Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Güneşlendirme sonrası kabuk soyulması

snmr17

Bronz 5 Üye
Bugün kapluşlarımı güneşlendirmeye çıkardım iki saat sonra akvaryuma aldığımda kabuğunun soyulduğunu gördüm çatlak gibi olan yer aldığım günden beri var ne yapmam gerekiyır lütfen yardım edin :/

mailto:/71lq3s.jpg

RESİMLERİN DEVAMI ; https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10200660563350250&set=pcb.10200660580470678&type=1&theater

RE: YARDIMA İHTİYACM VAR PLS :/

Nerde guneslendirdiniz? Hayvani nereye koydun? Kabuguna birsey suruyormusun? Bu sorulara cevap vermen gerek ilk olarak.

Cvp: YARDIMA İHTİYACM VAR PLS :/

YOK KABUĞUNA HİÇBİRŞEY SÜRMÜYORUM BÜYÜK KAPLUMBAĞA KABINA KOYUP BALKONDA GÜNEŞLENDİRDİM BUGÜN HAVA ÇOK GÜNEŞLİYDİ FAYDALANSINLAR DEDİM

Cvp: Güneşlendirme sonrası kabuk soyulması

Kaplumbağa kabuk değişimi geçirmiş ama eski plakalar üzerinde kalmış. Bunlardan bazıları düşme noktasına gelmiş. Aslında en soldaki plaka neredeyse ayrılmış gibi. Ama genede elle müdahale etmeyin bence. Akvaryuma girintili çıkıntılı bir mango kökü koyarsanız sürtünüp atabilir.

Kabukta çatlak göremedim ben. Sırt plakalarının en arkadakini kastediyorsanız bu hayvanın doğuşundan beri olan bir genetik farklılık bence.

Neticede sorun yok ama eski plakaların fazlaca kalkıp hava ve su alması uzun vadede mantar gibi oluşumlara sebep olabilir.

Ayrıca kuru alanınızda ısıtma lambası ve uvb lamba var mı?

mango siparişim yarın geliyor ısıtıcı lamba var ama uva lamba yoktu uva lambada yarın geliyor yalnız mango erken olur suyun bişeylerini bozar falan demişti başka bi arkadaş ama?

Kabuk değişimini tamamlamış. Kökü kullanırsa geç bile almış olacaksınız. Bu kök suya sarı renk verir. Bunun dışında bir etkisi olmaz. Ancak nerede beklediği vs belirsiz olduğu için geldiğinde kaynar suda biraz bekletin, hatta kaynatın. Üzerinde salyangoz yumurtası vs olabilir.
UVA lamba iyi olur ama kabuk için esas yararı gösterecek olan uvb olan. UVB lambanız var mı?

sanırım sizin önerinizle bu lambayı sipariş ettim başkada yok
mailto:/urun_detay.aspx?kat=0&urn=13327

bu durumda eczaneden devit (D3) vitamini alarak haftada bir bir yemine damlatarak verebilirsin. uvb kadar olmasa da kabuğa etkisi vardır.

snmr17' Alıntı:
sanırım sizin önerinizle bu lambayı sipariş ettim başkada yok
mailto:/urun_detay.aspx?kat=0&urn=13327

Evet juen de kalan tek uygun uva içerikli lamba bu. Uvb için bir süre Cem' in dediği vitamin yöntemini kullanabilirsiniz.

Geri