Sitemize kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilecek, paylaşabilecek ve kaplumbağanız hakkında merak ettiğiniz sorulara cevap bulabileceksiniz.

Üye Ol!

Güneşlenmiyor :(

esma_98

Bronz 3 Üye
Katılım
27 Ara 2009
Mesajlar
79
Arkadaşlar, kaplusum sürekli suda 1 kere bile kuru alana cıkmadı. Burda güneş var hala balkona koydugumda hep gölge tarafa kaçıyor. Lambam var 75 watt. Kuru alana çıkması için ne yapabilirim ?
 

aragorn

SKF Delisi
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
2,176
Kuru alan sıcaklığını bir termometre ile ölçün. 32-33 derece olmalı. Lamba olması gerekenden daha az ya da daha fazla ısıtıyor olabilir kuru alanı bu yüzden mutlaka bir derece ile ölçün derim. Kuru alanınız gereken sıcaklıktaysa ve kuru alana rahatça inip çıkması için bir eğim vb varsa alıştıkça çıkacaktır. Güneşlendirme için bu aralar sıcak bir yerde değilseniz pek balkona falan çıkarmayın derim. Güneşlenmeleri için sessiz ve yeterince geniş, gölgelik de olan bir ortam ile rüzgarsız sıcak bir hava gerekli. Linkteki bilgiler bu konuda daha fazla yardımcı olacaktır size.

mailto:/forum/guneslenmek-t-134.html
 

duyguserdar

Bronz 1 Üye
Katılım
4 Ocak 2010
Mesajlar
100
75 watt çokkk fazla hele bir de yakın tutuyorsanız yanıyordur kaplumbağacık:) benim ilk başta 50 wattı hiç çıkmıyordu kuru alana sonra 30 a düşürdüm birazda bna alışmasının etkisiyle artık çook rahat çıkıyor. düşürün derim wattını biraz..
 
Üst