Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

happy rahatsızlandı, merry yüzünden sanırım :S

happy

Altın 3 Üye
herkese merhabalar,
happy ile merry'i artık çoğunuz az çok tanıyorsunuz... bildiğiniz üzere merry aşırı derece hareketli, aslında happy de hareketli ama uzun süre onları uzaktan izlemem sonucunda şöyle bir sonuca vardım:

> Happy çok hareketli olmak akvaryumda dilediği gibi yüzmek diplerde ki çakıllarla oynamak istesede merry buna izin vermiyor...
> merry son 2 ayda çok çok fazla büyüdü, happy ise hiç büyümedi. zaten aldığımda happy'den çok azcık büyük olan merry şimdi happy'nin 2 katı oldu!!!
>happy gayet sağlıklıydı, ama şimdi yan yüzüyor ve hiç diplere inmiyor (belkide merry yüzünden İNEMİYOR!) özellikle ağzını açıp kapatıyor...
> merry happy'nin durgunlaşmasını ve bel ki de bu yüzden hastalanmasını sağladı...
> ama merry gayet sağlıklı...
> eğer happy'nin kendi evinde rahat etmesi ve biraz özgür olmasını istersem merry'i çıkarmam gerekecek ama evde başka akvaryum olmadığından, merry'e bir süre ölüm fanusunda bakmam gerekecek, ve bu süre içerisinde de üşütüp onun da hastalanmasından ve durgunlaşmasından korkuyorum..
>>>>>>>>>>>> Ne yapmalıyım???? ,

lütfen yardım... :(

Cvp: happy rahatsızlandı, merry yüzünden sanırım :S

işiniz çok ama çok zor..
belli ki kıskançlık hat safhada ve diğeri bu sebeple pasif kalıyor ..
ayırın diyeceğim ama dediniz durumum yok..
ne diyeyim umarım hastalanmaz..
yoksa çok ama çok üzüleyeceğim :(

Dibe batamama, eğik yüzme ve ağzını sık açıp kapama akciğer enfeksiyonu belirtileri aman dikkat :(

Öncelikle Happy'de akciğer enfeksyonu başlamış. Suyu 30 dereceye yükseltin. Akvaryumunuz kaç litre?

yani ayırmalımıyım?
ama ya merry'de rahatsızlanısa biliyorsunuz, havalar soğuk ve fanusta da ısıtıcı yok... ama öyle hissediyorum ki, happy merry olmadığında çok daha rahat, mama yedirirken bile akvaryumun iki ayrı köşesinde yedirmeme rağmen yine yemekte direniyor, illa merry'i çıkarmamı istiyor... çıkarınca da azcıcık bişey yiyor kalıyor... beni en çok üzen de happy'nin hiç büyümemesi çünkü gerçekten merry çok büyüdü ve bu durumda happy çok çok daha fazla ezilecek gibime geliyor...
durumum bence de çok zor... :(

happy bir ara akciğer enfeksiyonu olmuştu yine, antibiyotik kullandık bir hafta sonra geçti çünkü bayağı hareketlendi ve hep diplerde yüzmeye başladı... ama şimdi tekrar kullanıcaz demekki... :(

Belkide happy hep hasta olduğu için büyüyemedi.Bence hemen tedaviye başlamalısınız.Eğer anlaşamamazlıklar devam ederse ayırmaya mecbursunuz.

Madem tecrübeniz de var en kısa sürede antibiyotik tedavisine başlayın. İlerlerse tedavi etmesi oldukça zordur. Gördüğünüz üzere iyileşse bile hemen tekrarlayabiliyor. O yüzden iyileştikten sonra da dikkatli olmanız gerekiyor. Daha fazla vitamin takviyesi ve gece akvaryumun üstünü örtmek gibi..

su zaten ısıtıcı da 30 derece ama nedense suya dokunduğumda soğuk geliyor su, üstelik ısıtıcının lambası da yanıyor, yani çalışıyor... doğrusunu söylemek gerekirse akvaryumun kaç litre olduğunu bilmiyorum ama %75'i suyla dolu yani yüzebilecekleri geniş bir alan var (her ikisinin birden) ...

anladım, o zaman yarın ilk iş veterinere gitmek ve antibiyotik almak üstelik bu sefer tam olarak iyileşene kadar kullanmak... gece akvaryumun üzerini örtmek niçin gerreklidir? bilgi verebilirmisiniz?

Akvaryumunuzun boyutları kaç ?

