Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Halsizlik

Time Traveler

Yeni Üye
Tekrardan iyi günler Ben her şeyden emin olmak için bu sefer bu konu hakkında soracağım. Kaplumbağam ilk geldiği zaman ona uygun ortamı hazırlayınca gayet hareketli olmaya başlamıştı yem kutusunu salladığım zaman hemen gelir atacağım yemi beklerdi. Ancak son 3 gündür çok halsiz. Suyun içinden çok nadir çıkıyor. Genelde rampasında burnunu çıkartabilecek pozisyona kadar gelip uyuyor. Arada bir kuru alana çıkıp vücuduna ışığın nüfuz etmesini sağlıyor. Ancak çok az yemek yemeye başladı. Öncede yemeğe gelirdi artık gelmiyor. Bu sabah elimden bi tane yedirmeyi başardım. Ardından bu durumu beni şüpheye soktuğundan veterinere götürdüm. Veteriner bana sudan enfeksion kaptığını söyledi ve Biodent Hexidin ilacını verdi suyun içine çay kaşığı olacak şekilde damlatmamı ve filtre ile suyun karışmasını sağlayıp hayvanı öyle yerleştirmemi söyledi. Ancak suyu mutlaka her gün tamamen değiştirmemi ve bu işlemi iyileşene eski haline gelene kadar yapmamı söyledi. Sizce Kaplumbağamın ciddi bir rahatsızlığı mı var. Siz sormadan bazı gerekli bilgilerini aşağıya vereceğim. 

Akvaryum 50 litrelik teraslı rampalı ben bunun 20 litre kadarını dolduruyorum fazlası taktirde kuru alanı ile karışıyor 
Isıtıcısını hasta oldugunu düşündüğümden geçenlerde 30 dereceye yükselttim. 
Kuru alanın derecesini ölçemiyorum ancak 30 wattlık bir ısıtıcı lamba takılı.
Filtresini değiştirmedim daha ve değiştirmeyi düşünüyorum suyu kirlettiğini düşünmeye başladım. 
Kaplumbağam daha 20 gramlık bir yavru. 
Alt kabuk kısmını incelediğimde herhangi bir pembelik yada koyu kırmızıya çalan bir renk göremedim. 
Akvaryumunda en gerekli malzemeler dışında ekstra malzeme yok. ( Kum - Taş vs ) Bunları nasıl alacağımı söylerseniz sevinirim.
Aynı zamanda yarısına kadar doldurduğum bu akvaryumun temizliğini nasıl yapmalıyım ? Kaplumbağa dışkıladığı için suyu ve akvaryumu kirleteceğinden dolayı bu vakte kadar komple su değişiminin ve temizliğin uygun olacağını düşünüyordum ancak bu konuda ciddi bi yardıma ihtiyacım var kimden duyduysam suyun yarısını boşaltığ temiz su ile değiştirmemi söylüyorlar. Biliyorum fazla soru sordum ancak Her hayat kıymetlidir ve ben bu küçük canlıya çok değer veriyorum herhangi bir şey olmasını istemediğim için masraftan sakınmayacağım yapmam gerekenleri lütfen söyleyin. Bu halsiz durumunu özellikle nasıl yeneriz ?

Kaplumbağalar yağ bağlamaya 7-8 cm kabuk boyu civarı başlar. Bu boy evveli yani yavruluk dönemi aşırı hareketli ve büyüme çağında olması sebebiyle tüm enerji buna harcanır ve yağ depolama olanağı olmaz. Bu canlılık aynı zamanda bünyeyi zayıflatır. Hastalığa ve özellikle üşümeye bağlı akciğer enfeksiyonuna yakalanmasına neden olur. Bu yavruluk dönemi titiz bakılmalıdır. Akciğer enfeksiyonu bu dönem hayvanlar için öldürücüdür.

Hayvana hangi yemleri veriyorsun? Vitamini var mı?

Yüzerken eğik durma, yalpalama var mı? Esneme, cikleme, hırıltı duyuluyor mu?

