Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

happy'me arkadaş..

Cvp: happy'me arkadaş..

happy sabah mamasını yemedi!! gözleri şiş ve durmadan ağzını açıp boğazını şişiriyor.. durmadan yapıyor! :neydi:

happy akciğer enfeksiyonu belirtileri gösteriyor büyük olasılıkla. Happy'i ayrı bir kaba alın. Hastalık Merry'e geçmesin.

evde happy'i koyabileceğim plastik fanus var. ona mı koymalıyım? tekrar mı veterinere götürmeliyim?
ve de ilaç kullanıcak mıyım?

bir de happy ile merry'nin kabuklarıı diş fırçasıyla fırçalamak gerekiyormu?.. fırçanın kılları sert olsa bir şey olur mu?

:fff:
:fff:

Fanusa alın ama suyunu 30-33 dereceye sabitleyin. Tekrar veterinere götürürseniz iyi olur. Veterinerin verdiği ilacı tekrar kullanın bence. Fırçanın kılları orta sertlikte olsun çok sert olmasın.

Happy akciğer enfeksyonu olmuş sanırım. Isıtıcınız çalışmadığından olabilir mi acaba ? Çünkü aynı ısıtıcıyı kullanıyoruz win water yazan yere kadar gelmezse su bozuluyor ısıtıcı.

Diğer başlıkta su seviyesini yükselttim ama kuru alan çok küçük kaldı demişsiniz. Acaba indirdiniz mi tekrar su seviyesini ?

hayır su seviyesini indirmedim, dediğiniz yerde merry zaten kuru alanı kullanmıyor happy'e de o alan yetiyor... ısıtıcı çalışıyor çünkü hem çalıştığında lambası yanıyor hemde 29 derece sabit çünkü hiç soğuk olmuyor su...

fanusa alırsam su çok çabuk soğuyor .. fanus ölüm fanusu dediğiniz tarzda, orda daha çok hastalanır diye korkuyorum... :neydi:
gerçi happy bu sabah iştahla yedi mamasını merry'i çıkarmadığımda yemiyor ama :'(

size tavır takınıyor :) hayvan deyip geçmemek lazım :)

veterinerin geçen sefer happy için verdiği antibiyotik bitmemişti mamasına ondan damlatıyorum... merry'i sudan çıkartıyorum. antibiyotikli mamaları önüne koyduktan sonra biraz çekiliyorum ve yaklaşık 5-10 cm uzaklıktan su altından happy'i izliyorum, etrafına bakınıyor, kafasını uzatıp mamaya yaklaşıyor, kafasını yan çevirip sanki canlı ve hareketli karides yer gibi hemen ham diye alıyor... bazen de yine kafasını uzatıyor, mamayı kokluyor kafasını geri çekip gidiyor.. acaba neden böyle oluyor kii ?
:":

Ya karnı toktur ya da hastalıktan dolayı biraz iştahsız davranıyor.

anladım, peki
birisi demişti fazla yerse daha hızlı büyürmüş doğru mu?
valla ben merry'e kutudaki bütün mamaları yesem hepsini yer! en fazla ne kadar vermeliyim :neydi:
birde merry'e ben hep elimden mama veriyorum arada o küçük ağzıyla mamayı tutturamayıp elimi ısırıyor, :ibo:
elden yemesi sorun olmaz dimi? yani, elimden (Allah korusun ama) mikrop kaparsa bir şey olur mu? :huh:

Elinizden yemesi sorun olmaz yedirmeden önce ellerinizi dezenfekte edin. Fazla yedirmek kapluşa sadece zarar verir fazla protein yüzünden gut hastalığına yakalanabilir bu yüzden yemi çok fazla vermeyin. Ama çok azda vermeyin. Kararında olması en iyisi. Hızlı büyümesi iyi beslenmeyede bağlıdır ama bu çok yedirmek anlamına gelmez. Hızlı büyümesini istiyorsanız dengeli beslenmeyle birlikte akvaryumunun geniş olmasıda gereklidir.

yani fazla büyümelerini de istemiyorum ama büyüdükleri gözle görülecek kadar olsun, 3-5 cm olsa yeter :133:
happy en FAZLA 2 tane orta boy karides yiyor, yeterli midir? (hiç yoktan iyidir)
merry'nin mama konusunda problemi yok.

bazen merry ayağıyla happy'nin kafasına basıyor yanlışlıkla yapmış gibi duruyor ama bilmiyorum öyle yapınca happy çok korkuyor hemen kabuğuna çekiliyor...

merry arada bir taşın en yüksek yerine çıkıp suya atlıyor, bunu bir oyun gibi mi yapıyor acaba ^^
sanki balıklama atlıyor :)

bu arada dediğiniz gut hastalığını biraz açıklayabilir misiniz? o konuda bir bilgim yok ta :rolleyes:

2 orta boy karides iyi bence. Merry anladığım kadarıyla biraz afacan :) Happy'i ürkütüyor. Taştan atlayabilir bir sorun yok dediğim gibi afacan ve oyunbaz biraz :) Gut hastalığı fazla protein alımı neticesinde meydana gelen bir hastalıktır. Gut hastalığına yakalanmış bir kaplumbağanın eklemlerinde düğüm şeklinde şişlikler oluşur (artrit = eklem iltihaplanması = gut / şiddetli ağrı). Böbreklerde ve idrar yollarında biriken ürat kristalleri idrar yollarını tıkar ve kaplumbağayı ölüme götürür.

ayrıca obeziteye yakalanabilirler.
kafasının hacmi kadar yem vermek yeterli olacaktır..

teşekkürler, merry'e fazla mama vermeyeceğim. :stuart:
bu gut hastalığı beni çok korkuttu :)
merry gerçekten fazla afacan :holiday:

dikkat edin de kendi nazarınız kendi kapluşunuza değmesin :(

allah korusun!!
inşallah kaplumbağasına eziyet etmeden onun sağlıını düşünen arkadaşlarımızın kaplumbağalarına bir şey olmaz :(

ama sanırım happy iyileşti :) bunu kendi gözlemlerimle söylüyorum tabi... veterinere götürmedim ama o günden beri happy'e verdiğim 4 küçük boy karidesin 2 sine antibiyotik 2 sine vitamin damlatıyordum... şimdi artık hareketlendi artık karada durmuyor o da yüzüyor ve mama konusunda merry kadar heveslendi :)
yine de veterinere götürücem, iyileştimi diye... iyileşmemişse tekrar antibiyotik alıcam çünkü bitti... merry'i de göstermem lazım, çünkü kabuğu yumuşadı!!!! :'(
merry için sizce veterinere göstermekten başka ne yapabilirim?
kabuk sertleştirici sürüyorum ama, yine de yumuşamış hemde ikisi de!! :'(

Kabuk sertleştirici kullanmayın. Veterinerlerin genel söylemleri kabuk sertleştiricisinin zararlı olabileceği şeklinde.Kabuk sağlığı için güneş ışığı ya da uvb lambalar çok önemli. Güneşe çıkaramıyorsanız mürekkep balığı kemiği verebilirsiniz veya yumurta haşladığınız suyu akvaryum suyuna dökebilirsiniz.

aslında akvaryumda uv ışığı var ama hiç güneşlenmiyor ki merry :(
mürekkekep balığı kemiğini nerede bulabilirim ? petshoplarda var mıdır?

bir de nasıl yani yumurta haşladığımız suyu anlmadım :S

Geri