Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Geçmeyen beyaz lekeler

bobbybingo

Yeni Üye
Merhaba,
Kaplumbağalarda eklediğim resimlerde görüldüğü gibi geçmeyen lekeler oluştu. Mantar olduğunu düşünerek yine forumda detaylı anlatılan tuz tedavisi, akvaryumu ve malzemelerini steril etme işlemini de yaptım. Azalmış gibiydi ancak yine çoğaldılar. Su filtresi, ısıtıcısı mevcut. Ayrıca gündüzleri açık bıraktığım lambası da var. Kullandığım yemler ve aldığım damlaları da ekledim. Damlaları henüz kullanmadım. Bunlardan yola çıkarak ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olabilir misiniz ?

Ekli dosyalar

• boy-1.jpg
    boy-1.jpg
    74.7 KB · Görüntüleme: 17
  • boy-2.jpg
    boy-2.jpg
    89.9 KB · Görüntüleme: 16
  • leke (2).jpg
    leke (2).jpg
    196.6 KB · Görüntüleme: 16
  • leke (3).jpg
    leke (3).jpg
    230.6 KB · Görüntüleme: 16
  • leke.jpg
    leke.jpg
    161.8 KB · Görüntüleme: 15
  • akvaryum.jpg
    akvaryum.jpg
    156.5 KB · Görüntüleme: 15
  • kuru alan lamba.jpg
    kuru alan lamba.jpg
    168.3 KB · Görüntüleme: 15
  • üst.jpg
    üst.jpg
    194 KB · Görüntüleme: 16
  • yem ve damla.jpg
    yem ve damla.jpg
    87.4 KB · Görüntüleme: 16
Foruma hoşgeldiniz.

Kabuktaki plaka açılmasına bağlı durum, bir miktarda kireç var. Bir sorun yok. Büyüdükçe alttan yeni plakalar gelip eskiler katman halinde yükselir ve bir süre sonra atılır. Tuz uygulamasına gerek yok.

Kabuk sertleştiriciyi açmadıysanız iade edin. Yarardan fazla zararı var. Açtıysanız çöpe atın. Bir nevi vernik gibi kabuğun nefes almasını önleyip deforme eder.

Coledanda D vitamin oranı yüksektir. Biz devit kullanırız. Şu an bu da gerekli değil. Yavrularda kabuk esnek yapıda olmalıdır. Bu darbeleri absorbe ederken büyüme aşamasında iç organların baskı altında kalmasını önler. Bunu da ya iade edin yada siz kullanın.

Vitamin damlayı haftada bir 1 damla ilk yiyecekleri stick yeme damlatıp emdirin suda önlerine atın yesinler hemen.

Stick yemi sabahları gammarusu akşamları verin. 1 stick 2 gammarusa denktir. Yalnız bunları marka mı aldınız açık yem olarak mı aldınız? Açık yemler bayat yada parazit yumurtası taşıyabilir. Stick yem ne marka?

Filtrenin ön tapasını çıkarıp suyu oradan verdirin. Su daha kuvvetli sirkülasyon yaparak kiri toplar. Yalnız hayvanları savurabilir. Böyle olursa arka camdan ön cama doğru köşeye konumlandırın. Cama çarpınca şiddeti biraz azalır. Yine fazla gelirse mecbur bu şekilde devam edersiniz.

Su derinliği en az 15 cm olsun. İmkan varsa daha da yükseltebilirsiniz. Yalnız paludaryum ise üstten 4-5 cm kaçış boşluğu olsun.

Markasını göremedim. Kaliteli markalardan değilse, çalışırken hava ile temas ederse aşırı ısınarak camın tavı bozulur ve patlayabilir.

Geri