Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hangi Marka Yemler Tercih Edilmeli

MissSevda' Alıntı:
Icerigi aynı olabilir ama canlı yemler bence daha iyi ayrica hic biryere salmadan uretilip petshopa gidiyor. Bu ic parazit yine birgun olacaktir, bu yuzden veterinerler her sene kontrol icin gitmemizi istiyorlar. Herkesin tercihidir ama ben hazir yem kullanmayi sevmiyorum kullanmayida dusunmuyorum. Bu gune kadar dedigim yemleri kullandim kac kere kontrole gittim birseyi cikmadi yani canli ve dondurulmus yemin bir zararini gormedim. Hem bu tur yemler bana daha iyi geliyor, kuru kuru yemler nasil doyururki kaplumbagalari.

İç parazit yine bir gün olacak derken iç parazitliğin kaçınılmaz her kaplumbağanın başına gelmesi gereken ve gelen bir hastalık olduğunu mu söylüyorsunuz? Kaç yıldır kaplumbağa bakan tanıdıklarım var ve bu sorunu hiç yaşamadıklarını biliyorum.

Şimdiye kadar canlı yem kullandım ben de sorun çıkmadı demek başkalarının da canlı yem kullanması halinde sorun yaşamayacağı anlamına gelmez. Bu yüzden bu konuda bu kadar iddaalı konuşmak doğru değil zira canlı yem dolayısıyla sorun yaşayan çok örnek var, özellikle Türkiye gibi bir yerdeyseniz. Orda bu iş için özel üretilmiş sağlıklı canlılar olabilir belki ama burdaki petshop zihniyetlerinde değil canlı yem için, satmak için bile üretilen sağlıklı hayvanlar bulmak zor. Bunun dışında evdeki sinek böcek vb canlıların canlı ya da ölü verilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Sinek ve benzeri canlıların içeriğindeki mikroorganizmalar zararlı olabilir. Evlerimizdeki kaplumbağalar hiç doğal ortam görmedikleri için bağışıklıkları da doğadakilere göre zayıftır daha önce de dediğim gibi. Bu zaten en ufak bir etkiden bile etkilenip 1-2 gün içinde aniden ölebilmelerini açıklamakta. Yani doğadaki kaplumbağanın sinek yemesi ona zarar vermeyebilir ama evlerimizdekiler için zararlı olabilir.

İnsanlar olarak bizler de canlı hayvanlar yemiyoruz kuru besinlerle de besleniyoruz ve şahsen ben kuru gıdalarla da yeterince doyuyorum kaplumbağalar neden doymasın. Canlı olup olmamasından ziyade besin değerleri ile alakalıdır bir besinin doyurucu olup olmaması. Bu nedenle kuru yemler ile de düzenli ve uygun bir beslenme programı hazırlandığında gayet sağlıklı bir beslenme sağlanabilir.

Ben sadece diğer arkadaşlara olayı her yönüyle gösterebilmek adına düşündüklerimi söylüyorum yani isteyen istediği şekilde beslemekte özgür kaplumbağasını elbette biz sadece yardımcı olmaya çalışıyoruz fikirlerimizi belirterek. Herkesin de burdakileri okuyup kendi aklına mantığına yatan şekilde olan neyse onu uygulayacağını biliyorum bu yüzden herhangi bir ısrarım yok bu konuda. Yardımcı olabilmek adına bir kaç şey yazmaya çalışıyorum sadece ben, herkes istediğini uygulamakta her zaman sonuna kadar özgürdür tabi.

Verdiğin bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim senin sayende kapluşum artık çok güzel yemlere kavuştu. Ayrıca herkes istediği yemi uygulamakta tabii ki özgürdür.

Verdiğin Tüm Bilgiler İçin Çok Sağ ol ... :D

Ben teşekkür ederim bir faydam olabiliyorsa ne mutlu :)

Bu arada beslenme başlığına da göz atmanız yararlı olacaktır daha geniş bilgi edinme adına.