İç filtreyi haftada bir temizle. Pislik mayalalanma yapar. Aynı şekilde taban malzemelerinden gözenekli kayalar. Minare tarzı boşluklu deniz kabukları gibi kir bağlayacak ürünlerde ve iri taneli çakıl kumların arasında da bunlar oluşur. Bu da zararlı bakteri üretip göz ve kulak enfeksiyonu yapar. Gözlerde kapanma ve yanaklarda şişlik var mı?

Dediğin ilacı bilmiyorum ama su için metilen mavisi kullanırız. Haftada iki defa bir damla damlatma yeterli. Deep fix dezopur, bio-ichthyo veya contra-ichthyo dan birini alabilirsin.

Su değişiminde kısmi su değişimi suda sararma olmadığı taktirde sadece tabanda veya su yüzeyinde bulunan kirleri alırken yapılır. Genel temizlik ise suda sararma bu amonyak ykğunluğuna bağlı olur. Amonyak patlaması deriz. Akvaryum içi ve malzemeler, ekipmanlar dahil artık kısmi su değişiminin çare olamadığı noktada yapılır. Su değişimi mutlaka emsal sıcaklıktaki su değişimi ile yapılmalıdır. Sıcak yada soğuk hayvan için sağlıklı olmaz. Isı farklılıkları da hasta eder.

Bir tane cam çubuk iç derece al. Sera yada jbl markaların birbirine emsal derecesi var hangisi ucuz ise onu al. 0-50 göstergeli içi sarı renk. Bu bizim kullandıklarımızın inceliğinde.

Isıtıcı lamba içinde lamba altına hayvanı ikame kibrit kutusu tarzı birşey koyup üstüne dereceyi yatıracaksın. Yarım saat sonra bakacak ve 32 derece olduğu noktada mesafeyi ayarlayacaksın. Biz lambanın kaldırdığı güce göre 40-60 W eski tip armut ampul kullanırız. Yada wiselite halogen energysaver 42 W. Bu tekzende satılıyordu. Birde osram çıkarıyor. 42 ve 52 W olarak. Elindekinin ısı düzeyi nedir bilemiyorum.

Suyu en fazla 29 derece yap. Su ne kadar çok sıcak olursa hayvan kuru alana çıktığında o kadar üşür. Bizim sıcak banyodan çıkmamız gibi düşünebilirsin.

Yalnız burada yine derece önemli ısıtıcının gücü ve su hacmindeki oran farklılıkları veya ısıtıcının kalibrasyon hatası olması net değeri vermez. Doğru ısı için ısıtıcıdan uzak ön köşeye derece koyup buna bakarız.

Cvp: RE: Halsizlik

cem' Alıntı:
Kaplumbağalar yağ bağlamaya 7-8 cm kabuk boyu civarı başlar. Bu boy evveli yani yavruluk dönemi aşırı hareketli ve büyüme çağında olması sebebiyle tüm enerji buna harcanır ve yağ depolama olanağı olmaz. Bu canlılık aynı zamanda bünyeyi zayıflatır. Hastalığa ve özellikle üşümeye bağlı akciğer enfeksiyonuna yakalanmasına neden olur. Bu yavruluk dönemi titiz bakılmalıdır. Akciğer enfeksiyonu bu dönem hayvanlar için öldürücüdür.

Hayvana hangi yemleri veriyorsun? Vitamini var mı?

Yüzerken eğik durma, yalpalama var mı? Esneme, cikleme, hırıltı duyuluyor mu?

İç filtreyi haftada bir temizle. Pislik mayalalanma yapar. Aynı şekilde taban malzemelerinden gözenekli kayalar. Minare tarzı boşluklu deniz kabukları gibi kir bağlayacak ürünlerde ve iri taneli çakıl kumların arasında da bunlar oluşur. Bu da zararlı bakteri üretip göz ve kulak enfeksiyonu yapar. Gözlerde kapanma ve yanaklarda şişlik var mı?

Dediğin ilacı bilmiyorum ama su için metilen mavisi kullanırız. Haftada iki defa bir damla damlatma yeterli. Deep fix dezopur, bio-ichthyo veya contra-ichthyo dan birini alabilirsin.

