Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hareketsizlik ve İştahsızlık

dogubeyyy

Yeni Üye
[attachment=3219][attachment=3219][attachment=3220][attachment=3221][attachment=3222][attachment=3222][attachment=3222][attachment=3222][attachment=3222]Merhaba Cem Bey , Gerçek bir kaplumbağa sever olarak sizin forumunuzu keşfettikten sonra 4 ay evvel 2 adet yavru kaplumbağa sahiplendim bunun için size teşekkür ederim . 

Şu anda kaplumbağalardan bir tanesi 1 haftadır gün geçtikçe hareketliliği azalmakta ve yemeğini tespit edememekle birlikte yemediğini düşünüyorum . 
Su seviyesini düşürdüm ısı derecesini 30 derece yaptım boğulmasın diye kuru alan ilavesi yaptım 

Bu arada hasta olan kaplumbağaya geçmeden ; Diğer kaplumbağayı ayırmak istediğimi veterinere söylediğimde evveliyattan birlikte büyüdükleri için bulaşmış sa bulaşmıştır ayırma devam etsinler ekosistemine dedi fakat diğerindede yem yemesinde azalma hissediyorum 

Kaplumbağa 3 gündür hareketsiz , cuma günü 12 gibi veterinere götürdüm sağ ve sol ayak kısmından iğne yaptı , durumu çok kötü %99 maximum 6 saat içinde ölür dedi , ölmedi 

Cumartesi öğlen 4 gibi tekrar götürdüm tekrar iğne yaptı sol ve sağ ayak kısmına yine aynı şekilde durumu iyice kötüleşmiş ısırmaya calısıyor tepki veriyor ama kısa sure sonra gucu bıtıp kafasını aşağıya salıyor bişey olmaz sa tekrar gel %99 ölür dedi ( bu durumda ayrı bir sinirimi bozuyor çok soğukkanlı ) 

Bugün (pazar) veteriner orada olmadığı için asistanına yaptırmak istemedim iğne yaptırmadım ;
akvaryumda çok fazla hareket etmeden kimi zaman suyun içinde burnu dışarıda , kimi zaman tamamen dışarıda duruyor seslere tepki veriyor konuştuğum zaman kafasını kaldırıp dinliyor ama yemek yemiyor sadece sabit bi şekilde duruyor , kendi gözlemlerime istinaden boyun alt kısmı 3 gün - 7 gün evvel aralıgında daha şiş iken bugün şişin azaldığını gözlemledim . Yemek yemeden kaç gün dayanabilir lütfen bilen herkes yardımcı olsun ... 

Normalde çok agresif saldırgan ve çok hareketli bir hayvan iken böyle sakin sakin hiçbirşey yapmayıp beklemesi psikolojimi bozar hale getirdi lütfen ilgilenin.. Birkaç resim ekledim hasta hallerinden

Sizden yardım talep ediyorum nerede yaşıyorsanız yanınıza gelebilirim söylediğiniz herşeyi uygulayabilirim ne gerekiyorsa yaparım iyileşmesi için  iletişim numaram 0545 353 86 81 ismim Doğu

Ekli dosyalar

• 1.jpeg
    1.jpeg
    57.5 KB · Görüntüleme: 98
  • 2.jpeg
    2.jpeg
    61.5 KB · Görüntüleme: 79
  • 3.jpeg
    3.jpeg
    187.8 KB · Görüntüleme: 83
  • 4.jpeg
    4.jpeg
    191.7 KB · Görüntüleme: 96
RE: CEM BEY ACİL 4 AYLIK KAPLUMBAĞAMIN 1 TANESİ ÇOK HASTA CEM BEY ACİL

Geçmiş olsun!

Hayvan ileri derece akciğer enfeksiyonu yavrularda kurtulma oranı ileri safhada çok düşüktür. Bu saatten sonra hekime gitmeye gerek yok daha doğrusu dışarı çıkarmak hayvanı daha beter eder.

(not: dışarı çıkarırken ufak hava deliği olan kapalı kutuda hayvanı kurutup katlanmış havlu veya kalın bez parçası yada iki parça renkli strafor arasına koyup götürüyoruz, ölüm kabı dediğimiz kapla götürmüşsün sanırım bunu belirtme gereği duydum. Kışın araba ile götürmede evvela kaloriferi açıp arabayı ısıtıyoruz. Diğer ulaşım araçlarına binilecekse yürüme noktasında soğuk ve rüzgarlı ortamda poşete koyarak kutunun fazla etkilenmesini önlüyoruz.)

