Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

fizik'e ne oluyor :)

castiel

Gümüş 1 Üye
şimdi farkettim ki genelde "benmki hiç bişi yemiyo" dniyor.ama ben tersini sölicem . benmki çok çok yiyor.aslında şikayetçi değilim hani o evin afacanı gibi diğer iki kapluşum sessizken fizik zıpırın teki x)) ama artık dedim ne yapcam ben? çünkü bundan tam 2 ay önce fizik çok yemekten dolayı obezlik sorunu yaşamıştı.benmle birlkteyken sadece bi ara yemek yememişti oda işte bu obez hastalığı döneminde kabuğundan çok rhtsız olmştu 2gün bişi yememişti.hatta ben şok olmuştum.eğer fizik yemek yemiyosa ya fiziğin ölümü yakın yada dünyanın sonu yakındr :) neyseki hiçbirini yaşamadan diyetle hallettim.

şimdi benmkiler (üçüde) bilenler vardır (ben sinem) akciğer enfeksiyonu geçirmişti.tabi bu hastalığın en belrgn özelliği yemek yememek tabi gelin görünki fizik hala yiyor.neyse.şmdi iyileştiler (şükürler olsun) bi kimyanın gözü kapalı sadece.nyse ben sadede geleyim.önceleri çok yemesini büyütmüyodum.böle bna daha şirin ve afacan geliyodu.ztn obez olmasının sebebi bnm bilinçsizliğimden kaynaklanıyodu.ben her istediğinde veriyodum.oysaki kmse bna dememişti kafası byklüğünde ver diye.ama ben artk arada kalıyorum.çünkü şöle bi sorun var.

eğer istediği kadar verirsem (ki her akvaryuma yaklaştığımda on takla atıyo) obezlikten ona kaybederim :( hem dahada vahşileşir

eğer vermezsem gene vahşileşir.denedim çnkü.çok aç kalıyo (kendi çapında ama normal kapluşa göre gene fazla yiyoken) ozmnda çok tehlikeli oluyo.hadi beni ısırsın sorun değil.biz ailecek onun o hallerindende keyif alıyoduk ztan vahşi değil evcil istesem kapluş değil kedi köpek alırdım.onun vahşiliğini seviyodum ama taaki miniğin kafasını ısırana dek!!! açıkcası bnu hiç düşünmemiştim brbrlerlerine zarar vermelerini :( burdada baktım baya konu var bnunla ilgili ve genelde ayırma söz konusu oluyo ama malum ekonomik kriz fln şimdi akvaryum pahalı x/ ne etçem blmiom.şuan aynı akvaryumdalar ama ortada taş var yani braz olsun ayrılar.kimyanında gözü kapalı olduğu için tehlikeli önüne gelen herşeyi ısırıyo gözüne krem sürerken etimi kparıyodu saolsun :D fzk zten burnumda elimde çizikler dolu.ya ben sorun değildi birbirleriylen kardeş gbi geçinsin yahu

aslnda nadir böleler.yani bi bakıosun kucak kucağa uyuyolar bi bakıosun ısırıyolar :S durum karışık.ama korkmuyoda değilim.fiziğe çok fzla et fln da vermedm genelde böcek yiyolar bznde meyve sebze ama oda nadir.niye vahşi anlamadm :) ama onu böle seviyrm tek sorun brbrlerine kıymaları! sizin önerilerinizi almak istiyorum.siz olsanız ne ederdiniz? şey birine vermek yada ikisini ayırmak dışında :) gerçi cvp kalmadı :D

Günlük kafası kadar vermeniz yeterli gelecektir vahşileşir diye durmadan beslemeniz doğru değil zaten. Birbirleri ile kavga etmeleri aç kalmasından ziyade ortamını paylaşmak istememelerinden dolayı ve aralarında büyüklük farkı olmasından dolayı olur. Böcek vb canlı yem ya da et kıyma benzeri besinler vermeyin, normal yemlerinden gerektiği kadar verin gün içinde, buna rağmen tartışmalar kavgalar devam ederse ufak olanın sağlığı için onları ayırmaktan başka çözüm yolunuz kalmaz ne yazık ki.

evet bnde zaten et türü şeyler vermiyorum ama aragorn bana daha çok yemekten dolayı kavga gibi geldi.çnkü nrmalde araları çok iyi.ama ben geliyrm ya mesela aklına yem geliyo tabi istemeye başlıyo vermeyncede o sırda yanında kapluş varsa onu koklmaya başlıo görende 40 yıl aç kaldı sanır yani :) avat bnde ztn ne olur ne olmz diye para brktrmeye başladm vermek istemiyrm çnkü üçünede çok bağlıyım onlarda bana bağlı isterlerse iyi bakılsın bni özlerler :):) bende akvaryum almak için şmdiden brktiriyom tşrkederm :)

Bence bir düzen yapin o düzenide hiç bozmayin. Mesela haftada 4 gün verin sadece sabahlari aksamlari yem verilmez zaten. Sabahlari verdikten sonra kesinlikle vermeyin ister kendini parçalasin, diger kaplumbagalara saldirmaya basladiginda parmaginizla iterek uyarin. Siz ittikce bir zaman sonra saldirmak istediginde o parmagin yine gelecegini anlayacaktir. Ilk baslarda kendini parçalar noooluyor niye yem verilmiyor diye ama zamanla alisir ve yem saatleri disinda fazla istemez veya anormal bir sekilde aktif olmaz. Bunu ben çok yaptim alistiktan sonra hiç sanslarini denemediler bile. Simdi düzenleri bozuldu bugün yem verme günü olmadigi halde kendilerini parçaladilar ama bu aralar simartiyorum iste son günleri.

MissSevda' Alıntı:
Bence bir düzen yapin o düzenide hiç bozmayin. Mesela haftada 4 gün verin sadece sabahlari aksamlari yem verilmez zaten. Sabahlari verdikten sonra kesinlikle vermeyin ister kendini parçalasin, diger kaplumbagalara saldirmaya basladiginda parmaginizla iterek uyarin. Siz ittikce bir zaman sonra saldirmak istediginde o parmagin yine gelecegini anlayacaktir. Ilk baslarda kendini parçalar noooluyor niye yem verilmiyor diye ama zamanla alisir ve yem saatleri disinda fazla istemez veya anormal bir sekilde aktif olmaz. Bunu ben çok yaptim alistiktan sonra hiç sanslarini denemediler bile. Simdi düzenleri bozuldu bugün yem verme günü olmadigi halde kendilerini parçaladilar ama bu aralar simartiyorum iste son günleri.

Katılıyorum.Bencede kendinize bir düzen hazırlayın.Ve o düzenden hiç çıkmayın.Düzeni bozarsanız daha kötü olur.
En iyisi sevda hanımın dediklerini uygulayın :)

MissSevda' Alıntı:

hmmm.işte bunu beğendim.teşekkürederim.açık konuşayım benimki çok düzensiz en iyisi ben hatta günleri fln belirleyim akvaryumun yanına koyayım çnkü evde tek besleyen ben değilim annem babam hepsi karışıyor :D düzen için onlarıda uyarmam gerek.evet ben zaten akvaryumda alıcam gibi gözüküyor yani sorun inş tamamen kalkcak :)
bu arada istediğim bi akvaryum var resmini indirdim bilgisayara onu yapmak istiyorum birazda seninkine benziyor zaten umarım yapabilirim onlar mutlu ben mutlu site mutlu :)

Geri