Su değişiminde kısmi su değişimi suda sararma olmadığı taktirde sadece tabanda veya su yüzeyinde bulunan kirleri alırken yapılır. Genel temizlik ise suda sararma bu amonyak ykğunluğuna bağlı olur. Amonyak patlaması deriz. Akvaryum içi ve malzemeler, ekipmanlar dahil artık kısmi su değişiminin çare olamadığı noktada yapılır. Su değişimi mutlaka emsal sıcaklıktaki su değişimi ile yapılmalıdır. Sıcak yada soğuk hayvan için sağlıklı olmaz. Isı farklılıkları da hasta eder.

Bir tane cam çubuk iç derece al. Sera yada jbl markaların birbirine emsal derecesi var hangisi ucuz ise onu al. 0-50 göstergeli içi sarı renk. Bu bizim kullandıklarımızın inceliğinde.

Isıtıcı lamba içinde lamba altına hayvanı ikame kibrit kutusu tarzı birşey koyup üstüne dereceyi yatıracaksın. Yarım saat sonra bakacak ve 32 derece olduğu noktada mesafeyi ayarlayacaksın. Biz lambanın kaldırdığı güce göre 40-60 W eski tip armut ampul kullanırız. Yada wiselite halogen energysaver 42 W. Bu tekzende satılıyordu. Birde osram çıkarıyor. 42 ve 52 W olarak. Elindekinin ısı düzeyi nedir bilemiyorum.

Suyu en fazla 29 derece yap. Su ne kadar çok sıcak olursa hayvan kuru alana çıktığında o kadar üşür. Bizim sıcak banyodan çıkmamız gibi düşünebilirsin.

Yalnız burada yine derece önemli ısıtıcının gücü ve su hacmindeki oran farklılıkları veya ısıtıcının kalibrasyon hatası olması net değeri vermez. Doğru ısı için ısıtıcıdan uzak ön köşeye derece koyup buna bakarız.

Vita Rept denilen bir yemi var içerisinde kurutulmuş karides gibi ve çubuk tarzında koyu yeşilimsi yemi var. Hangi vitaminleri vereceğimi bilmediğimden yemini öyle veriyorum vitamin kullanmadım. 

Hırıltı hiç yok, Yalpaladığını yada sağa sola eğik bir şekilde de yüzmüyor. Sadece arada bir ağzını yukarı doğru açıp boğaz kısmını şişirdiğini gördüm ama onu da nadiren yapıyor.Gözlerde de şişlik veya iltahap belirtisi kızarıklık vs yok. 

Kısmi su değişimi sırasında tabanda olan kirleri almak için nasıl bir yol izliyorsunuz ?

Cvp: Halsizlik

Bu videoda dip çekiminin nasıl yapıldığını anlatıyor.
https://www.youtube.com/watch?v=SYmKJjO3obg
Bu aleti akvaryum malzemesi satan petshoplardan bulabilirsiniz. illa internetten almanıza gerek yok. 
Dip süpürgesi veya dip sifonudur adı. 15 TL falan olmalı fiyatı.
Kova sadece akvaryum temizliğinde kullandığınız bir kova olsun. ayrıca kovanın altına, yere eski bir örtü serin, yerler mutlaka ıslanıyor çünkü.
Haftada 1 kez akvaryum suyunun % 15'ini (aşağı yukarı) dipten bu şekilde aldıktan sonra yerine bir kaç gün bekletilmiş, dinlenmiş ve akvaryum suyuyla aynı sıcaklıkta temiz su ilave ediyoruz.

Aynı videodaki süpürgenin resun marka olanını al. Ön uçtaki aparatı çıkarılabiliyor o şekilde daha net çekim yapılıyor. 1.80 ve 2.10 metrelik iki boyu var. Sen uzun olanı al. İleride ömürlüğe geçtiğin vakit 1.80 mt. kısa kalır.

