Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Gözü şiş

Sude Naz

Yeni Üye
Merhaba uygulamayı yeni kurulanıyorum kaplumbağamın gözü uzun zamandır şiş vitamin ve mavi su kullandım bi tanıdık veteriner söylemişti pek işe yaramadı gözünü acamıyordu ilk defa besliyorum kış uykusuna yatmak üzereymiş sonradan haberim oldu yavru olduğu icin yatıröadım sıcak tuttum haliyle yemek yemez oldu sonra da gözü şişti işte dediğim gibi son iki gündür de ses cıkarıyor ve napacağımı bilemedim eliyle arada yüzünü eliyor yem yiyor nefes alırken zorluk çekiyor gibi yaşadığım bölgede veteriner uzakta kenim yapabileceğim birşeyler varmı yada bir şekilde götürmem mi lazım yardımcı olursanız sevinirim iyi akşamlar

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Foruma hoşgeldin.

Biz ev şartlarında doğal ortamlarını sağlayamadığımız için kış uykusuna yatırmıyoruz.

Hayvanın önden cepheden başı dışarıda iken ve her iki gözü ile akvaryumun genel resmini çekip atabilir misin? Cevap yaz kutucuğundaki resim şekline basıp yükleyeceksin.

Hayvan nefes alırken zorlanıyor mu, hırıltı var mı, ses cikleme gibi mi, sürekli yapıyor mu?
Başını ileri atarak mı nefes alıyor?
Suda eğik durma var mı?

Kabuk boyu kaç cm? Baştan kuyruğa kabuk boyu?

Su ısıtıcı, kuru alan ve ısıtma lambası var mı?
Yem olarak neler veriyorsun?

Eczaneden genta marka göz damlası al? Başka olmaz.

Sude Naz

Yeni Üye
Ekli dosyayı görüntüle IMG_20211228_163626.jpgEkli dosyayı görüntüle IMG_20211228_163700.jpgkabuk boyu 5.30 kuyruğundan başına kadar 8cm nefes alırken zorlanıyor gibi başı ileri geri hareket ediyor mırıldanma gibi sesler cıkarıyor dediğiniz ilacı alıp gözüne mi kullanıcam anlamadım genta marke göz damlasını ısıtıcı yok evimiz doğal gazlı dediğim gibi bana kaplumbağa böyle geldi bilmiyordum sıcak tutulması gerektiğini filan ama doğal gazın hemen yanında yeri var suyuda hep ılık oluyor lambam vs yok

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Bu ölüm kabı dediğimiz kap. Bunda olmaz. 7 cm kabuk boyuna kadar titiz bakılması gerekiyor. Akciğer enfeksiyonu ileri safhada ölümcüldür.

Torx-shell'e gerek yok. Zaten su yok. 2 günde bir emsal sıcaklıkta su ile su değişimi yapacaksın. Su az olduğu için içme suyu daha iyi olur.

Gentayı sabah akşam 10 saniye arayla üçer damla her gözüne damlat ayrıca yem yiyor ise sabah akşam birer damla ilk vereceğin yeme damlatıp elden ver. İyileştikten sonra birkaç gün daha devam edersin.

Hayvana kutuda gammarusta al. Marka önemli değil. Maliyet sıkıntısı yoksa sera raffy P de alırsın.

Bir de bu konuyu incelemekte fayda var.

Sude Naz

Yeni Üye

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Metileni çok damlatmışsın, kabuk rengi emmiş. Su oranı az olduğu için kullanmaya gerek yok. Fazlası iyi gelmez.

Renkli taşları çıkar. Bitki ve yanındaki taşı da çıkar. Plastik bitki ve renkli taşlar salınım yapar. Kalorifere yakın koy ama tam temas etmesin. Ki koymuşsun sanırım. Havluyu çıkar. Kap ısıyı alsın. Taşın üstüne su ile temas etmeyecek şekilde halı kaydırmaz koyabilirsin. Bu suyla temas etti mi suyu emiyor. Hayvan doğrudan taşa temas etmesin alttan soğuk almasın. Taş alg bağlamış gibi duruyor onu iyice fırçalaman iyi olur. Akabinde göz ve kulak enfeksiyonuna neden olan zararlı bakteri üretir.

Gentaya aynı şekilde devam et. Doğrudan göze ve ağıza uygularsın.

