Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

hangi şelale filtre

hakansenerhs

Yeni Üye
75 litrelik bir akvaryumum var. Şu an iç filtre kullanıyorum ama yetmediğini düşünüyorum. Şelale filtre almak istiyorum. Kullananlardan ürünler hakkında bilgi alabilir miyim? Temizliği konusunda,yeterliliği konusunda? İçine malzeme koyma imkanı olan ürünler var mı?Tavsiye edeceğiniz marka modelleri bekliyorum

Cvp: hangi şelale filtre

Dolphin'in H-300 ve Atman'ın HF-400 modellerini inceleyebilirsiniz.

Ben 4-5 ay şelale filtre kullanmıştım. İçine ekstrada sünger ve elyaf takviyesi ile olumlu sonuçlar almıştım. Modifiye şelale filtre araması yaparsanız forumlarda içine koyabileceğiniz malzemelere ulaşabilirsiniz.

Bende yeni konu açmadan bir soru sormak istiyorum; bu gün akvaryumumu temizledim; yine baya bir artık,yosun parçacıkları çıktı sonra dip temizlik yaptım.Sizce bu kadar artık çıkması normalmi (ve yosun) akvaryumum 70cm(boy)-35 cm(yükseklik)-25cm(en) ve filtrem fb dolphin 1000f.

Yosun oluşumu genelde fazla ışık ve nitrat seviyesinin yüksek olmasından oluşur. Dip çekimini sıklaştırısanız bir miktar azalacaktır. İç filtreler genellikle biyolojik filtrasyon yapamadığı için bu tip sorunlarla karşılaşıabiliyor.

eminemre' Alıntı:
Yosun oluşumu genelde fazla ışık ve nitrat seviyesinin yüksek olmasından oluşur. Dip çekimini sıklaştırısanız bir miktar azalacaktır. İç filtreler genellikle biyolojik filtrasyon yapamadığı için bu tip sorunlarla karşılaşıabiliyor.

Teşekkür ederim.Aslında çok fazla ışık alan bir yerde değil:S Yani filtreyi değiştirmiyiorum? (+rep inizi verdim)

Mesela ben kuru alanın lambasını 25wattan 40 watta çıkarınca suda kalan basamaklar yosun tutmaya başladı. Eskiden olmuyordu. Fakat şelale filtreden kendi yaptığım dış filtreye geçince cam ve borularda oluşan tüy gibi yosunlar azaldı.

Bu durumda sadece tek bir dğeişken değil de bir çok etken olduğu için iş biraz kompleks. Dediğim gibi dip çekimini biraz sıklaştırır; ve suda kalan artık ve dışkıları toplarsanız yosun oluşumu kesilmez ama gözle görülür bir şekilde azalır. Bir de filtrenizi de daha sık temizleyebilirsiniz.

Aslında bende yeni konu açmadan buradan sorsam iyi olur :) iç filtrem bozuldu. Yeni filtre şelale filtrelerden olsun istiyorum 20 lt akvaryum için bir öneriniz var mı?

Dolphin H-100 kullanabilirsiniz. Hem fiyatı uygundur; hem de size yetecektir. Biraz daha para verebilirseniz H-200 daha da iyi olacaktır :)

İçine aktif karbon elyaf gibi şeyler de koyabilirsiniz.

Teşekkür ederim tavsiyeniz için :) 1 hafta sonra Dev Akvaryuma gideceğim, dev akvaryum evime çok uzak olduğu için de doğru seçim yapmak önemli oluyor tabii ;)

yenı yaptırıdıgım 150 litre akvaryumum içinde 2 tane 8cm lık kaplumbagam var filtre almam gerek
selale mı
dıs fıltre mı
iç filtre mı
hangısı daha faydalı olur temızlık acısından yardımlarınızı beklıyorum

Kesinlikle bir dış filtre gerekecektir. oksa temizliği ile baş edemezsiniz.

tesekkurler pekı selale ne ışe yarıyor tam olarak

İç filtre ile dış filtre arasıdır. İç filtre gibi yer kaplamaz, cama asılır. Su haznesinden geçerek akvaryuma dökülür. Ama dış filtre gibi içine fazladan malzeme konabilir. 50-60 litre akvaryumlara kadar iş yapar.

Geri