Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Gözleri kapalı ve hiçbir şey yemiyor

Alp_qlA

Yeni Üye
sevgili dostlar 2 tane kırmızı yanaklı kaplumbağam (minik ve moruk)var bunlardan biri (minik) gün boyu kuru alanda miskin miskin oturuyor, genellikle gözleri kapalı ve hiçbir şey yemiyor! kabuğunda herhangi bir yumuşama ya da şekil bozukluğu yok görünürde hiç bir sıkıntı yok yani. bir aydır kendi yapdığım palidaryumunda (40*40*20 boyutlarında ve yaklaşık 150cm2 kuru alanı mevcut filtresi var) iyi bir şekilde bakıyorum güneşli olan günlerde güneşe çıkarıyorum. kabuğu için vitamin de kullanıyoruz tek çeşit yem de vermiyorum ama dediğim gibi 2-3 gündür hiçbir şey yemiyor. diğeri de (moruk) miniğin aksine yerinde durmuyor iştahı çok iyi çok mutlu! 4-5 aydır birlikteyiz yaklaşık 4-5 santim büyüklüğündeler biri böle iyiyken diğeri neden hasta oldu ve ben ne yapabilirim lütfen yardım edin! şimdiden teşekkürler...

Edit tubidik: Başlık içerikle alakalı olmalıdır.
Konu hastalık sağlık kategorisine taşındı.

RE: kapluşum hasta lütfen yardım edin! (minik ve moruk)

öncelikle ısıtıcınız var mı ? gözlerinde şişilik alt kabukta pembeleşme var mı ?

açıkcası bu kapluşları bana bir arkadaşım tatile çıkarken bıraktı. bir daha da almadı pek çoğumuzun yaptığı gibi ölüm fanuslarındaydılar. ben nasıl bakacağım bunlara dediğimde yemini ver 2 günde bir sularını değiştir dedi. peki deyip aldım. sonra hiç beklemediğim bir şekilde bu hayvancıklara alıştım ardından internette şöyle bir araştırma yapınca doğru bir yuvaya ihtiyaçları olduğunu düşünüp şu an bulundukları paludaryumu kendi imkanlarımla yaptım. yaz şartlarında ısıtıcıya ihtiyaçları olmayacağını düşünerek bir ısıtıcı almadım daha sonraya erteledim. gözlerinde herhangi bir şişlik yok ama altlarında sanki hafif bi pembeleşme var gibi!

yaz diye ısıtıcı almamak çok yanlış ısıtıcının amacı suyu ısıtmak değil su ısısını sabit tutmaktır. su ısısı sabit olmazsa alt kabuğuda pembeleşir pembeliğin adıda akciğer enfeksiyonudur genelde üşütme nedeniyle olur. bir an önce ısıtıcı alın derim ve güneşe çıkardığınız zamanda rüzgar olmamasına dikkat edin . en küçük bir hava akımından bile etkilenebilecek hayvanlardır kapluşlar. ve alt kabuktaki pembeleşme ilerlemeden dediğim gibi ısıtcı alın. yoksa çok kötü sonuçlarına katlanırsınız.

açıkcası yaşadığım yerde bir petshop yok bana bir marka ve model önerebilir misiniz ve mümkünse güvenle satın alabileceğim bir internet sitesi. su seviyesi 20 cm olduğu için bana uygun bir ısıtıcı bulmalıyım...

mailto:/forum/uygun-fdsitici-secimi-t-1571.html şu adresten size uygun ısıtıcı yı nasıl bulabileceğinizi öğrenebilirsiniz. marka olarakta Jager , atman ,Hagen ,eheim,Sacem Winner. bunlar en kaliteli markalar. site olarakta gittigidiyor, hepsiburada.com, yada otuz.com

hoş geldiniz:)
Birçok marka var içlerinden en iyisi atman tavsiye ederim.su seviyeniz azsa 50 watt yeterli olacaktır

taban 40cmx40cm su yüksekliği 10 cm 50 watt yeter mi?

Kaç litre ?

işte taban 40cm'e 40cm su seviyeside 10 cm kaç lt oluyo? 16000 cm3 su var matematiğim imkanlarını buraya kadar kullanabiliyorum cm3'ü litreye çeviremedim :D

evet 50 yeter zannedersem :D zaten yeterli sıcaklığa gelince kapanacağı için çok problem olmaz. otuz.com u tavsiye ederim ben de.

katılıyorum:d ilerde akvaryumu büyütmeyi düşünürseniz 100 watt daha uygun olur:)

Geri