Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Gözde anormallik

cemaldv

Yeni Üye
Bugün kaplumbağamın birinde fark ettim gözü diğerine göre anormal duruyor biraz fazla şişik gibi daha önce hiç hastalık gibi bir konuda başım ağrımadığı için bilemiyorum çoğu yerde araştırdım kapanır gözü açılmaz gibi şeyler okudum bende siz değerli arkadaşlardan yardım almak istedim resimlere de ekleyeceğim bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum...

Ekli dosyalar

• IMG20220129005354.jpg
    IMG20220129005354.jpg
    2.6 MB · Görüntüleme: 29
  • IMG20220129005418.jpg
    IMG20220129005418.jpg
    2.4 MB · Görüntüleme: 29
  • IMG20220129005426.jpg
    IMG20220129005426.jpg
    2.4 MB · Görüntüleme: 28

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Göz enfeksiyonu var. Eczaneden genta marka göz damlası alın. Sabah akşam 10-15 saniye arayla üçer damla damlatıp kuru yerde 20 dakika kadar bekletin. Diğer sağlam gözüne de 1 damla damlatın. Ayrıca sabahları stick yemine 1 damla damlatıp bu yemi ilk yem olarak verin. Tadı biraz farklı olacağı için sonra verirseniz yemez.

Suyunu temiz tutun. Akvaryumdan dışarı çıkarmayın.

Isıtma lambası var mı?

Akvaryumda kaç litre su var tahminen?

cemaldv

Yeni Üye
Isıtma lambam yok kullanmıyorum. Araştırma yapıyorum ilerleyen zamanda takıcam.

Akvaryumda 140-150 litre arası bir su mevcut.

Hapşuruyormuş gibi bir ses çıkartmaya başladı şuan ara ara

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Dış filtre yoksa 3 günde bir, 2 damla metilen damlatın.

Lamba gerekli bu sene hava daha da soğudu, hayvan üşütüp akciğer enfeksiyonu olmasın. Metabolizmasını canlı tutması içinde gerekli.

Ses derinden mi geliyor, nefes almada zorlanma var mı?

Gıcık tutmuş gibi mi? Tak tak gaga vurur gibi mi? Cikleme gibi mi?

Yanındayken mi yapıyor yoksa sürekli mi? Ne kadar sıklıkla yapıyor?

Burunda akıntı var mı? Şeffaf yada sarı renk?

cemaldv

Yeni Üye
Sanırım eksik oldu mesajınız. Dış filtrem var Fluval 407 fakat şuan sünger almadığım için eski lifetech 835i kullanıyorum. Merak ettiğim bir konu daha sormak istiyorum baktım çokda emin olamadım. Dış filtremi iptal edip https://ty.gl/njuh3ma1bf bu ilandaki tetra 1000 plus kullansam daha iyi olur mu çünkü evde çocuklar var kurcalıyorlar bazen akvaryumun dolaplarını.

cemaldv

Yeni Üye
Buruna falan baktım akıntı yok hırlama yok kabukta yumuşama pembeleşme gibi bir belirti yok çocuk hapşırması gibi böyle burun çekersiniz ya hapşurup öyle bir hapşurma ben yanındayken yapıyor fazlalıkla aynı odadayım gece 4 saatte 5-6 kez yaptı sabah 5e kadar uyuyamadım kontrol ettim. Kuru alana kendim koydum gece sabaha kadar hala üstündeydi sabah uyanınca beni gördükçe hareket etmeye başladı onun dışında hareketli normalde dün akşamdan beri böyle oldu akvaryumu değiştirdim alışma sürecinde olabilir mi?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Yazdıklarım sayfa kitlendiği için silinmişti tekrar yazdım.

Çocukların kurcalaması iyi değil. Kazara muslukları kaparsalar içinde su kalmayacağından filtre motoru yanabilir. Dolap kapağını kitleyen aparatlar var. Onlara bir bakın. Bu şekilde açma olanakları olmaz.

İç filtre dış filtre performansını vermez. Filtre malzemesi konulamadığı için idrarı süzemez.

Bu yazıyı bir arkadaşımıza yazmıştım aynen aktarayım. Evvelden size yazmış mıydım hatırlamıyorum.

Gündüzleri ısıtma lambası ısısı 32 derece olacak. Mesafe ayarında hayvanın sırtı hizasına denk gelen birşey koyup üzerine cam derece yatırıp tam yarım saat sonra dereceye bakıyoruz 32 derece olduğu nokta uygun mesafeyi verir.