Hayvanları ayırma akvaryumda dursunlar. Akciğer enfeksiyonunun bulaştığına dair veri yok. Su 28-29 kuru alan 32-33 derece aralığında olacak. Isıtma lambası yoksa hemen almalısın. Dış ortamda soğuk olmasın.

Eczaneden genta damla al. Bugün hekim antibiyotik vermediyse sabah akşam dörder damla ağzına damlat. Vitamin damla alıp ilk 3 gün ikişer sonrasında günde bir damla ağzına damlat. Bu kırgınlığını alıp iştahını açar. Yalnız antibiyotik ile aynı anda verme etkisini azaltabilir.

Cezvede kaynayan suya bir parça kıyma at bir iki dakika sonra çıkarıp soğutup hayvana verirsin. Yemezse stick yemi su ile çay kaşığında eritip ağzına dök. Yalnız dikkat et akciğerine kaçmasın. Yemi verirken tam dik tutma, Yavrular 15 güne kadar açlığa dayanır ama bu birazda yağ stoğuna bağlıdır.

Hayvanı akciğer enfeksiyonu değil %95 halsizliğe bağlı suda boğulma öldürür. Hayvan halsiz olduğu için kuru alanda duracaktır suya girmeye zorlama ama evde bulunduğun süreçte 1-2 saatte bir elinle tutup su içebilecek şekilde ağzını suya değdir. Hayvan iğne yollu antibiyotik aldı. Su içmesi lazım. Böbrekleri elden çıkarmayalım.

Hayvan arka ayaklarını kullanabiliyor mu? Bacaklara yapılan iğneler bazen ödem yapar ve baldırlar şişer, hayvan arka bacaklarını katlayamaz bu da yüzüşünde ve kuru alana çıkmasında zorlanmasına neden olur.

Hareketli hayvanlar sağlıklı olur fakat yavru hayvanlarda handikap şudur. Hareketli yavru hayvanlar bütün enerjisini harekete ve büyümeye harcar bu yağ depolamasını engeller ve bünye üşüme karşısında zayıf kalır. Eğer sistemde üşümesine neden olacak bir boşluk varsa enfeksiyona yakalanma ihtimali yükselir. Genelde sudan çıkıp kuru alanda lamba altına geçişte rampada dış ortam soğuğuna maruz kalırlar. Yazın pencere açılmasına bağlı cereyana veya klimaya maruz kalması da buna sebep olur.

Son safhada hayvan kuru alanda başını kaldıramaz ve her nefes alışta başını ileri doğru atıp ağzını açarak nefes almaya çalışır.

Diğerinde bir sıkıntı var mı?

Cvp: RE: CEM BEY ACİL 4 AYLIK KAPLUMBAĞAMIN 1 TANESİ ÇOK HASTA CEM BEY ACİL

cem' Alıntı:
Geçmiş olsun!

Hayvan ileri derece akciğer enfeksiyonu yavrularda kurtulma oranı ileri safhada çok düşüktür. Bu saatten sonra hekime gitmeye daha doğrusu dışarı çıkarmak hayvanı daha beter eder. (not: dışarı çıkarırken hava deliği olan kapalı kutuda hayvanı kurutup havlu arasına koyuyoruz)

Hayvanları ayırma akvaryumda dursunlar. Akciğer enfeksiyonunun bulaştığına dair veri yok. Su 28-29 kuru alan 32-33 derece aralığında olacak. Isıtma lambası yoksa hemen almalısın. Dış ortamda soğuk olmasın.

Eczaneden genta damla al. Bugün hekim antibiyotik vermediyse sabah akşam dörder damla ağzına damlat. Vitamin damla alıp ilk 3 gün ikişer sonrasında günde bir damla ağzına damlat. Bu kırgınlığını alıp iştahını açar. Yalnız antibiyotik ile aynı anda verme etkisini azaltabilir.

