Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hangi Uvb Lamba ?

atelus

Yeni Üye
Merhabalar idareten bir uvb lamba almaya karar verdim zaten türkiyede 3, 4 çeşit satılıyor bunlardan hangisi alınmalı ? Kırmızı ve gri renkte halojen ampül şeklinde olan var, normal spot lamba gibi olanı var, oda lambası gibi kıvrımlı floresan şeklinde olanı var bunlardan hangisi alınabilir ? Başta floresan olanı almaya karar verdim ama uva + uvb yazmasına rağmen ısı verir mi şüphelerim var. Diğerleri acaba sahte midir diye düşünüyorum yada çabuk patlayabilir normal halojen ampül gibilerse. Floresan gibi olan ısı veriyorsa direkt onu alabilirim. Sizin fikirleriniz nelerdir ?

Uv ampulde en uygun olan exo terra uvb 100 'dür. Kıvrımlı florasan dediğinden, bunlar diğerlerine göre daha dayanıklıdır. Kaplumbağalara uygun uvb oranı %5 yani 5.0 olandır. Bazı markalarda 6.0 olanlarda kullanılabilir. Bunların altı ve üstü oranlar uygun değildir.

Şu an piyasasını bilmiyorum ama exo emsallerinden ucuza satılıyordu. 13 W, 25 W modelleri var. 25 W daha yüksekten daha geniş alanı ışıtır. Çoklu hayvanlarda bu uygundur. Yalnız bu ampulün beyaz plastiğinin çapı geniş olduğu için dar çanaklı lambaya oturmaz ve ağır olduğu için mandallı ve körüklü lamba taşımaz. Deve boynu geniş çanaklı lambalar uygun düşer.

Bu ampuller ısı vermez. Isı veren ampullerde var ama onlar pahalıdır. Bu ampulleri kullanırken yanında ısıtma lambası kullanırız. Isıtma 12 saat; uvb en çok çıktıkları zamanda 2 saat kadar yakılır. Böylece uv ampulün ömrü de uzamış olur.

Markası ve oranları belli olmayan genelde bunlar çin mallarıdır, risklidir.

Kırmızı olanlar infrared ampuldür. Bunlar yüksek ısı verdiği için hayvanı kızartır.

Spot tipler dayanıksızdır. Çalışırken sarsıntı veya su teması patlatır.

Cvp: RE: Hangi Uvb Lamba ?

cem' Alıntı:
Uv ampulde en uygun olan exo terra uvb 100 'dür. Kıvrımlı florasan dediğinden, bunlar diğerlerine göre daha dayanıklıdır. Kaplumbağalara uygun uvb oranı %5 yani 5.0 olandır. Bazı markalarda 6.0 olanlarda kullanılabilir. Bunların altı ve üstü oranlar uygun değildir.

Şu an piyasasını bilmiyorum ama exo emsallerinden ucuza satılıyordu. 13 W, 25 W modelleri var. 25 W daha yüksekten daha geniş alanı ışıtır. Çoklu hayvanlarda bu uygundur. Yalnız bu ampulün beyaz plastiğinin çapı geniş olduğu için dar çanaklı lambaya oturmaz ve ağır olduğu için mandallı ve körüklü lamba taşımaz. Deve boynu geniş çanaklı lambalar uygun düşer.

Bu ampuller ısı vermez. Isı veren ampullerde var ama onlar pahalıdır. Bu ampulleri kullanırken yanında ısıtma lambası kullanırız. Isıtma 12 saat; uvb en çok çıktıkları zamanda 2 saat kadar yakılır. Böylece uv ampulün ömrü de uzamış olur.

Markası ve oranları belli olmayan genelde bunlar çin mallarıdır, risklidir.

Kırmızı olanlar infrared ampuldür. Bunlar yüksek ısı verdiği için hayvanı kızartır.

Spot tipler dayanıksızdır. Çalışırken sarsıntı veya su teması patlatır.
En az 5.0 almam gerektiğini biliyorum ama Türkiye'de artık satılmıyorlar. Hep uvb 3.0 satılıyor sanırım zamanında mağazalar aliexpressten almış bunları. Floresan şeklinde olanı mağazaya sordum üstüne basa basa uva+uvb 3.0 dedi belki bu farklı bir teknolojide olabilir Çin'de üretilmiş sonuçta herşey beklenir. Ben sanırım bununla şansımı deneyeceğim aslında ısıtıcı lambam var ama akvaryumda düzenli bir görüntü oluşsun istedim ısı vermezse en kötü ikisini kullanırım. Ampul ve spot şeklinde olanlara bende hiç güvenemedim şimdiye kadar 10 tane ampul patlatmışımdır onlar 3 , 5 liraydı ama uvb lambalar patlarsa hoş olmaz. Şimdilik idare etsin diye alıyorum çünkü çok büyüdü ve güneşe çıkarmak zorlaştı ayrıca kabuğunu rahat dökemiyor. İlerde fiyatlar ucuzlayınca vs. daha iyisini almayı amaçlıyorum. Cevabınız için teşekkürler. Bu arada uyarmışsınız ama mandallı olanlar çok hoşuma gidiyordu masa lambalarında, onu alacağım umarım taşır taşımazsa destek falan bişeyler yapmaya çalışırım.

Farklı bir ürün daha buldum bu nasıldır bilginiz var mı ?

https://m.n11.com/uva-uvb-30-20-watt-teraryum-tropikal-lamba-P407011007?gclsrc=aw.ds&&gclid=CjwKCAjw7e_0BRB7EiwAlH-goLiebD-P0JWj8XjHq2NYqGgOind5wNPSlo3BumoEIYTzFRqj98EDvRoCeDEQAvD_BwE

Bu ampulü görmedim. Koydukları resim falso. Çöl kertenkelesi desert yani 8.0, 10.0 oran ister.

3.0 hayvan eğer 7 cm kabuk boyundan küçük ise iş görür. Yetişkinlerin kabukları kalın olduğu için içine işlemesi zor. Bir artısı çıkıntısı olmadığı için gözlerimize teması olmaz.

Çubuk florasanlarda işlevli değil. Tüm akvaryumu ışıtacak oysa suya işlerliği sadece yüzeyde.

Mandallıların körüksüz sabit olan modelleri de var ama çanakları dar olduğu için uv ampul girmiyor.

Dediğin gibi dolar/euro tavan yaptı, bunlarında fiyatı uçmuştur haliyle. Yinede bir araştır belki uygun fiyatlı birşeye denk gelirsin.

Geri