Akşam en geç 21:00'de yatırıyoruz. Sabah tan yeri ağarmasıyla uyanırlar. Isıtma lambası gündüz 12 saat yanar.

Lamba olarak mandallı yada deveboynu dediğimiz akrobat lamba kullanırız.
111620.jpg

Ampulde eski tip filamanlı 40-60 W armut ampul yada halojen 42-52-53 W armut ampul kullanıyoruz.

Hayvan geceleri kuru alanda uyuyor ise gece içinde ısıtma gerekecek. Bunda da loş ışık veren 40 W armut ampul kullanıyoruz. Loşluk derecesinde mavi yoksa kırmızı yoksa yeşil renk kullanırız.

Geceleri suda uyuması üşümeden korur. Su 28 derece sabitte olacağından üşümez. Su yüzeyine yakın bir tünek koyun. Küçük oklava yada filtre borusu gibi birşey 3 vantuzla tutturun. Hayvan buna tutunup dinlenir. Dışarıyı seyreder ve uyur.

Hayvan üşütmüş. Lamba onu kendine getirir.

Sizin yanınızda tak tak tarzı bir ses çıkarıyorsa ilgi çekmek içindir. Bunu sadece birini görürseler yaparlar. O da yem istemek için.

Lamba ısısı metabolizmasını da canlı tuttuğu için hayvanın büyümesine de katkı sağlar.

Hayvanda panik halde ileri geri yüzme hızlı hareket yoksa akvaryuma adapte olmuştur. Sakinleştiğinde akvaryumu keşfetme sürecine girer sonrasında olağan haline döner.

Üşütmenin başlangıcında, gentadan sabah akşam dörder damla da ağzına yada ilk vereceğiniz stick yemine damlatıp elden verin yada hemen suda önüne atın. 1 hafta devam edelim.

Gözde ise tamamen iyileştikten sonra 2-3 gün daha devam edin. En ufak pislik kalıp tekrar nüksetmesin.

cemaldv

Yeni Üye
Teşekkür ediyorum ilginize birşey daha sorucam günün 14 15 saati dışarıda olduğum için evdekiler de pek anlamazlar.

Bir ara eski yazılarda D3 vitamini ile ışığı karşılayabilinirliğini söylemişlerdi şuan için ışık takmam biraz maddi olarakda zorlayacak açıkçası eski akvaryumları patladığı için evi de tadilata sokup yeni akvaryum yaptırdım yeni malzemeler aldım. Bu D3 vitamini ile karşılayabilir miyim ışık yerine?

Yaklaşık 7 senedir benimle beraberler fakat hiç böyle şeylerle karşılaşmamıştım ne yapacağımı şaşırdım.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Uv ampul konusu zamlarla birlikte sorun halini aldı. Özellikle uva+uvb kompakt ampullerin yanına yaklaşılmıyor. Çin malı sadece uvb ampuller nispeten ucuz. Çin son dönem ürünlerde kaliteyi yükseltse de eski imajı sorgulatıyor. Sonuçta radyasyon veriyor. Bu risk oran konusunda doğru olup olmadığını düşündürüyor. Bir de çocuklar olunca daha tehlike arz ediyor. Bizim göz ve tenimizi etkiliyor. Günde en çok çıktıkları saatte hayvan sayısına göre 1-2 saat yakıyoruz. Yandığı saatlerde odaya kimse girmemeli.

D vitamini eksikliğinde kemik erimesi görülür; kabukta incelme, ileri aşamada gözlerin içeri çekilip göz oyuklarının ortaya çıkması, tırnakların incelip düşmesi görülür.

Verdiğimiz yemlerde bulunan vitamin gerekli ihtiyacı karşılar. D vitamin azlığı kadar fazlası da zararlıdır.

Bu arada hangi yemleri kullanıyorsunuz? Ona göre tavsiye edeyim.

