Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Genel Sağlık Durumu? Yem yiyemiyor sanki

Şekerli

Gümüş 4 Üye
Merhaba iyi günler kaplumbağam yaklaşık 1 yaşında oldu artık ve kabuk boyu şu an 8 cm. Resimlerini ekleyeceğim acaba genel olarak nasıl gözüküyor sağlığı ve cinsiyeti hala belli değil mi merak ediyorum.

Kabuğunda biraz noktalar var gibi nedir ve zararlı mıdır merak ediyorum.

Bir de son günlerde gammarus hariç hiçbir yemini yiyemiyor. Raffy p, tetra reptomin, pet family yemlerini yiyemiyor neden anlamadım genel olarak her zamanki gibi gayet hareketli hareketleri güneşlenmesi suya inmesi vs. ya da yem görünce heyecanlanıp atlıyor ısırıyor parçalıyor ama yutamıyor sanki geri atıyor ağzından birkaç kere deneyip bırakıyor artık hiç yemiyor yemleri nedendir acaba? Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• IMG_3380.jpeg
    IMG_3380.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 18
  • IMG_3383.jpeg
    IMG_3383.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 18
Gözler sağlam boyun derisi üzerinden baktığımda kulaklarda şişlik gözükmüyor.

Kabukta plaka katmanı artmış. Bazıları açma yapmış. Özellikle altbağadakiler.

Devit uygulaması yapalım. Eczaneden devit damla alın. Kabuğu kurutup 2 damla damlatıp yayın. 30 dakika kuru yerde bekletin kalanı havlu peçete ile silip akvaryuma alın. Haftada bir yeterli. Üstüne lambayı konumlandırın üşümesin.

Tamamdır dediğiniz gibi yapacağım çok teşekkürler. 2-3 haftada bir diş fırçasıyla temizliyorum kabuğunu, bu vitaminle beraber eski kabuğunu atacak mı acaba?

Peki yem yemesi konusunda neden böyle yapıyor olabilir, yeme atlıyor birkaç kere deniyor yemeyi parçalıyor ama yutamıyor sanki en son yorulup sıkılıp bırakıyor sanki daha uğraşmıyor. Önceden tek lokmada yutardı yemleri, kırarak da verdim yine aynı. Ama en sevdiği gammarus ve yumuşak diye sanırım onu kolayca yiyebiliyor

Devit plakaları yumuşatır lamba kurutup gerdirerek açar. Yani devit süreyi biraz daha kısaltıyor.

Kış ayları yem seçme halleri artıyor. Bunun harici yem nemini kaybedip sertleşmiş, bozulmuş, kokusu gitmiş ise de yemeyebilir. Gagası yeterince sertleşmemişse yada canı istemiyorsa sert yem yerine yumuşak olanı tercih edebilirler.

Ama hayvan yeterince büyük gagası sağlamdır. Daha ufaklar jbl agil yiyor. Ağzında yara yada batmış birşey varsa bu da yememe sebeplerinden birisi.

Gammarusun için her birinden birkaç tane atın kokusunu alsın. Sonra verin.

Haşlanmış yumurta akı da verin.

Çok teşekkürler dediğiniz gibi yapacağım. Şu an yemleri bunlar bir de sera raffy l gammarus var 4 tane. Bunlarla birlikte bir de yumurta akı ile bir beslenme programı öneriniz var mı acaba?

Ekli dosyalar

• IMG_3459.jpeg
    IMG_3459.jpeg
    2 MB · Görüntüleme: 11
  • IMG_3460.jpeg
    IMG_3460.jpeg
    3.3 MB · Görüntüleme: 14
  • IMG_3461.jpeg
    IMG_3461.jpeg
    2.4 MB · Görüntüleme: 14
  • IMG_3462.jpeg
    IMG_3462.jpeg
    304.1 KB · Görüntüleme: 13
Programa şu an gerek yok yediği yemleri bulun. Onlardan verin. Sadece aynı yem arka arkaya öğün olmasın. Yumurta ve kıymayı yem yeme durumuna göre haftada ikiye çıkarabilirsiniz.

Akvaryuma silis kum alın. Boş boş dolaşmasın. Eşelenip vakit geçirsin.

2 öğün devam edeyim mi tek öğün mü vereyim artık?

Akvaryumumuz çok küçük ama silis kum uygun olur mu sizce, şu hazır cam kaplumbağa bahçesi olarak satılanlardan

Hayvan canlı ve iştahı yerinde ise tek öğüne geçebilirsiniz.

Pazartesinden itibaren başlayın.

Geri