Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Gecekondudan Rezidansa

Emirhan

Bronz 1 Üye
Başlık biraz komik oldu ama gerçekten öyle oluyor

Merhabalar önceden 33 litre akvaryumda baktığım kaplumbağam artık sığımıyor o yüzden yeni bir akvaryuma geçme vakti geldi akvaryum imalat ettireceğim imalatçımı da buldum Emre bey sağ olsun uygun fiyata yapıyor Foruma özel isteyen olursa linkini bırakayım uygun fiyata yaptırabilirsiniz

normalde 200 litreye çıkmam lazım fakat şuan hem alan yetmiyor hemde bütçe 96 litreye çıkacağım bu kaplumbağa mı kaç yıl/ay götürür?

ayın 17 sinde alacağım neden diye soracak olursanız sizinle meslektaş olduğum için :10: benimde bir sitem var video oyunu sitesi ne kadar oyun indirilirse o kadar para geliyor gelen parayı da kaplumbağa sömürüyor :10: 17 sinde yatacak maaşım yatar yatmaz sipariş vereceğim

size sorularım olacak

1- Yeni bir akvaryuma geçerken nelere dikkat edilmeli
2- Ekstra bir şey almama gerek var mı
3- camı 6 mm kalınlıkta yaptıracağım bütçe anca buna yetiyor 9 mm olması lazım biliyorum ama şöyle düşünüyorum sonuçta bu ömürlük değil 1 buçuk yıl gibi bir süre ardından yeni akvaryuma çıkacağım zaten Camı kırmaz demi :D

Moderatör tarafında düzenlendi:
15 cm kabuk boyuna kadar rahat gider sonrası için 6 mm camı kırma durumu var. 7 mm yaptırırsan 20 cm'ye kadar yolu var. yalnız litre bazında yazdım. en*boy*yükseklik nedir ? geldiğinde su dökerek iyice ovala. akvaryuma ait bulaşık süngerinin yeşil kısmı ile sonra o suyu alıp tekrar bir su dök, suyu yan camlardan aşağı akacak şekilde dolandır bu suyu da al. altta kalan suyu yine akvaryuma ait olan sarı mutfak bezi vardır onunla dipte kalanı emdirip temizle. bu temizlikte suyu tam doldurmana gerek yok. bu işleri bitirdikten sonra tam doldurup iki çorba kaşığı dolusu tuz atıp suyu karıştırarak erit. bir tam gün beklesin. haricen metilen mavisinden de damlatabilirsin 7-8 damla. ertesi gün suyu çek temiz suyu camın üstünden döküp tuzun tabana inmesini sağla tabandaki suyu alıp sarı bez ile kalanı al. aynı şeyi birkez daha yap. tuzun gittiğine emin olunca temiz suyu koy. ekipman ve malzemeleri yıkayıp yerleştir. ısıtıcıyı tak su 27 dereceyi geçince hayvanı içine alırsın.filtreyi çalıştırıp devir daim yaptırırsan su daha çabuk ısınır.

elindeki ekipmanlar neler ? kaç watt güçleri ?

Cvp: Gecekondudan Rezidansa

boyutu: 60x40x40 

temizlik işlerini hallederim bu konu hakkında az çok bilgim vardı zaten sadece şurada hatta yapıyormuşum ben kaynar su döküp 1 gün bekletiyordum tuz atmıyordum bunu da öğrenmiş oldum

elimdeki ekipmanlar 5 Watt bir iç filtre var fakat onu yalnız bırakmıyorum bir tane hava motorum ve pipo filtrem var yani hem iç filtre hem pipo filtre kullanıyorum bunu yanında ısıtıcı lamba olarak ta sanırsam 52 Wattı üzerindeki yazı silinmiş 52 diye hatırlıyorum normal bir ampul ama dayanıklı bir şey kaç ay oldu patlamıyor ısıtıcı ise 100 Watt Smart marka kaliteli bir şey 30 tl vermiştim :D bir tanede cam termometre var bunların dışında ise silis kumu var 

bir de Cem bey benim kaplumbağa artık yavruluktan çıktı mı bir de benimkine ben sera rafy p veriyorum bu yavru yemi artık bunu değişme vakti geldi mi ve geçen gün karides bitmişti pet shop a gittim kurutulmuş karides istiyorum dedi adamla artık bayağı samimi olduk git gel yapa yapa malum hayvana yem yetişmiyor dedi sen bu karidesleri neye veriyorsun ben de kaplumbağaya dedim dedi ona biraz canlı yem var avlanma iç güdüleri canlansın bunun yanında bir sürü faydası da varmış ben fazla öneme almadım çünkü pet shoplara güven olmadığını biliyorum ben yinede size sorayım dedim siz benim artık öğretmenim konumundasınız çünkü anlamadığım konuyu tekrar sormam lazım :)

kaynar su olmaz silikonları açarsın su kaçağı yapar. bu ölçülere göre 15 cm kabuk boyunu aşma. akvaryumun kirlenmesine çare bulamadığın nokta da değişme zamanının geldiğini gösterir. illa 15 cm boyuna gelecek diye bir durum yok. haftada bir kirlenme su sararması olacak noktayı da baz al.