Isıtma lambası işini en kısa sürede hallet. Plakalarda açılma var ısıtma lambası aynı zamanda kabuğu kurutup plakaları gerdirerek açılıp atmasını sağlar.

Sude Naz

Yeni Üye
Metileni çok damlatmışsın, kabuk rengi emmiş. Su oranı az olduğu için kullanmaya gerek yok. Fazlası iyi gelmez.

Renkli taşları çıkar. Bitki ve yanındaki taşı da çıkar. Plastik bitki ve renkli taşlar salınım yapar. Kalorifere yakın koy ama tam temas etmesin. Ki koymuşsun sanırım. Havluyu çıkar. Kap ısıyı alsın. Taşın üstüne su ile temas etmeyecek şekilde halı kaydırmaz koyabilirsin. Bu suyla temas etti mi suyu emiyor. Hayvan doğrudan taşa temas etmesin alttan soğuk almasın. Taş alg bağlamış gibi duruyor onu iyice fırçalaman iyi olur. Akabinde göz ve kulak enfeksiyonuna neden olan zararlı bakteri üretir.

Gentaya aynı şekilde devam et. Doğrudan göze ve ağıza uygularsın.

Isıtma lambası işini en kısa sürede hallet. Plakalarda açılma var ısıtma lambası aynı zamanda kabuğu kurutup plakaları gerdirerek açılıp atmasını sağlar.
Gözü acıldı az ama icinde beyaz birşeyler var anlamadım yem fln gayet güzel yiyor sesi de çok az arada yapıyor ısıtıcı ve dediğiniz mamayı da aldım teşekkür ederim öncelikle ümidi kesmiştim şahsen kendi imkanlarımla iyileşeceğini düşünmüyordum ki tam iyileşmiş değil. Ekstradan yapmam gereken şeyler varmı

Ekli dosyalar

• IMG_20220107_222615.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 14

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Gözlerindeki beyazlık taşlaşmış iltihaptan kalanlar bunlar tamamen gidene kadar gentaya devam. Daha şişlikte inmemiş. Bir damla daha artıralım.

Ağzına damlattığını da 1 damla artıralım. Bir hafta sonra haber verirsin.

Sude Naz

Yeni Üye
Gözlerindeki beyazlık taşlaşmış iltihaptan kalanlar bunlar tamamen gidene kadar gentaya devam. Daha şişlikte inmemiş. Bir damla daha artıralım.

Ağzına damlattığını da 1 damla artıralım. Bir hafta sonra haber verirsin.
Ağzına yemine sıkıp veriyorum elimle ama görmediği için bazen elimi ksırıyor suya atsam ilaç etki edermi

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Suya ne kadar az temas ederse o kadar iyi olur. Hayvan suda iken elden ağzına uzatılınca daha az salınım yapar. Tırnak ucuyla tutarak uzatırsan deriyi ısıramaz. Böyle yapmayıp suya atarsan bir fazla damlatıp hemen önüne atarsın fazla beklemeden yer.

Sude Naz

Yeni Üye
Suya ne kadar az temas ederse o kadar iyi olur. Hayvan suda iken elden ağzına uzatılınca daha az salınım yapar. Tırnak ucuyla tutarak uzatırsan deriyi ısıramaz. Böyle yapmayıp suya atarsan bir fazla damlatıp hemen önüne atarsın fazla beklemeden yer.
Teşekkür ederim bir iki hafta sonra rapor veririm iyi akşamlar

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Geçmiş olsun, gözlerinin tamamen iyileşip içindeki beyazlık gidene kadar damlatmaya devam edin. Düzeldi ise iki gün daha devam edin ufak bir kalıntı dahi kalmasın.

Başka bir problem birşey yok değil mi iştahı iyi mi?

Sude Naz

Yeni Üye
Geçmiş olsun, gözlerinin tamamen iyileşip içindeki beyazlık gidene kadar damlatmaya devam edin. Düzeldi ise iki gün daha devam edin ufak bir kalıntı dahi kalmasın.

Başka bir problem birşey yok değil mi iştahı iyi mi?
Yok başka bi problemi iştahı da zaten bu elimle verirken de iyiydi baya yiyor beni görür görmez zaten yem attığım bölgeye geliyor. Ama bi sorun olursa yine sizinle irtibata geçerim teşekkür ederim