Tropical vitarept'i diyorsun değil mi? Onda gammarus kırmızı mineral yem ve hap şeklindeki de sanırım repto tabin yemi. Bu dediğin stick yeşil ise ot türevli yemdir. O hap gibi olanı verme o büyük gelir ve eğer tabin ise küçükler için ağır bir yemdir. İçinde ökse otu özütü vardır. O 7-8 cm kabuk boyu evveli verilmez. Kırmızı stick yem yok ise mineral yem değildir. O halde ek olarak sera raffy P alabilirsin. Bunda mineral yem vardır. Mineral yem vitamin damlaya göre içerik anlamında daha yüksektir. Yine de her ikisi metabolizmayı canlandırıp kırgınlığı alır ve iştahını açar.

Hayvanın iştahı iyice azalırsa hayvana yağsız kıymadan ufak bir parçayı kaynamış suya atıp bir dakika bekledikten sonra çıkarıp soğutup ver. Bu son noktadır yalnız çok alıştırma yemden soğutursun. Yumurta akından çok küçük parça verebilirsin. Karaciğerden ufak bir parça haşlanıp verilebilir.

Biodent hexidine baktım bu ağız gargarası. Hayvanın ağzında aft, yara birşey var mı? Bu olduğunda da yemede güçlük çeker. Bir şey yok ise kullanma. Metilen mavisi daha uygundur. Suyu sürekli değişme derdi de olmaz.

Anlattığına göre hayvan hasta değil ama üşütmüş olabilir. Mevsimsel geçişin etkisi olabilir. Havanın dengesizliği halsizlik eder. Havanın kapalı olduğu zamanlar durağanlık görülebilir. Vitaminsiz kalmış olabilir. Her vitaminin farklı faydası vardır, eksikliği kadar fazlası da zararlıdır. Misal B6, 12 vitamini eksikliği sinirsel iletimi (nöromotor sistem) yavaşlatır. Kas uyarımı düştüğü için hareketlerini kontrol etmede güçlük hisseder. Felç olmuş gibi bir hal alır. Yüzemez, yürüyemez. Tersine fazlası ise nöromotor sistemi aşırı uyarır. Tik tarzı gibi gayri ihtiyarı kasılma durumları oluşabilir.

Alıntı yapmadan doğrudan yazabilirsin. Sayfa alıntı ile gereksiz yere uzamasın.

Süpürgeyi alacağım ve dediğiniz gibi Mavi damla ile devam edeceğim. Çünkü bana verilen bu gargara suyun içine atılıp suyu temizlemesi amacı ile verilmişti ancak dediğiniz gibi mavi damla çok daha iyi bir etki yapıyorsa bakterilere karşı onu kullanmam daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Ağzında yara var mı göremedim ancak yemek yemeyi reddediyor. Sabah sadece 1 kez elden yedirebildim gece yatmadan evvel tekrar vermek istedim ancak reddetti. Veterine bu konuda Bu hayvanların metobolizması bizimkiler gibi değil ve uzun süreli açlığa dayanabildiklerini eğer ciddi bi problemleri yoksa yemeklerini kendileri yiyecekleri zamanı ayarlayabildiklerini söyledi tek yapmam gereken yemeğini kuru alana görebileceği yere bırakmak sanırım. Eğer yarın da yeminden yemeyi reddederse dediğiniz gibi kıymadan vermeyi deneyeceğim. Benim kullandığım yem karışık olarak içinde yeşil çubuk tarzında kırmızı çubuk tarzında olanları var ben genel olarak yeşilden yediriyorum nadiren kırmızı kullanıyorum ve kurutulmuş karides gibi olanı da bazen veriyordum. Şimdi ise akvaryumunu tutabildiğim kadar temiz tutup aynı zamanda sıcak tutup iyileşmesini bekliyorum. Ayrıca Tekzenden önerdiğiniz ampulü buldum yarın gidip sıcaklık ölçeri ve onu alacağım sanırım 30W ampul gerekli sıcaklığı veremiyor Ayrıca sadece ısı veren bir ampul olduğu için Güneşten alması gereken etkiyi de göremediğini düşünüyorum.

Ayrıca Silis kum almayı düşünüyorum. Sindirim ile ilgili bir sıkıntı yaşıyor olabileceğinden de şüpheliyim. Belki kumu yerse bağırsaklarına iyi gelebilir diye düşünüyorum.

