Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Fotoğraftaki Kaplumbağa Hakkında Bilgilendirir misiniz?

epsilon

Yeni Üye
Herkese merhaba, karadeniz kenarı ama gölet gibi tatlı suya uzak mesafe yazlıkta bahçede bulduğumuz bir kaplumbaganin fotoğraflarını ekledim. Normalde yan taraf çam ormanı oldukça kara kaplumbagasi görüyoruz, ama bunun türü su mu kara mı anlamadık, bilgisi olanlar yazabilir mi? Şimdiden çok teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 20240413_145217.jpg
    12.2 MB · Görüntüleme: 18
  • 20240413_145148.jpg
    20240413_145148.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 24
  • 20240413_145103.jpg
    20240413_145103.jpg
    3.2 MB · Görüntüleme: 24
  • 20240413_145053.jpg
    20240413_145053.jpg
    3.3 MB · Görüntüleme: 23
  • 20240413_143749.jpg
    20240413_143749.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 24
Herkese merhaba, karadeniz kenarı ama gölet gibi tatlı suya uzak mesafe yazlıkta bahçede bulduğumuz bir kaplumbaganin fotoğraflarını ekledim. Normalde yan taraf çam ormanı oldukça kara kaplumbagasi görüyoruz, ama bunun türü su mu kara mı anlamadık, bilgisi olanlar yazabilir mi? Şimdiden çok teşekkürler.
Su kaplumbagası

ve Tatlı su kaplumbagası diye biliyorum

Denize yakin mi bırakmak doğru olur gölete yakın mi bırakalım diye soruyordum tam da, gölet çok uzak buralara yumurtanın bırakılması düşündürdü beni. Acaba emin misiniz bi başkasının görüşü nedir?

Foruma hoşgeldiniz.

Bu sarı benekli su kaplumbağası. European pond turtle diye geçer. Doğu avrupa ve Türkiyede orta anadolu ve doğu tarafı sulak bölgelerde bulunur.

Bu hayvanlar tatlı su canlısıdır. Sakın denize bırakmayın. Deniz kaplumbağalarının ayakları palet gibi olur. Tatlı su kaplumbağaları tırnaklıdır.

Denize yakın bir yerde bulduysanız civarda dere olan bir yerden gelmiş olabilir. Hayvan daha yavru yakın zamanda yumurtadan çıkmış. Belki denizin nem kokusunu aldığı için yönünü şaşırmış olabilir. Gölet çok uzaksa dere yada karaya çıkabileceği kuyu civarı bir yere bırakın.

Bu hayvanlar yerli tür, beslenmesi yasak, koruma altındalar.

Denize yakin mi bırakmak doğru olur gölete yakın mi bırakalım diye soruyordum tam da, gölet çok uzak buralara yumurtanın bırakılması düşündürdü beni. Acaba emin misiniz bi başkasının görüşü nedir?
Merhaba, benim 15 yıl önceki kapluşum tonguç…ben de sokakta bulmuş kara kaplumbağası sanmıştım ama su kaplumbağası…yakınlarda bi gölden alınmıştır muhtemelen..

Merhaba, benim 15 yıl önceki kapluşum tonguç…ben de sokakta bulmuş kara kaplumbağası sanmıştım ama su kaplumbağası…yakınlarda bi gölden alınmıştır muhtemelen..
Alınmış olabilir yada göl yakınsa yönünü şaşırmışta olabilir. Gece yanan sokak lambaları, bahçe sulamasına bağlı nem kokusu yönlerini şaşırmalarına neden oluyor.

Alınmış olabilir yada göl yakınsa yönünü şaşırmışta olabilir. Gece yanan sokak lambaları, bahçe sulamasına bağlı nem kokusu yönlerini şaşırmalarına neden oluyor.
Bahsettiğim 2000li yıllar, insanlar bi miktar daha cahildi muhtemelen alıp sokaga bıraktılar, ben buldugumda üzerinle keneler vardı belki günlerdir susuzdu…ona on yıl bakmıstım düz duvara tırmanırdı tırnakları kedi gibiyid😄

Keneler yapışmışsa temiz birkaç hafta karada gezinmiş. İyi kurtarmışsınız hayvanı.

Geri