iç filtre yetersiz gelebilir. pipo filtreler pek uygun olmuyor. kiri dışında tutuyor çıkarıken yada durduğunda haznesiz olduğu için kiri bırakıyor. lamba işi tamam. 100 W ısıtıcı uygun güçte ama o kadar kaliteli bir marka değilse de işini görür.

raffy P'yi ömür billah kullanıyoruz. snapping turtle (bu hayvanın tabiatı gereği böyle) harici hayvanlarda canlı yem (hayvan) vermiyoruz bu etik açıdan uygun değil. bir hayvanı beslerken diğerinin canını almaya forum olarak karşıyız.

kabuk boyu tam olarak kaç cm oldu?

kabuk boyu 7 cm olmuş

sera raffy P ve sera mineral yada bu ikisinin birleşimi sera carnivor
tetra reptomin, jbl agil, kurutulmuş yemde sera raffy I uygun ama bulamaz isen jbl, tetra, prodac veya tropical markaların kutu gammarusunu alabilirsin.

sera carnivor yerine sera raffy P ve sera minerali ayrı olarak alırsan sera mineralin alternatifi tropical vitarept veya prodac tartafood pellets alabilirsin. skt 2020 yada 2021 tarihli olsun. netten daha hesaplı olur.

anladım en kısa sürede dediklerinizi satın alacağım şuan şöyle besliyorum sabahları 5 adet sera raft p akşamları 10 adet gammarus veriyorum haftanın 1 günü de haşlanmış yumurtanın beyazını veriyorum 

bir de bu sera raffy p nin içerisinde kırmızı ve sarı yemler var sanırım bunlar vitamin yem ve mineral yemiş ara sırada onlardan veriyorum

ve geçen gün kutu da gammarus bulamadım bir yerde vardı o da halk tabiriyle "kazıklıyordu" bende almadım açık gammarus buldum onu aldım bir sıkıntı olur mu ?

kırmızı mineral, sarılar tahıl içerikli. mineral oranı fazla olmadığı için doğrudan mineral yem alıyoruz. hayvana haftada bir de kıvırcık yada marulun orta körpe yapraklarından da ver. kabuk genişliği oranında yeterli, yemez yada parça bırakırsa yarım saati geçirmeden kalanı al. çürütücü bakteriler üremeye başlıyor.

açık yem bayat, son kullanma tarihi geçmiş ve parazit yumurtası taşıyabilir. yem fiyatları oldukça yükselmiş onun için netten al dedim. dükkanlar kira parasını da ekliyor. teleskop akvaryum nispeten hesaplı veriyor. bu siteyi sürekli önerdiğim için herkes yüklendiğinden bazen yem kalmıyor.

kaplumbağanın cinsiyeti 10 cm kabuk boyunda belli oluyor biliyorum fakat aniden bir değişilik olmazsa uzun süredir dişiye benziyor

alt kabuğun desenleri düzensiz etrafa saçılmış durumda siyah lekeler yuvarlak yuvarlak değil yani
pençeleri kısa hala erkek pençesine benzemiyor
alt kabukta çıkıntı yok erkeklerde çıkıntı oluyormuş çiftleşme için

onun dışında biraz daha belirti vardı fakat şuan aklıma gelmiyor zaten kafam hastalıktan doğru çalışmıyor salgın var galiba sizde önleminizi alın aniden hastalığa kapılıyor insan :)

gammarus azalmaya başlamış söylediğiniz gibi kutu gammarus alacağım

normal yem içinde tetranın reptomin ürününü almayı planlıyorum fakat şuan hala sera rafy p var o bitince alacağım

açık konuşmak gerekirse tetra tercih etmemin sebebi daha hesaplı olması

linkleri bırakayım da yanlış ürün almayayım

cinsiyetin desenle alakası yok. erkekse 9 cm sonrası tırnak uzama bazı hayvanlarda başlar. kabukta çıkıntı olmaz. dişilerde altbağanın alta bakan kuyruk tarafı düz erkeklerde içe kavis yapar ama daha ona da çok var.

tetra ile raffy P farklı içeriklere sahip reptoda yosun içeriği var. 250 gramlık daha hesaplı ise ondan al. baby almana gerek yok normal repto alıp verebilirsin. artık çenesi kuvvetlendi yemi kırıp yiyebilir. ama ilk defa yiyeceği için 100'lük ile başla ikincide 250'lik alırsın. raffy P bitince doğrudan sera carnivor al. mineral yemde almamış olursun. gammarus emsaldir ucuz olanı al.

Geri