Merhabalar;

Cem ciddi tüm ihtamaller hakkında bilgi vermiş ama ben birazda davranışsal konuya dikkat çekmek istiyorum.

Cem'in de belirttiği gibi mevsim geçişleri dönemlerinde herhangi bir rahatsızlıkları olmasa da iştahsızlık, huysuzluk, agresiflik, durgunluk v.b davranışsal bozukluklar yaşayabiliyorlar. Bunu da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Akvaryum içinde değişiklikler, eksiklikler, ısı değerlerinin uyumsuzluğu gibi durumlarda da durgunlaşabiliyorlar.

Büyüme aşamalarında yavruluktan çıkarken de tamamen değişiyorlar resmen bir ergenlik dönemi geçiriyorlar. Dişiler yumurtlama döneminde de yine davranış değişikliği gösterirler.

Bütün bunlar aslında  sağlık sorunu da olmayabilir diye dikkat çekmek için paylaştım.

Su sıcaklığını idal ısılarda tutun ve hiç değiştirmemeye sabit tutmaya çalışın. 27-28C geçmesin. Kuru alan ısısı su sıcaklığından düşük olursa kuru alana çıkmaz. Muhtemel sizinki bu yüzden hep suda kalıyor. Enerjisini sağlamak için iyi beslenmenin yanı sıra önemli olan kuru alan ısısını ve UVB+UVA değerlerini almasıdır. Kuru alan için kullandığının ısıtma lambası yeterli değil bence. UVB lambasının olmamasıda diğer önemli etken.

Siz elinizde olan düzenlemeleri yapın, çanlıyıda takip edin düzelme olmazsa hastalık ihtimaline daha çok odaklanırız.

Silis kum tabiki çok faydalı olacaktır fakat şu aşamada sorunu bir tespit edelim öyle kum işine başlayın. Gerçi kumu alıp yıkayıp hazırlama aşamasıda uzun sürüyor. Bir taraftan o işlemler yapılabilir.

Hayvan daha küçük ve enerji harcaması yüksek bu sebeple yağ depolayamıyor. Kaplumbağalar yemediklerinde bu yağ deposunu kullanır. Hekimin dediği olay bu hayvan için geçerli değil. Yine de 1-2 gün aç durabilir. Normalde sabah ve akşam olmak üzere günde iki öğün ve günlük toplam kafa hacmi kadar olacak. 8 cm kabuk boyu sonrası günde 1 öğün ve kafa hacmi kadar olacak. Yalnız böyle durumlarda öğünleri ve öğün sayısını artırırız. Mümkün olduğunca denemeleri artır ne kadar yerse o kadar enerji alır.

Yeşil yemi bırak. Esas vermen gereken yemleri vermemişsin. Ağırlıklı gammarus ver ve kırmızıdan da günde bir iki tane ver. Yavrular protein ağırlıklı beslenir. Enerji kaynağı proteindir. Zaman zaman yetişkinlerde özellikle kış ayları ot türevli yem yemeyi bırakırlar. Ot türevli yeme 6 cm kabuk boyu itibariyle başlarız. Ot türevli yemler eheim prof. food ve tetra reptomindir. Şekilleri farklı içerikleri aynıdır. Bunlar ile başlayan süreçte taze yeşillik yemeye başlar. O yeşil yemleri 6 cm sonrası verirsin. Yavrular silis kum yiyor mu dikkat etmedim. Ama kum üzerindeki yem artıklarını eşelenerek bulup yiyip vakit geçirir. Yine de diğerleri yanında öncelikli değil.

O lamba işini bir an önce hallet. Hayvan ısınsın canlanır.

Neslihanın yazısına bakarken aklıma geldi. Hayvanı geç saate kadar tutma. En geç 21:00'de mutlaka uyusun. Uykusuz hayvan hırçınlaşır, asabi olur. Gelişimlerinde uyumada önemlidir. Sabah tan yeri ağarmasıyla uyanırlar.

O gargarayı bırak metilen mavisi al.

Dediklerinizi yapacağım teşekkürler aksi bir durum olursa yine bildiririm çok sağolun

Geri