Herkes istedigi gibi besler tabiki. Biz burada yillardir bocek ve diger yazdigim seylerle besliyoruz dogadan bahcelerine giren bocek toplayanda cok bu secenegide yazdim. Ayrica biz herseyi kuru yemiyoruz guzelce pisirip oyle yiyoruz. Bu benim dusuncem ama o kuru ve vitaminsiz yemle doydugunu dusunmuyorum. Hazir yem alinacaksa bile jblden uzak durun icinde hic bir vitamin kalsiyum falan yok cok berbat bir yem neden satiliyor onuda bilmiyorum.

MissSevda' Alıntı:
Ayrica biz herseyi kuru yemiyoruz guzelce pisirip oyle yiyoruz. Bu benim dusuncem ama o kuru ve vitaminsiz yemle doydugunu dusunmuyorum.

Evet sizin de dediğiniz gibi ''pişiripte'' yiyoruz yani, ''canlı olarak'' yemiyoruz benim de demek istediğim buydu zaten canlı yem konusunda. Sağolun bu yorumunuz için.

Yemin kuru olmasıyla doymaması arasında bir ilişki kuramadım sadece çorbayla doymuyor insanlar kuru besinlerle de doyuyor daha önce de dediğim gibi. Vitaminsiz derken de yanıldığınızı söylemek isterim kaliteli hazır yemler de fazlasıyla vitamin ve mineral bulunur içeriklerini de yazabilirim isterseniz.

Jbl zaten burda zor bulunan ve pek duyulmamış bir marka ki ben hiç bir zaman onun yemlerini önermemişimdir dikkat ettiyseniz. Kaliteli hazır yemlerle hayvanın doymayacağı ve o yemlerin vitaminsiz olduğu konusundaki düşüncelerinize katılmıyorum.

Evet pisirip yiyoruz ama biz hayvan degiliz bu yuzden kiyaslamanizda pek dogru degil. Ayrica bu jbli sizin onerdiginizide yazmadim sadece kalitesiz oldugunu soyledim eger biri bulurda almaya kalkarsa almadan once uyari yaptim. Psikolojikte olabilir ama kaplumbagamin kuru yemle doydugunu dusunmuyorum ona kan kurdu veya karides vermeyi tercih ediyorum cunku doyurucu oldugunu gorebiliyorum bir iki karides fazla verince yiyemiyor, fakat kuru yemin yarisini versem rahatlikla yer. Degisik besleme yontemi buda.

Evet arada farklar var tabi ki ancak çoğu konuda kendi hayatımızdaki şeyleri onlar üzerinde de uyguluyoruz. Hastalandığımızda ilaç alıyoruz aynı şeyi hayvanlar için de öneriyoruz çünkü anatomik ve biyolojik olarak benzerlikler var aramızda. Bu nedenle hangi konuda kıyasladığımız önemli hayvanlar ile insanları. Biyolojik anlamda kıyaslamanın yanlış olmadığını düşünüyorum zira bilindiği üzere bu benzerlikten dolayı pek çok ilaç da önce kobay hayvanlar üzerinde denenmekte insanlara verilmeden önce. Canlı yem konusundaki riskleri de dile getirdim zaten daha önce, insanlarla kıyaslamak ve ona göre yorum yapmak da işin başka bir boyutu.

Jbl dediğiniz gibi pek iyi bir yem değil burda da pek satılmıyor zaten uyarınız için teşekkürler ben de kendi önerdiğim markalar arasında olmadığını belirtmek istedim sadece yeri gelmişken.

Zaten hazır yemlerin içinde de karides ve kan kurdu var. Doymama konusundaki düşüncenizin de pskolojik olduğuna katılıyorum yoksa kuru yemle hayvanın doymayacağını söylemek oldukça mantıksız olur.

Tabi ki isteyen istediği yöntemi kullanabilir bizler sadece her yönüyle her şeyi gösterip isteyenin istediğini uygulaması konusunda seçimi kendisine bırakıyoruz daha önce de dediğim gibi.

Geri