Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Gözlerini Açmada Zorluk Yaşıyor

oguzhanok

Bronz 2 Üye
Merhaba, 3,5 yaşında iki yetişkin kaplumbağam var. Birisinde herhangi bir problem yok yine de nadiren  o da gözlerini kaşıyor gibi yapıyor . Diğeri bir süredir gözlerini suda açmakta zorlanıyor ara ara açıp kapatıyor kuru alan da kapadığını görmedim, sürekli raffy royal yiyor diğer yemleri pek yemiyor ama royali iyi yiyor hareketlerinde pek problem yok gibi. Tüm techizatları tamam kuru alanı UVB lambası, ısıtıcısı vs dış filtre kullanıyorum. Tedaviye ihtiyacı var mı nasıl bir tedavi uygulamalıyım? Reptomin yemiyor ikiside sürekli royal ve carnivor profesyonel yiyorlar. Reptominin şekli değişmeden çok seviyorlardı şimdi yemiyorlar

Sürekli o yemleri yemeleri iyi değil. Yetişkinler ot türevli gıda da almalı. Reptomini yiyene kadar o yemlerden verme. 1 hafta 10 gün aç kalmaları sorun değil. İnatlarını kırmak lazım. Yem çeşitliliği gerekli onun harici yeşillik dene marul, kıvırcık yaprağı. Yetişkinlere haşlanmış mısır verilebilir. Yumurta akı da verebilirsin. Kış sezonu bazıları reptomini yemiyor. Bahar itibariyle başlıyorlar.

Göz sorunu kire bağlı ise iltihap oluşumu ile şişlik oluşur. Göz kapağı altında beyazlık olur. Hayvan gözünü açamaz. Kurutulmuş yemler yağ salınımı yapar bu da su kalitesini bozar. Tabanda biriken artıklar bakteri üretir.

Şişlik yoksa gözler temiz ise veya bir miktar kırmızılık varsa bu şebeke suyundaki klorun fazla olmasından kaynaklıdır gözü yakar. Bazı şehirlerde suya klor fazla konabiliyor. Bu içme suyu yada arıtma su takviyesi ile şebeke suyu inceltilerek yada doğrudan bu sular konularak hallolur.

Göz çevresinde deri değişimi varsa bu da göz içi enfeksiyon gibi kaşındırır ve hayvan gözüne teti atar. Bu sudan ziyade kuru alanda lamba altında deri gerilip kuruduğunda kaşıntı yapar.

Bana klor etkisi gibi geldi yine de enfeksiyon ihtimaline karşı göz damlası alıp sabah akşam 10 saniye arayla 2-3 damla damlatırsın.

Cvp: Gözlerini Açmada Zorluk Yaşıyor

oguzhanok' Alıntı:
Merhaba, 3,5 yaşında iki yetişkin kaplumbağam var. Birisinde herhangi bir problem yok yine de nadiren  o da gözlerini kaşıyor gibi yapıyor . Diğeri bir süredir gözlerini suda açmakta zorlanıyor ara ara açıp kapatıyor kuru alan da kapadığını görmedim, sürekli raffy royal yiyor diğer yemleri pek yemiyor ama royali iyi yiyor hareketlerinde pek problem yok gibi. Tüm techizatları tamam kuru alanı UVB lambası, ısıtıcısı vs dış filtre kullanıyorum. Tedaviye ihtiyacı var mı nasıl bir tedavi uygulamalıyım? Reptomin yemiyor ikiside sürekli royal ve carnivor profesyonel yiyorlar. Reptominin şekli değişmeden çok seviyorlardı şimdi yemiyorlar

Merhaba, 

Eğer alkvaryuma konan su sebeke suyu ve 24 saat dinlendirilmiyorsa büyük ihtimal klor yüzünden olabilir. Evde çay demleyip soğuduktan sonra gözlerine çok az damlatabilirsiniz. Ancak bakteriyel bir enfeksiyon varsa gentagut gibi göz damlaları işinizi görür.

Geri