Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Gözleri şişti

thegatfadher

Yeni Üye
arkadaslar llafı uzatmadan konuya gecıyorum hemen
ben akvaryum ısıyle ugrasırken kaplumbağalarımın bırının her ıkı gozude sanki su toplamıs gıbı sısdı pet shop a sordum cıddıyetsız bır tavırla teramıcın sur ve 2 saat gunesde tut dedi sizce ne yapmalıyım sanki kör olmus gıbı dıgeriyle carpısıyolar falan ama yemleri yiyebılıyor

edit tubidik: başlık içerikle alakalı olmalıdır.

RE: Çok acil

Sakın güneşe çıkarmayın durumu daha da kötüye gider. Göz kapanması ve şişkinliğinin nedeni ya akciğer enfeksiyonudur ya da gözlerde iltihaplanmadır. Yem yemeleri iyi haber, muhtemelen sorun sadece gözlerde. Terramycin göz merhemini deneyebilirsiniz ama durum ciddiyse damla kullanmanız daha etkili olur. 5 gün süreyle her iki gözüne de sabah ve akşam birer damla gentagut, tobrex, genta ya da bunların eş değeri bir damla alarak damlatın. Eczanelerde 2-5 tl arasına bulabilirsiniz bu damlalardan herhangi birini. Damlayı damlatıp hemen akvaryuma koymayın biraz kuru alanda damlanın emilmesini bekleyip öyle koyun akvaryuma. 1 haftaya kadar çok büyük ihtimalle sorun düzelir ancak bir hafta içinde düzelmezse akciğer enfeksiyonu olma ihtimali var demektir. Geçmiş olsun.

Ufak bir de dipnot, açtığınız konuların başlığına acil, lütfen yardım vb kelimeler yerine sorununuzu tanımlayacak kelimeler yazarsanız daha sonra arama yapan arkadaşlara o konuya ulaşma imkanı sağlamış olursunuz. İyi paylaşımlar.

çok tesekkur ediyorum cevabı beklemeden internetten okudugum bılgılere dayanarak eczaneden damla aldım ve damlattım günese cıkarmam gerekdiği yazıyodu orada ama ??

Gözlerdeki iltihap iyileşmeden güneşe çıkarmayın. Güneş durumunu daha da kötü hale getirir petshop sahibinin savunduğunun tam aksine. Kış mevsiminde bulunduğumuz da göz önüne alınırsa iyileştikten sonra da çıkarmanızı tavsiye etmem, daha sonra akciğer enfeksiyonu ile de uğraşmak zorunda kalmayın.

Ayrıca hayvan sağlığı konusunda tüccarları yani petshop sahiplerini değil uzman kişileri ya da veterinerleri dinleyin, onların işi hayvanların sağlığı iken petshop sahiplerinin işi ise ticarettir.

benim de bi sorum olacak gözlerle ilgili. sağ gözünü sol gözünden çok daha sık kırpıyor(sanırım 3 katı kadar) bu gözle ilgili bir sorun mudur? bahsedilen damladan kullanmalı mıyım bende?

Şişlik, kızarıklık, göz kapağı şişmesi, beyazlama vb yoksa ve genel sağlığı iyiyse endişe etmenize gerek yok.

teşekkür ederim.. görünürde fazla kırpmadan başka hiç bi sorunu yok. sanırım hastalık hastası oldum ben :) en küçük birşeye endişelenir oldum:) kusura bakmayın arada gereksiz sorular soruyorum galiba :)

Yok yok rica ederim sadece fazla da abartmamak gerek hastalık konusunu diye düşünüyorum.

Ne zaman hangi konuda isterseniz çekinmeden soru sorabilirsiniz elbette yardımcı olmaya çalışırız elimizden geldiğince :)

aragorn' Alıntı:
Sakın güneşe çıkarmayın durumu daha da kötüye gider. Göz kapanması ve şişkinliğinin nedeni ya akciğer enfeksiyonudur ya da gözlerde iltihaplanmadır. Yem yemeleri iyi haber, muhtemelen sorun sadece gözlerde. Terramycin göz merhemini deneyebilirsiniz ama durum ciddiyse damla kullanmanız daha etkili olur. 5 gün süreyle her iki gözüne de sabah ve akşam birer damla gentagut, tobrex, genta ya da bunların eş değeri bir damla alarak damlatın. Eczanelerde 2-5 tl arasına bulabilirsiniz bu damlalardan herhangi birini. Damlayı damlatıp hemen akvaryuma koymayın biraz kuru alanda damlanın emilmesini bekleyip öyle koyun akvaryuma. 1 haftaya kadar çok büyük ihtimalle sorun düzelir ancak bir hafta içinde düzelmezse akciğer enfeksiyonu olma ihtimali var demektir. Geçmiş olsun.

Ufak bir de dipnot, açtığınız konuların başlığına acil, lütfen yardım vb kelimeler yerine sorununuzu tanımlayacak kelimeler yazarsanız daha sonra arama yapan arkadaşlara o konuya ulaşma imkanı sağlamış olursunuz. İyi paylaşımlar.

Katılıyorum.

Geri