksi halde fazla zorlanırsa fırça içinde kalabilir.

Bu her daim oluyor. Yoğunlaşma çok olduğunda temizleriz aksi halde çoğalıp hortum içini daraltır.

Hortumun ışık alan kısımlarını kapattığımda folyo veya başka birşey ile ozaman alg oluşumu olur mu? Eğer olursa ara ara bakıp kontrol etmek gerekir sanırım yada filtre temizliğinde onlarida temizleriz sanırım. Diğer seçeneği kullanırsam filtre malzemesi o zamanda alg olurmu yada yine de hortumu.kapatmak gerekir mı

Bu alg öyle bir meret ki ufak iğne ucu kadar bile olsa tekrar ürüyor. Dolayısıyla tam temizlendiğinde bu süreç uzar.

Filtre malzemeleri suda algi besleyen silikat ve fosfatı elimine eder. Seachem phosguard bir çorba kaşığı kadar kullanılıyor. Fazlası zararlı.

Silicate ex ek olarak suya hafif bir kahverengi salınım yapar bu yüzeyleri kaplayıp tutunmasını önler varsa üstünü kaplayıp izole eder. Üreyip gelişmesini önler. Bunu yıkarken kahverengi renk çıkar sadece tozunu alacak kadar yıka. Esas fayda bu kahverengilik. Elyaf arasına alttan ikinci veya üçüncü sepete koyulur. Elyaf koyu rengi tutar. Suda kahverengiliği görmezsin.

Silicatex bulamadım internet sitelerine baktım stokta yok. Seachem phosguard alayim ve hortum temizleme aparatınıda sipariş vereyim..

Seachem sea gel organic & phosphate control var bu alg oluşumunu engeller dediler ama size sormak istedim

Phosguard torbasız gelir haberin olsun. Ben bunu diz altı kadın çorabının ucuzundan alıp ona koymuştum. Bir kaşık koyup suda ıslat patlayan şeker gibi ses çıkarır sonra üstten ikinci yada en üst sepetin hangisinde boşluk var ise ondaki malzemenin üstüne koyup elyaf koy yerleştir.

Fırça bu jbl cleany hortum fırçası bu da zamdan nasibini almış. 25 tl civarlarındaydı.
https://www.google.com/search?q=jbl+cleany+hortum+temizleme+fırçası&oq=jbl+hortum&aqs=chrome.1.69i57j0.7259j0j7&client=ms-android-huawei-rev1&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8

Seachem phosguard 1 kasik yeterli dedin abi peki bu ne kadar sure kalacak? Haftaya filtre temizliği yaparken bunuda ekleyeceğim ama 1 kaşık az gibi geldiği için sık sık değişim mi yapacağım? Yada bunu sepetin üstünü tamamen örtecek oranda mi koymalimiyim?

Ortalama bir ay kadar gider yada bir sonraki filtreyi açtığında değiştirirsin. Az gibi görünüyor ama işlevi yerindedir. Haricen fazlası hayvanlar için tehlikelidir diye yazmışlar. İçeriğindeki bir madde bu oluşumları öldürürken hayvan içinde sakıncalı bir durum yaratıyor demekki. Bir çorba kaşığı dolusu kadar koy. Gerçi oran yazıyordu kutu üstünde galiba. Ben 260 litre su için iki kaşık kadar kullanıyordum.

Tmm tesekkur ederim abi. Bende 200 litre civarinda suyum şimdilik orana bakarım tekrar urun gelince

Geri