Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Gözü kapandı

filozof

Altın 2 Üye
Kaplumbağamın gözü kapandı merhem aldım hala aynı issal de var galiba etrafı dışkı götürüyor napıcam şimdi böyle giderse ÖLÜCEK...

baktığınız ortam, başka hastalık belirtileri gibi konular hakkında daha detyalı bilgi verirseniz yardımcı olabilirz.. imkanınız varsa tabi ki bir veterinere göstermeniz en iyisi olur

filtre dışında her şeyi tam merhem olarakta Terramycin göz kremi sürdüm

filitre zaten bütün akvaryum pisliğini alıyor bence kısa zamanda alın derim ama gözlerinin açılmamasına bişey diyemiycam çübkü sürdüm hala daha açılmadı diyorsun ?¿

axatan26' Alıntı:
Geçmiş olsun,aragorn ve diğer arkadaşlar doğru söylüyor öncelikle veterinere götürmeniz en sağlıklı olanı.Ancak veterinere götürme imkanınız yoksa ben size daha önce kaplumbağamda yaşadığım için veteriner reçetesi önereceğim (ben'de gözleri şişen kaplumbağamın iki gözüde kapanmıştı hemen veterinere götürdüm) Eczaneden TOBREX damla ve merhemini alın sabah akşam TOBREX damladan heriki göze birer damla damlatın damlatığınız damlayı göz üzerinde durabildiği tutabildiğiniz kadar tutmaya çalısın kaplumbağayı damlanın göz üzerinde duracağı pozisyona göre ayarlayın.Bu işlemi sabah akşam 1 hafta devam edin.TOBREX merhemi ise öğlen bir kulak pamuğuna biraz merhemden sıkın göz üzerine tek yönlü olarak sürünüz.Kulak pamuğunu bastırmayınız çok tatlı bir şekilde hafifçe sürünüz.1 hafta devam ediniz.Umarım faydası olur.(benim kaplumbanın her iki gözüde açılmıştı)Siz yinede veterinere götürmenin bir çaresine bakınız çünkü başka bir rahatsızlık belirtisi olabilir.Acil şifalar.

mailto:/forum/newreply.php?tid=711&pid=6616

Yukarıdaki alıntı ve ilgili link size yeterli bir tedavi yöntemi söylemekte. Terramicyn'in göz şişkinliğine uygulandığı ama sonuç vermediğini bu gün Mustafa Bey (axatan26) ile Ankara'da bir akvaryumcuyu gezerken bizzat yaşadık ve bu reçeteyi Mustafa Bey akvaryumcuya da tavsiye etti. :) Beni de o hasta kaplumbağayı kontrol etmekle görevlendirdi. :)

evet linke göz atmanız faydalı olacaktır.. geçmiş olsun umarım düzelir kısa zamanda

Gözünün şişi azaldı saolun düzelicek Allah'ın izniyle.

oldscout' Alıntı:
axatan26' Alıntı:
Geçmiş olsun,aragorn ve diğer arkadaşlar doğru söylüyor öncelikle veterinere götürmeniz en sağlıklı olanı.Ancak veterinere götürme imkanınız yoksa ben size daha önce kaplumbağamda yaşadığım için veteriner reçetesi önereceğim (ben'de gözleri şişen kaplumbağamın iki gözüde kapanmıştı hemen veterinere götürdüm) Eczaneden TOBREX damla ve merhemini alın sabah akşam TOBREX damladan heriki göze birer damla damlatın damlatığınız damlayı göz üzerinde durabildiği tutabildiğiniz kadar tutmaya çalısın kaplumbağayı damlanın göz üzerinde duracağı pozisyona göre ayarlayın.Bu işlemi sabah akşam 1 hafta devam edin.TOBREX merhemi ise öğlen bir kulak pamuğuna biraz merhemden sıkın göz üzerine tek yönlü olarak sürünüz.Kulak pamuğunu bastırmayınız çok tatlı bir şekilde hafifçe sürünüz.1 hafta devam ediniz.Umarım faydası olur.(benim kaplumbanın her iki gözüde açılmıştı)Siz yinede veterinere götürmenin bir çaresine bakınız çünkü başka bir rahatsızlık belirtisi olabilir.Acil şifalar.

