Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Genel olarak yardım alabilirmiyim...

evos

Yeni Üye
2 tane kaplumbağam ve büyükçe akvaryumum (2 tane kuru yeri olan) su filtrem ve su ısıtıcım var bide uv ışığı var uzun ve kuru yerlere doğru tutulmuş.

yanlışlarım varsa düzeltirseniz öğrenmek istiyorum herkes başka şeyler kafam çok karıştı. ... :):) yaşlarını bilmiyorum ama çok ufaklar.

-suyum 28 derece (ısıtıcı ayarı)
-2 kaplumbağada dişi acaba sorun olurmu erkek lazım mı ??
-kuru karidesle besliyorum (başka yemlerde verebilirmiyim)
-hergün 2'şer tane yem veriyorum sabah 10 da.
-uv ışığını sabah açıp hava kararınca kapatıyorum
-filtre sürekli açık
-suyu haftada 1 değişiyorum.
-vitamini yemlerinin üstüne damlatıyorum
-kabuk sertleştiriciyide yemlere damlatıyodum ama birisi damlatma dedi ne yapmalıyım.
-güneş ışığını kapamalımıyım ve hep açık mı kalmalı.

aklıma gelenler bunlar lütfen ekleme yapınız ilk deneyimim. :):)

şimdiden çok teşekkürler ilginize.

Hoşgeldiniz:)
-Başka bir kaplumbagaya gerek yok 2 dişi olsalar bile,
-kuru karides ek yemdir ve fazlası zaralıdır onun kafası kadar Sera Raffy P verebilirsiniz
-uv ışığını 2-4 saat kullanmanız yeterli
-kabuk sertleştirici kullanmayın onun yerine vitamine devam edin
-Akvaryumunz büyükse suyun tamamını boşaltmanıza gerek yok :)

peki serra raffy p neyli ve karides'leri kaç günde bir vermem lazım

kabuk sertleştirici niye iyi değil

Arkadaşlar başka ilgili arkadaşlar varsa yardım alabilirmiyim... teşekkürler...

Kabuk sertleştirici petshopların sadece ticari amaçlı sattığı bir ürün ama içerisinde bazı vitaminleri içeriyorsa ve güvendiğiniz bir markaysa kullanmanızda sorun olmaz :) Karidesi 2 günde bir vermeniz yeterli :)

Ek olarak
-Isıtması için kullandığınız lambayı 10-12 saat açık tutarsanz iyi olur
-Akvaryumda kaplumbagaların sağlığı için dinlendirilmiş su kullanmanız lazım

boyları 10 cme ulaşmış kaplumbağalarda 28 derece sıcaklığında su çok gereksiz rahatça 26a indirebilirsiniz. Karides vermeyin tek diğer besinlerde verin, günde iki kere yem verilmez verecekseniz sadece sabah. Bunun nedenide yem yedikten sonra direk güneşlenip midesinde eritebilmesi. Güneşlenmelerinin bir nedenide yedikleri yemi eritmek buna uvb ışığı yardımcı oluyor. Uvb ışığı normal ısıtıcı lambayla aynı anda açık kalabilir mesela şimdi havalar ısındığı için günde 10 saat hiç bir zararı yoktur. Kabuk sertleştiricı yerine mürekkep balığı kemiği kullanın o daha yararlı olacaktır.

zaten doğru besliyorsunuz fazla öneri vermeye gerek yok ancak;
sera raffy p bitkisel bir yemdir.karides ise protein ağırlıklı.ben şahsen hergün ayrı birinden veriyorum bir gün karides bir gün raffy p. akşamlarıde marul yediriyorum.karidesi açık poşetlerde alma sakın tarihi geçmiş olabilir buyüzden sera raffy I al,karidestir. ve başka bir öneri,her yem verişinde vitamin ekleme.haftada birkere.serteştirici kullanma.

MissSevda' Alıntı:
boyları 10 cme ulaşmış kaplumbağalarda 28 derece sıcaklığında su çok gereksiz rahatça 26a indirebilirsiniz. Karides vermeyin tek diğer besinlerde verin, günde iki kere yem verilmez verecekseniz sadece sabah. Bunun nedenide yem yedikten sonra direk güneşlenip midesinde eritebilmesi. Güneşlenmelerinin bir nedenide yedikleri yemi eritmek buna uvb ışığı yardımcı oluyor. Uvb ışığı normal ısıtıcı lambayla aynı anda açık kalabilir mesela şimdi havalar ısındığı için günde 10 saat hiç bir zararı yoktur. Kabuk sertleştiricı yerine mürekkep balığı kemiği kullanın o daha yararlı olacaktır.

Haklısınız bir öğün yeterli düzeltiyorum :)

ama kabuk sertleştiricini üzerinde yemlerine damlatın diyo bugün birilerine daha sordum onlarda üstüne pamukla sürün diyo ama kılavuz da öyle bişey yazmıyor...

yeni yem aldım biri reptomin tetrar'nın bunda 2 şer tane vericem ama biraz büyükçe nasıl olucak o iş anlamadım
sera raffy var buda karides olayı

2 gün reptomin versek çünkü bunun üstünde ana yem diyo kardesi'de 3. gün versek olurmu ??

Kendinize bir program hazırlayabilirsiniz.
Örnek ;
Pazartesi-Sera
Salı-Sera
Çarşamba-Tetra-Karides
PerşembeTetra Karides

Vb...

akşamlarıda kıvırcık versem olurmu acaba her akşam ?? ufak ufak...

kaplumbağanızın boyu kaç cm ? Hergün vermeniz gereksiz haftada 4 gün tetra verip diğer günleri bolca yeşillik olabilir. Yeşilliği sınırsız verebilirsiniz.

biri 3 cm diğeri 3.5 cm civarı bir haftadır "raffy I" veriyodu bu karidesmiş sadece galiba bugün tetra aldım reptomin aldım buda yeşillik ağırlıklıymış... 2 gün reptomin verip 1 gün raffy veriyim dedim ama daha da farklı yapabilirim... kafam çok karıştı...

Geri