Isıtıcılar çalışsa bile bazen termostat ayarları +/- 1-2°C hatta daha fazla oynayabiliyor. O yüzden petshop ve bazı marketlerde satılan 2-3TL fiyatı olan derecelerden mutlaka kullanınız.

mailto:/4421/Cam-Derece-Roxin__44216102_0.jpg

Bazen kaplumbağalar vücutlarının bir kısmı dışarıda uyuyabiliyorlar. Hatta bazen tamamen dışarıda. Gece ise evin sıcaklığı düştüğü için etkilenebilirler. Ayrıca akvaryumun üstünnü3/4ünü kapatmak nem miktarını arttıracağı için bir miktar kaplumbağalara faydalıdır. Bunun yanında suyun buharlaşmasını da azaltacaktır.

sıcaklığı korumak için üstünü örtmeniz gerekir..
çok ama çok geçmiş olsun..
bir an önce başlayın derim tedaviye :(

akvaryum 28x50 cm falan...

aslında akvaryumun kendi kapağı var, ama pek kullanmıyorum... ayrıca ben akvarymu alırken hiç bir şey eksik kalmasın diye o derece ölçeri falan da aldım... suyu29 derece gösteriyor, belki de bana soğuk geliyodur ama bence su çok soğuk oluyor... bir de happy genellikle suda uyuyor bir elini taşa koyarak... ama bu yüzden kabuğunun üst tarafı çok kuruyor. nedenini hiç bilmiyorum...
akvaryumdaki su çok çabuk buharlaşıyor ve bunun yüzünden de ben hergün bir miktar su dolduruyorum akvaryuma, kapak veya örtü bunu da engeller sanırım, fakat kapağın herhangi bir yerinde boşluk olmadığı için oksijen sıkıntısı çekmezlermi?

Akvaryumunuzu büyütürseniz sorun çözülecektir.Kuru alana tutunarak uyumada ise bir problem yok. Bazen benim kaplumbağalarım da öyle yapıyor. Bence akvaryumun üstünü komple örtün Örtünün aralıklarından hava gelecektir. Günde 1-2 saat temiz hava girmesi için örtüyü biraz kaldırın.

Akvaryumun üstünün bir miktar açık olması hava alması için idealdir. Mesela 3/4ü kapatılabilir. Bunun yanında kuru bölgeye tutunarak ya da akvaryumdaki bitkiye asılarak uyuması gayet doğal davranışlardandır.

Bu arada elinize her zaman farklı gelir su. Örneğin elinizi çeşmede soğuk suyla yıkadığınızda sıcak gelecektir; ancak eliniz sıcakken soğuk. Dereecede ne yazıyorsa o doğrudur. 28-29 C derece gayet uygundur. Yetişkin kaplumbağalarda bu sıcaklık 1-2 C derece düşürüebilir..

2-3 günde bir buharlaşan su kadar su ilave edebilirsiniz. Burada önemli olan su kuru alana çıkmalarına engel olacak kadar alçalmasın. Ya da ısıtıcı ve ya filtrenin altına inmesin.

akvaryumu daha yeni değiştirdim... zaten merry bu hızda büyüme devam ederse 2-3 aya devasa bir akvaryum almam gerekebilir...

bir de happy dediğim gibi diplere inmiyor bu yüzden kabuğunun üst kısmı sürekli kuruyor...
su seviyesi ısıtıcının altına düştüğünde su ilave ediyorum ama akvaryumun üstünü kapatmamam heralde buharlaşmanın daha fazla olmasını da etkiliyor...

akvaryumumda bitki yok... olursa kapluşlar kendilerini daha mı çok doğal ortamlarında hissedip huzurlu olurlar? bir yerde plastik bitkilerin suyun içine konmaması gerektiğini okumuştum... eğer plastik bitki zarar vermez ve konması gerekiyorsa alır koyarım ama zarar verirmi vermezmi diye karar veremdim... :?

O sizin seçiminiz. Tabiki plastik doğal bir malzeme değil ancak zaten bu ürünler akvaryumlar için üretiliyor. Plastiğinde kaliteli olanları var. Boyaları zamanla aşınıyor ve rengi açılıyorsa muhtemelen kalitesizdir ürün. Benim plastik bitkim 6 ayda sadece ısırıklar sonucu delindi mesela.

Ben bitkiyi kuma gömüyorum, o şekilde sabitliyorum. Gözlemlediğim kadarıyla kaplumbağalar korktuğu zaman onun aralarına saklanıyor. Ve 4-5 aydır gece bitkiye tutunum uyuyorlar. O yüzden ben kullanıyorum. Sonuçta akvaryumda yer varsa kullanabilirsiniz.

tamam teşekkürler benim bir arkadaşımda cama yapışan vakumlulardan vardı ben de onlardan alıcam galiba... :)

Happy'nin hastalanma ihtimaline karşı merry'i ayırmanızı tavsiye derim. Eğer happy hastaysa merry'e bulaşabilir. Happy'i geniş bir leğen içerisine alın içine ısıtıcı, filtre falan koyun. Isıtıcıyı 30 dereceye ayarlayın ve bol bol vitamin takviyesinde bulunun. Yan yüzmesi ve hareketsiz durması bana pek normal gelmedi maalesef :(

yardımınız için teşekkürler jadeite ama ben akvaryum almak için bile annemler babamı zor ikna etmeme rağmen şimdi neredeyse 2. bir akvaryum kurmama nasıl izin verecekler :(
of ya off... :'(

Geri