Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

göz kapanması

episod

Yeni Üye
arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.kaplumbagamı alalı 1 yıl oldu.
geçtigimiz kış bir sorun yaşamadım. fakat bu son haftalarda gözleri kapandı bir türlü açılmıyor.satan kişi bana bir antibiyotik verdi, bir haftadır kullanıyorum fakat bir yaraını görmedim.kalumbagamın iştahı yerin de,alt karındada pembemsi bir renk yok, fakat burnunda baloncuklar oluşuyor.yardımmm istiyorum

akciğer enfeksiyonu başlangıcı ya da gözlerde enfeksiyon olabilir.. yem yememe, hareketsizlik fln da var mı? iştahı iyi yazmışsınız muhtemelen akciğer enfeksiyonu değil gibi.. veterinere götürme imkanınız varsa en iyisi olur götürmeniz.. başka hastalık belirtisi yoksa muhtemelen gözlerde enfeksiyon demektir.. terramycin adlı merhem kullanabilirsiniz pamuğa sürerek göz çevresine pansuman yapmak iyi gelcektir.. ya da gentagut isimli göz damlasını da deneyebilirsiniz.. veteriner tavsiyesidir.. eğer gözlerdeyse sorun muhtemelen veteriner de bunları önercektir.. ancak başka hastalık belirtileri de varsa akciğer enfeksiyonu olabilir.. geçmiş olsun..

rica ederim geçmiş olsun.. kısa zamanda düzelir umarım..

episod' Alıntı:
arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.kaplumbagamı alalı 1 yıl oldu.
geçtigimiz kış bir sorun yaşamadım. fakat bu son haftalarda gözleri kapandı bir türlü açılmıyor.satan kişi bana bir antibiyotik verdi, bir haftadır kullanıyorum fakat bir yaraını görmedim.kalumbagamın iştahı yerin de,alt karındada pembemsi bir renk yok, fakat burnunda baloncuklar oluşuyor.yardımmm istiyorum

Aman sakın ha...Satıcılardan aldığınız ilaçla , vitaminle falan bilmeden kaplumbağanızı bile öldürebilirsiniz.Bilmediğiniz duymadığınız şeyleri kullanmayın.Hele ki antibiyotikleri 40 kere düşünmeden ve veterinerlere sormadan sakın vermeyin.Çünkü yanlış bir ilaç ya da biraz fazla bir doz bile karaciğerde tahribatlara yol açabilir.Ayrıca bakterileri antibiyotiğe karşı silahlandırabilir.

Üşütme , bakteri ya da soğuk sudan dolayı olabilir...Isıtıcı ve ısınma lambanız var mı?Hele ki ısıtıcısız su kaplumbağaları rahatlıkla ölüme kadar sürükleyebilir.Yoksa en kısa zamanda almanızı öneriririm.Ayrıca bir veterinere sorun hastalığı ne derece diye...Ona göre Gentagut ya da Terramycin kullanabilirsiniz.

ısıtıcıyı çok geç aldım,kaplumbağayı aldığım kişi beni yönlendirmedi,hasta olduktan sonra aldım.yanlız diğer herşeyi düzenli yem yemesi,hareketleri hepsi güzel yanlız gözleri açılmıyor.
şuan gözleri hafiften aralandı fakat saydam bir tabaka var gözlerinde,şişligi yavaş yavaş indi.bu saydam tabaka hakkın da bilgi verebilirmisiniz ne olabilir acaba.(tremiycin caremini daha önce bir hafta kadar kullanmıştım)bide kış uykusuna ne zaman dalıyorlar.beni aydınlatırsanız sevinirim.cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

kış uykusuna ekim kasım aylarından başlıyarak kış boyu sürmekte ama eger kapluşunuz küçük ise kış uykusuna yatırmak dogru deildir cünkü vitamin almaları zorlaşır ve güçsüz kalıp uyurken ölüm geçirebilirler en iyisi kış uykusuna yatırmamak için suyu sıcak tutmak yani 28 derecede tutmak...;)

Aslında ev ortamında yani ısıtıcılı paludaryumlarda kış uykusuna yatmıyorlar.Eğer siz de ısıtıcı kullanırsanız kış uykusuna yatmayacaktır.Bununla ilgili "Genel" bölümünde bir başlık var , isterseniz inceleyebilirsiniz.

Terramycin'in kullanım şekli; günde 2 defa , ince zar gibi bir tabaka olmak üzere sürülür.1-2 saat de kuru ve sıcak bir yerde ilacın emilimi beklenir.Bu koşulları uyguladığınız takdirde yanlış bir şey yoksa gözler 1 haftaya açılmış olur ya da açılmaya çok az kalır.

Zaten hayvancılar biz kaplumbağaları öldürelim de tekrar alalım diye bize hiçbir şey anlatmıyorlar.

Isıtıcı , kuru alan , ısınma lambası ve filtre tamam değil mi?Yoksa hastalık iyileşmenin aksine kötüleşebilir.

kaplumbağamın gözleri açıldı şükürrrrr.yardımlarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar.yanlız bu gentagut çok güzel bir damla imiş.bir, iki gün kullandım etkisini göstermeye başladı.tekrar teşekkür ederim.

Geri