Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Gözlerini açamıyor, yemek yemiyor, sürekli kuru alanda uyuyor.

hummathijran

Yeni Üye
Merhaba değerli dostlar,

Yardımınıza ihtiyacım var. 3 gün önce 2 küçük dere su kaplumbağası hediye aldım(verildi ). O gün onlar için akvaryum(23lt, ısıtıcı, iç filtre ve kuru bölge hazırladım. Kaplumbağalardan biri verildiğinden beri pasifti ve suda az zaman geçiriyordu. İkinci gün aktif olan kaplumbağa yemeye başladı, ama diğeri yemeyi reddediyor. Karides, haşlanmış tavuk, yumurtanın beyaz kısmı ve ahm stick yemlerinden hiçbirini yemiyor.
Bu arada stick yemi diger kaplumbağa da yimedi, devamlı redd ediyor. Başka stick yem bulamıyorum :(
Sabah başka petshoplara bakacağım.

Dünden beri pasif olan kaplumbağa sol gözünü açamıyor. Birçok veterinerle konuştum, hepsi kaplumbağalara bakmadığını söyledi. Sonunda biri getir, yardım edeceğim dedi. O veteriner ciddi bir şey olmadığını, sadece stresli olduğunu, alışacağını ve gözüne damla ilaçı damlattı. Ona ciddi hastalıkların başlangıcında buna benzer semptomlar olduğunu söyledim, ama o stres olduğunu ve en kötü ihtimalle öleceğini söyledi. Böyle durumlarda bazen ölüyorlar, elden bir şey gelmiyor vesaire. Bu tür cümleler kurdu. Ben ise bunu hiçbir şekilde kabul edemiyorum. Neredeyse bütün gün vicdan azabı çekiyorum yardım edemediğim için.

Bugün ise durumu daha da kötüleşti. Gözlerinin ikisi de kapandı, bir gözünü arada açıyor. Bugün akşam saatlerine doğru boynunu uzatıyor, başını yukarı kaldırıp ağzını açıyor. Çok yakınına geldiğimde ağzından çok hafif bir sesle bazen cızırtıya benzer bir ses geliyor.

Burada bir damla ilacını çok zor buldum. Sabah ve akşam Tobrex göz damlasını gözüne damlattım. Damladan 1-2 saat sonra gözlerini biraz açabiliyor, ama zaman geçtikçe yine gözlerini açamıyor.

Bu arada kabukları çok ince (hasta olanda daha da ince ). UVB ışıkları yok, satışta olmadığı için Aliexpress'ten sipariş ettim. UVB ışığı gelene kadar ısıtıcı ışıkla idare etmeye çalışıyorum. Azerbaycan'da yaşıyorum, burada petshoplarda kaplumbağalarla ilgili çok az şey var. Sabah tekrar veteriner aramaya başlayacağım. Açıkçası petshoplar bile kaplumbağaya bakan veteriner tanımadıklarını, bilmediklerini söylüyorlar.

Belirtilerini kısa olarak saysam:
Gözlerini açamıyor
Sürekli kuru alanda uyuyor
Ağzını açıyor
Ağzından ufak ses geliyor

Lütfen ne yapacağım konusunda bana yardımcı olun.

Şimdiden hepinize teşekkür ederim 🙏

Foruma hoşgeldiniz.

Yarın eczaneden genta yada gentagut göz damlası alın. %0.3 Gentamisin içeren.

Şu an müsait değilim konuyu iyice okuyup yazayım.

Yarın bir de hayvanların başı dışarıda iken gözlerinin ve tepeden komple resimlerini çekip atın.

Uvb ampul şu an gerekli değil. 7-8 cm kabuk boyuna gelince kullanın.

Foruma hoşgeldiniz.

Yarın eczaneden genta yada gentagut göz damlası alın. %0.3 Gentamisin içeren.

Şu an müsait değilim konuyu iyice okuyup yazayım.

Yarın bir de hayvanların başı dışarıda iken gözlerinin ve tepeden komple resimlerini çekip atın.

Uvb ampul şu an gerekli değil. 7-8 cm kabuk boyuna gelince kullanın.
Yazdığınız damlaların hiç biri olmadı baktığım yerlerde. Yine başka eczanelere bakacağım.
resimlerini çekib atarım.

Cevabınız için teşekkür ederim

Siz antibiyotik içeren göz damlalarının resmini çekip atın. Uygun olanına bakayım.

Hayvanlara haşlanmış yumurta beyazı ve birkaç dakika haşlanmış kıyma parçası verin. Bunlar yumuşaktır yiyip yememe durumuna bakalım. Yumurta denemişsiniz kıyma deneyin.

Elinizdeki yemler ne marka?

Hekimde iyiymiş, "hiçbir şeyi yok ama en kötü ihtimalle ölür"

Ağzını açıp kapadığına göre hayvan akciğer enfeksiyonu olmuş.

Gentamisin içeren göz damlası bakın. Bulana kadar tobrexten gözlerine sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla damlatın. Kuru yerde 25-30 dakika bekletin.

Ağzına da 45 derece açıyla tutup sabah akşam ikişer damla damlatın. Açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ruj sürer gibi ağız çevresine üçer damla sürün. Hayvan son safhada şu an ömrünü uzatmaya çalışacağız. Tedaviye cevap verirse kurtulma ihtimali var. Ciğerleri iltihap dolu olduğu için nefes alıp vermede zorlanıyor. İltihabı kusarsa bu olumlu gelişme olur.

Hayvanın üşümemesine dikkat edin. Lambayı en acil biçimde temin edin. Bu konuda bilgi verdim.

malesef, paylaşım yaptığım gece melek olmuş :(. Sabah uyanınca ne yazık ki, ölü buldum yerinde.
Kurtaramadım:(

Bilgiler və çaban için çok çok teşekkür ederim 🙏

Başınız sağolsun.

Geri