Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Galiba Hasta :'(

erdem

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar Ağustos ayında kablumbağalara olan ilgimden dolayı 2 tane aldım,ısıtıcıları,yemleri,akvaryumları,vitaminleri,kabuk sertleştiricilerine kadar herşeyleri var birisi baya bi büyüdü gayet sağlıklı ve yem yiyor..Diğeri ise alındığı gün gibi geldiğinde de yem yemiyordu şimdide yemiyor yani 3 aydır hareketsiz ve sağlıksız duruyor ve hep uyuyor+gözleri son 2 haftadır sürekli kapalı ve gözünün birinin üstünde ufak beyaz birşey var kış uykusu diyeceğim ama dokununca hareket ediyor yüzüyor..Yardımlarınızı bekliyorum neyi var kapluşumun ? :(

benimkide aynı ama akvaryuma geçince düzelcek ısıtıcıyı istenilen dereceye getirmediysen kış uykusuna hazırlanıyodur ama yatırma ısıtıcıyı aç

Kaplumbağanız kış uykusuna yatmış.
Kaplumbağalar yeterli ısı ve besin bulamadığı için kış uykusuna yatarlar.
Yapmanız gereken ise:

Akvaryumda 28 derece sabit ısıya çıkartılması
Düzenli şekilde ve yeterli miktarda yemleme yapılması
Son olaraksa filtrasyon.

Isı arttıkça uyanır.Besinde bulunca yatmaz.

Gözlerini çok zor açıyor gözleri koyu kırmızı gibi çok cansız ve çok zor nefes alıyor uyanınca arkadaşlar..Sıcaklık 28 derece stabil. Birde neden kabuk sertleştiriciyi kullanmamam gerek? Yanıtlayanlara da teşekkür ediyorum.

benimde dostum gözleri gri şişik zok zor açıyor yem yemiyor ve sürekli uyuyor

Benim kaplumbağam çok güzel yem yiyordu yemi atar atmaz hemen löp diye hepsini yiyordu nazar mı deydi anlamadım bu gün hiç yemedi bekliyorum ama yemiyor korkuyorum acaba hastalanmışmıdır???

Bir kaç gün daha gözlemleyin. Başka hastalık belirtileri de var mı sesli nefes alıp verme, alt kabukta pembelik, hep kuru alanda durma gibi? Yem yememe durumu devam ederse bir iki gün daha o zaman daha net yorum yapılabilir. 2-3 çeşit yem vermeyi deneyin. Başka hastalık belirtisi yoksa pek ciddi bir şey olduğunu sanmıyorum akşam ya da yarın yine yiyecektir muhtemelen.

Bugünde hiç yem yemedi hep kuru alanda değil gözlemliyorum da sesli nefes alıp vermeleri nasıl oluyor pek bilmiyorum biraz daha gözlemleyim :( teşekkür ederim

Üşütme ya da akciğer enfeksiyonu başlangıcı olabilir bugün de yememesi ve özellikle pembelik bunu destekliyor. Veterinere götürme imkanınız var mı? Yoksa da kısa zamanda antibiyotik tedavisine başlamanız iyi olcak gibi görünüyor bence.

öyle bi şansım yok ): zaten pazar günü şehir dışına gideceğim gitmeden iyileştirmem lazım antibiyotik tedavisi nasıl olacak ??

Burdan yararlanabilirsiniz:) Geçmiş olsun
mailto:/forum/antibiotik-tedavisi-uygulamak-icin-t-1066.html

teşekkür ederim.. monodoks,doksin,tetradox tan hangisini öneriyorsununuz farkeder mi birde ben bunu eczaneden mi alacağım yoksa pet shop tan mı bu konudada yardıncı olursanız??

Ben monodoks almıştım eczaneden 4 tl civarında çok pahalı değil:)

Geçmiş olsun umarım düzelir durumu. Tedaviye başladıktan sonra etki etmesi için en az 5 gün devam etmelisiniz tedaviye, yani siz şehir dışındayken de kaplumbağanıza ilacını verip ilgilenebilecek birilerine ihtiyacınız var.

evet inşallah düzelir ben yokken onunla annem ilgileniyor..yeni bir tablet atmadan önce suyunu değiştirecekmiyim acaba?
birde bunların dışında herhangi bir antibiyotikte olur mu?bir an önce başlamak istiyorum elimde şuan moxitec var

Akşam tableti toz haline getirip suyuna karıştırın ve sabahı bekleyin. Eğer suda çok fazla renk değişimi ya da kirlenme olmazsa zaten değişmenize gerek yok. Ama suda renk değişimi fazla olursa akşam ilacı atın sabah suyu değişip yine 33 derecede olan su koyun ve ona atın sabahki kapsülü. Su değişimi yaparsanız yeni koyduğunuz suyun da mutlaka 33 derecede olmasına dikkat edin. Su değişimi sırasında da kaplumbağanızı sıcak bir yerde bekletin, hava akımına maruz kalmasın. Boş bir kaba koyup kaplumbağanıza ufak bir havlu sarabilirsiniz bekletirken nefes almasını engellemeyecek şekilde. Hava akımında kalmamasına ve üşümemesine çok dikkat edin.

Monodoks, tetradoks, doksin gibi ilaçlar doksisiklin grubu antibiyotiklerdir, moxitec in etken maddesi ise moksifloksasindir. Doksin içerenler solunum yolu enfeksiyonları tedavisinde oldukça etkilidir diğer grup ise daha çok bronşit ve sinüzit tedavisinde kullanılır. İmkanınız varsa monodoks ya da tetradoks alıp onla başlayın derim, daha etkili bir tedavi olması için.

Geri