Hayvanların tepeden birer resimlerini çekebilir misiniz? Birer tane de önden başları dışarıda iken

cemaldv

Yeni Üye
Tetra reptomin birde ahm turtle stick birde haftanın 2 3 günü vakit buldukça çilek göbek muz falan veriyorum. Şuan işteyim bende ki resimlerde istediğiniz gibi değil akşam çekerim ancak ilginize teşekkür ederim.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Kabuk boyları ne kadar? Baştan kuyruğa

cemaldv

Yeni Üye
Kabuk boyları en son 1 ay önce ölçmüştüm biri 14cm diğeri ise 16cm.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
O zaman ek olarak sera carnivor alın bu protein ve mineral yemden oluşur. Haftada bunu iki öğün veriyoruz. Tetra iki öğün, ahm'yi bir öğün verin bitince almayın. 5 öğün etti. Toplam 7 öğünümüz var. Kurulmuş yem alın. Tropical reptiles carnivore yada tropical dried fish. 1 öğünde bu olacak. Reptiles carnivore alırsanız bundaki stick yemleri ayrı öğün yaparak 7 öğüne tamamlamış olursunuz. Dried fish alırsanız ek olarak dajana repti sticks alın. Bununla 7 öğün olur. Ahm bitince jbl agil alırsınız bu kemik geliştirici lizin amino asidi içerir. Tropical reptiles carnivore cırcırböceği ve kan kurdu ile stick yem içerir. Tropical dried fish sadece küçük balık.

8 cm kabuk boyu sonrası günde bir öğün veririz yalnız ilacı yemle verirseniz sabah akşam verilmesi gerekiyor. İlk stick ilaçlı arkasından iki tane ilaçsız yem verin. Bunu akşam yapın yatma öncesi fazla yerseler hazmetme sebebiyle uyumuyorlar. Normal günlük öğününü sabah verirsiniz ilaçlı yemi de ilk olarak verirsiniz. İlaç verme ile iş bittiğinde tek öğün gidersiniz. Diğeri göreceğinden aynı şekli ilaçsız olarak ona da uygulayın. Ama onda da sıkıntı varsa ona da genta kullanabilirsiniz. Akşam verdiklerinizi öğünden saymayın. Ana öğünümüz 7 öğün.

cemaldv

Yeni Üye
Göz enfeksiyonu var. Eczaneden genta marka göz damlası alın. Sabah akşam 10-15 saniye arayla üçer damla damlatıp kuru yerde 20 dakika kadar bekletin. Diğer sağlam gözüne de 1 damla damlatın. Ayrıca sabahları stick yemine 1 damla damlatıp bu yemi ilk yem olarak verin. Tadı biraz farklı olacağı için sonra verirseniz yemez.

Suyunu temiz tutun. Akvaryumdan dışarı çıkarmayın.

Isıtma lambası var mı?

Akvaryumda kaç litre su var tahminen?
Merhaba Cem bey dediğiniz uygulamayı yapıyorum kaplumbağamın gözleri komple kapandı uygulamalardan sonra. Diğer kaplumbağamın tek gözü hafif şişikti ve şuan iki gözüde şişmiş durumda ne yapmalıyım???

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Her ikisine de aynı şekilde uygulayın. Göz aralığından girdiğine emin olun. Gözü tamamen kapanan hayvanınkini 4 damlaya çıkaralım. Göz içine yayıldığında pisliği atmaya başlar. İltihap taşlaşmışsa önce yumuşaması gerekiyor. Yapabilirseniz elinizi sabunladıktan sonra parmağınızı göz kapağına hafif sürterek açmaya çalışıp, hafif aralansa da olur. O şekilde damlayı damlatın.

Sularını temiz tutmaya çalışın diğer hayvanda da çıktığına göre etkilendikleri birşey var. Dışarı çıkarmıyorsunuz değil mi?

Lamba işini hallettiniz mi? Isı metabolizmalarını aktive eder.

cemaldv

Yeni Üye
Yok çıkarmıyorum. Halojen lamba aldım gelmedi halen kargodan.

cemaldv

Yeni Üye
Gözlerini elimle açarak dökmeye başladım. Fakat altlarında kabuğun pembeleşmeye başlamış birde kaplumbağalar gözlerini sürekli kaşıyor nedendir?

cemaldv

Yeni Üye
Su seviyeleri düştü acaba onunla alakalı olabilir mi eski akvaryumları 400lt ye yakındı

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Kaşıntı ilacın gözlerine işlediğinin göstergesidir. Mikrobu kırarken bir miktar yakar ve kaşındırır. Temizlendikçe bu etkiler azalır.

Suda ısıtıcı var mı? Bu ve lamba geldiğinde hayvanlar kendine gelir. Hayvanlar üşümeyecek biçimde tedbir alın. Lamba gelene kadar beklettiğiniz kuru kap vs. kalorifere yakın dursun. Lamba geldiğinde beklettiğiniz yere lambayı kuru alanda kullandığınız mesafeden konumlandırırsınız.

Haftasonuna kadar ağız yollu vermeye de devam edin. Her ikisinde de varsa ikisine de uygulayın.