Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Gün ışığı ve UV seçimi

sarcoptes

Bronz 4 Üye
Kaplumbağalarım için normal spot lamba kullanıyorum ancak bugün onlar gibi lambaya karşı bakınca gözümü aldı. Akvaryum için spot lamba alacağım ama kararsız kaldım. Göz yormayan gündüz açabileceğim spot lamba önerebilir misiniz araştırdım ancak kafama yatmadı. Bir de UV olarak floresan mı önerirsiniz yoksa uv lerin de spot şekilde olanları da var mı ? karmalar var bir de.. Kafam çok karıştı önerilerinizi bekliyorum.

Cvp: Gün ışığı ve UV seçimi

sarcoptes' Alıntı:
Kaplumbağalarım için normal spot lamba kullanıyorum ancak bugün onlar gibi lambaya karşı bakınca gözümü aldı. Akvaryum için spot lamba alacağım ama kararsız kaldım. Göz yormayan gündüz açabileceğim spot lamba önerebilir misiniz araştırdım ancak kafama yatmadı. Bir de UV olarak floresan mı önerirsiniz yoksa uv lerin de spot şekilde olanları da var mı ? karmalar var bir de.. Kafam çok karıştı önerilerinizi bekliyorum.

Kullanılacak ampul ışık ve ısıyı aynı anda yayan soft akkor ampuldür.UV için de kuru alanda rahatlıkla konumlandırılabilecek T5 ya da T8 armatür varsa;floresan da kullanılabilir.
Soft Akkor Ampul Örnek
UV Ampul Örnek
Karma olanlar da soft akkor ampul mantığıyla çalışıp buna ilaveten UVA salınımı da yapar.UV ampuller ise UVB ve UVA salınımı yapar.Karma ampullere göre çok daha uygun fiyata bulunabilen soft akkor ampulleri kullanmak,hassas olan bu ampullerin kullanım ömrü baz alındığında oldukça ekonomik.
Karma Ampul Örnek
UVB canlının sağlıklı gelişimine yardımcı olan D3 vitamini sentezlemesini sağlar,UVA ise;canlıya aktiflik kazandırır.

Cvp: Gün ışığı ve UV seçimi

spotlarda ölçüyü yani mesafeyi iyi ayarlamak lazım. normal ampulden fazla ısı verir. ısıtma konusunda bu veya bu tip ampuller daha sağlıklı olur.
mailto:/forum/konu-isitma-ve-gunduz-isigi-icin-ampul-ecolite-52-w.html

floresan modeller tam fayda sağlamıyor. direk kuru alanı görmeli. onun için kullanışlı değil. teraryum gibi kuru alanlarda kertenkele gibi sürüngenlerin nerede duracağı belli olmadığı için geniş alanlara daha uygun düşer.

spot olarak uva ampuller var ama çabuk patladığı için kullanışlı olmuyor. bu anlamda fiyatıda yüksek geliyor. en makbul olarak kullandığımız iki lamba konumlandırmak üzere birinde ısıtma ampulü kullanılırken diğerinde sarfiyatsız ampullere benzeyen ve içinde hem uva hemde uvb barındıran ampuller. ısıtma lambasını uvb içerikli ampuller ısı vermediği için kullanıyoruz. bu kompakt uv ampul uzun ömürlü olduğu için spot uva ile kıyaslandığında daha ucuza geliyor.

Geri