Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Güvenilir mi?

toprak2817

Bronz 3 Üye
Merhaba ,geçtiğimiz günlerde kaplumbagam icin kullandıgım sera mineral ve vital aynı anda bitti internetten siparisi beklememek icin toptan satıs yapan bir akvaryumcuya(internet satıslarıda mevcut)gidip hemen temin etmek istedim.Söz konusu yemleri ve yanında 100ml kücük “sera raffy I” aldım.Yalnız dikkatimi ceken seyler oldu mineral yemde benim önceki kullandıgım aynı üründe ki yemlerin kırmızısı daha soluk ve yemler daha iriydi.yeni aldığım ise daha ince ve daha kırmızı.Vital ise açılmamıstı ama yem biraz azdı seffaf kısıma kadar dolu degildi .ayrıca vitalde tam tersi önceden kullandıgım vital yem ler daha ince yeni aldıgımda ise yemler daha kalın.Yemler yan yana gelince fark belli oluyo.Markanın bir değisikligi mi yoksa satıs yapan yeri mi sorgulamam gerek bilemedim.Olası durumlar mı?

Tarihlerini kontrol ettin mi? Bayatlayan yemlerdeki nem azaldığında stick ufalır ve sertleşir.

Seranın yemleri iki pazardan Türkiyeye giriş yapıyor birisi arap ülkeleri pazarı diğeri doğu avrupa pazarı. Bunlar farklı fabrikadan mı çıkıyor bilmiyorum ama etiket ve yemlerde değişiklikler olabiliyor. Birinin etiketinde rusça hakimken diğerinde arapça hakim yazı oluyor.

Bunlar harici yem içerik tedarikinde sorun varsa bu da belki yemlerin farklı olmasını açıklar. Şu virüs herşeyi altüst etti.

Tarihlerine özellikle bakmıştım alırken ikiside ekim 2022 tarihli. Raffy I 2023.
Yemlerin hepsine bilgilendirme ve 250ml kısmının yanında arapça yazılar var.

https://imgyukle.com/i/TwfzGP

Fotoğrafta vital yemin şeffaf kısmını henüz açmamıştım yem miktarı bu şekildeydi.

Cvp: Güvenilir mi?

Garipmiş. Ben yem kutularını açarken illa yemlerden birazı dökülüyor çünkü ağızlarına kadar dolu kutular.

Sera vital kara kaplumbağasının ana yemidir bu arada. Su kaplumbağalarında ek yem olarak kullanılıyor.

Kutularda "Nature" yazıyormu?

Yani buna benziyor mu?

https://www.sera.de/tr/ueruen/teraryumlar/sera-raffy-p-nature/

Raffy I yı P diye anlamışım. Mineral böyle

https://www.sera.de/tr/ueruen/teraryumlar/sera-raffy-mineral/

Çok az bir azalma var gibi. Olsa olsa bir çorba kaşığı kadar. El değmeden doluyor ama hacmine mi bakıyorlar ağırlığına mı bilemedim. Bir sorun varsa fabrikasyondur. Normalde kapağın alt çizgisi hizasına kadar dolu olur.

Mineralin rengini diğer yemlerle aynı banttan çıktıkları için başka bir yem bulaşıp değiştirmiş de olabilir. Ben denk geldim mi hiç hatırlamıyorum.

Yalnız carnivorda yemin şekli başlarda herbivor kadar büyükken ufalmıştı.

Gerçekten insan tedirgin oluyor en kaliteli yemleri aldığımız halde böyle şeyleri yaşamak tuhaf.Bu markayı yıllardır kullanıyorum ilk kez bu durumla karşılaştım.
Eğer markanın hatasıysa içim yine rahat olur ama benim ilk düşündüğüm aldığım yerle ilgili bir şey olabilir mi oldu.Kovadan bölmeler falan birçok satış yöntemleri oluyor böyle açıp kapatma falan olmamıştır umarım...

Mineral yem için şunları kontrol eder misiniz?

İlk aldığınız ve "daha soluk ve daha büyüktü" dediğiniz sera mineral yem buna benziyormuydu ya da bumuydu?

https://www.sera.de/tr/ueruen/teraryumlar/sera-raffy-mineral/

Şimdi aldığınız ise bunamı benziyor?

mailto:/sera-raffy-mineral-kaplumbaga-yemi-250-ml-u-1254?gclid=CjwKCAiA8Jf-BRB-EiwAWDtEGooI1p_cyyEBN-toFluQ2mGS3iwExdIk7evHxLy9Ptk_isq9oLaAZxoC-0AQAvD_BwE

İkiside ikinci attığınız linkte ki ürün.sadece biten kutudaki yemlerle karşılaştırınca farkı gördüm.

Arap bölgelerine genelde 1. linkteki kutu gönderiliyor. O zaman sizdeki Türkiye'de olan yemden.

Kovadan bölme olacağını sanmıyorum. Boş kutuyu nereden bulacak, bulsa ne bir kar edecek. Tarih eski olsa yenileme yapabilirler onu da kokladığında anlarsın. Yem aynı yemdir. Dediğim gibi imalat kaynaklı bir durumdur.

Ben litrelik kutuda alırdım bitmeye yakın ufalır, sertleşir ve renginde hafif bir ton kaybı olurdu.

Yalnız yeni çıkanı görmemiştim. Hayvanlar pek rağbet göstermediğinden mi nedir, protein çeşitlerini artırmışlar, gammarus takviyesi de varmış. Rengi bile değişmiş.

sera.de sitesindeki tüm sera kaplumbağa yemleri değişik. Çoğuna baktımda hepsi değişik. Neredeyse tüm yemlerde "Nature" yazıyor. Sadece kutu olarak değil şekil olarakta değişik. Türkiye'ye gelenler hangi sitede yazıyor bilmiyorum ama bu sitenin Türkiye'ye gelen yemlerle pek alakası yok.

En basit örnekle carnivor. Ortasında kırmızı renkli mineralden yok. Açıklamasında mineral olduğunu belirtmişler ama farklı şeylerde katılmış. Keşke bu yeni yemlerde Türkiye'de olsa.

https://www.sera.de/tr/ueruen/teraryumlar/sera-reptil-professional-carnivor-nature/

Evet bende ilk kez görüyorum bu yemleri.
Bu arada internette yem veya genel alışveriş için önerebileceğiniz güvenli bir site var mı? daha önceleri juen petten almıştım ürünleri bir sorun yaşamadım duruma göre artık yine oradan yapmayı düşünüyorum.

Juen benim en çok alışveriş yaptığım site. İkinci sırada teleskop akvaryum. Mamacı.netten de almışlığım var ama yem çeşidi azdı. Pasifikpetten filtre malzemesi almıştım. Atakan petshopdan uv ampul almıştım. Ben bunlarda bir sorun yaşamadım. Sadece depoda ürün kalmamışsa siparişin gelmesini beklediğim oldu.

Teleskop zamanında juene göre nispeten hesaplıydı. Juende ücretsiz kargo limiti 150 tl iken teleskopta 50 tl idi şimdi limitler nedir bilmiyorum. Yalnız en geniş yelpaze juende, diğerlerinde çeşit az..

Geri