mailto:/forum/newreply.php?tid=711&pid=6616

Yukarıdaki alıntı ve ilgili link size yeterli bir tedavi yöntemi söylemekte. Terramicyn'in göz şişkinliğine uygulandığı ama sonuç vermediğini bu gün Mustafa Bey (axatan26) ile Ankara'da bir akvaryumcuyu gezerken bizzat yaşadık ve bu reçeteyi Mustafa Bey akvaryumcuya da tavsiye etti. :) Beni de o hasta kaplumbağayı kontrol etmekle görevlendirdi. :)
Hassasiyetinize çok teşekkür ederim.iyi geceler

ben 2-3 haftadır kullandım ama hala düzelmedi ya ölücek böyle giderse ühü hüh...

Sorunu okuyunca ilk aklıma gelen eşya filtre oldu.Filtresiz göz sorunları ortaya çokça çıkabiliyor.En yakın zamanda "filtre" edinmeye çalışın.Yoksa sorun daha da ilerleyebilir.Şu anda gözü kritik bir durumda olduğu için sulara kullanılan antiseptiklerden kullanabilirsiniz.Mavi damla olarak geçen Biyo İchyhto'yu veya Sera Aquatan'ı kullanabilirsiniz.Bunlar mikropları büyük bir oranda öldürür.Bunları damlattığınızda filtre 2-3 saat kapalı kalmalıdır.Düzgün beslenmesine önem verin , şu an hala hastalık etkisinde olduğundan (az yemek yemek isteyeceğinden) onu besleyebildiğiniz kadar çok besleyin.(Aşırıya kaçmadan tabiiki de.

Umarım bıdık kısa sürede iyileşir.

Mavi damla su içindeki bakterileri, sera aquatan da su içindeki ağır metalleri bloke eder.

şu aralar garip sesler çıkarıyor ince sesler ve kafasını bir ileri ve geri oynatıyor üstelik yem yediremiyorum saolun yinede deniyeceğim arkadaşalar

oldscout' Alıntı:
Mavi damla su içindeki bakterileri, sera aquatan da su içindeki ağır metalleri bloke eder.

Evet bunlar işimize yarar.Yalnız Sera'nın ürünü ağır metal dışında mikroorganizma da öldürüyormuş , sitesinden okudum.

peki neden hala düzelmedi akciğer enfeksiyonu olmuş olabilirmi garip sesler çıkarıyormuş inliyormuş gibi(ablam duymuş) birde kafasını bir ileri bir geri oynatıyor genelde birde nasıl yem yedirebilirim?

alt kabukta pembelik var mı? zamanının çoğunu kuru alanda mı geçiriyor? sesli nefes alıp vermesi de akciğer enfeksiyonu işareti olabilir.. eğer bu belirtiler varsa muhtemelen akciğer enfeksiyonu demektir.. imkanınız varsa bir veterinere gösterin mutlaka ama imkanınız yoksa zaman kaybetmeden forumda bahsedilen tedavi yöntemlerine başlamanız iyi olacaktır.. bir de baktığınız ortam da herşey tam mı? kuru alan, ısıtıcı, ısınma lambası, filtresi olan bir akvaryumunuz var mı? daha önce bilgi vermişseniz ortamınız hakkında kusura bakmayın tekrar sorduğum için..

pembelik yok ama nefes alırken ses falan geliyor inildeme gibi heralde akciğer

Veterinere gösterme imkanınız var mı? Başka belirtiler de var mı yem yememe hareketsizlik sürekli kuru alanda durma gibi?

hareket etmiyor veterinere götüremem bir de yem yediremiyorum

Geri