Cezvede kaynayan suya bir parça kıyma at bir iki dakika sonra çıkarıp soğutup hayvana verirsin. Yemezse stick yemi su ile çay kaşığında eritip ağzına dök. Yalnız dikkat et akciğerine kaçmasın. Yemi verirken tam dik tutma, Yavrular 15 güne kadar açlığa dayanır ama bu birazda yağ stoğuna bağlıdır.

Hayvanı akciğer enfeksiyonu değil %95 halsizliğe bağlı suda boğulma öldürür. Hayvan halsiz olduğu için kuru alanda duracaktır suya girmeye zorlama ama evde bulunduğun süreçte 1-2 saatte bir elinle tutup su içebilecek şekilde ağzını suya değdir. Hayvan iğne yollu antibiyotik aldı. Su içmesi lazım. Böbrekleri elden çıkarmayalım.

Hayvan arka ayaklarını kullanabiliyor mu? Bacaklara yapılan iğneler bazen ödem yapar ve baldırlar şişer, hayvan arka bacaklarını katlayamaz bu da yüzüşünde ve kuru alana çıkmasında zorlanmasına neden olur.

Hareketli hayvanlar sağlıklı olur fakat yavru hayvanlarda handikap şudur. Hareketli yavru hayvanlar bütün enerjisini harekete ve büyümeye harcar bu yağ depolamasını engeller ve bünye üşüme karşısında zayıf kalır. Eğer sistemde üşümesine neden olacak bir boşluk varsa enfeksiyona yakalanma ihtimali yükselir. Genelde sudan çıkıp kuru alanda lamba altına geçişte rampada dış ortam soğuğuna maruz kalırlar. Yazın pencere açılmasına bağlı cereyana veya klimaya maruz kalması da buna sebep olur.

Son safhada hayvan kuru alanda başını kaldıramaz ve her nefes alışta başını ileri doğru atıp ağzını açarak nefes almaya çalışır.

Diğerinde bir sıkıntı var mı?

Merhabalar ; 
Öncelikle verdiğiniz bilgiler için size çok teşekkür ediyorum
Dünden beri suyun içine girip kara alana tekrar çıkma kısmında kendi kendine yorulmadan yapabildiğini hissediyorum 
Ek olarak ta arada bir suda 5 - 10 sn lik yüzdüğünü gözlemledim tekrar hemen kuru alana geri dönüyor veya suyun içinde sadece kafası dışarıda duruyor bazen 

Söylediklerinizi hemen uygulamaya geçiriyorum , genta damla kıyma ve stick yemi eritme şeklinde , 2 gün'de bir sizi rahatsız edicem müsait olursunuz umarım 

Hayvan arka ayaklarını ikinci iğneden sonra 12 saat yaklaşık kullanmadı sabit durdu hep şu anda gayet güzel şekilde hareket ediyor 3-5 gun evvel düz yolda giderken bile yamuk giderdi şimdi daha düz diye gözlemledim 

Bu arada bahsettiğiniz son safhadaydı hayvan şuan durumu biraz iyileşiyor gibi olumlu hissediyorum sizlerinde yardımıyla  

Gözlemlerime göre diğeri de yemek yemiyor ve onun yanından ayrılmıyor ama enerjisi yerinde
Saygılarımla iyi akşamlar :)

RE: CEM BEY ACİL 4 AYLIK KAPLUMBAĞAMIN 1 TANESİ ÇOK HASTA CEM BEY ACİL

Yukarıdaki yazıda taşıma konusunda not bölümünde ek bilgi yazdım.

Esas sen kusura bakma geç cevap verdim. Normalde erken vakit bakardım bugün beklenmedik işler çıkınca foruma bakmak akşamı buldu. Her gün durumları hakkında bilgi verebilirsin. Yada hareketlerinde bir değişiklik olursa

Vitamin damlayı unutma diğerine de 1 hafta boyunca her gün bir damla ver. Üşütme kaynaklı bir iştahsızlık olabilir. 3 gün içinde yem yemezse ona da antibiyotik takviyesi yaparız.

Hasta olan hayvanda ek olarak derinden gelen ses, hırıltı, nefes alma da zorlanma, suda yatay durma var mı? Buna göre hekimin verdiği antibiyotik üstünden gidebiliriz.

cem' Alıntı:

Esas sen kusura bakma geç cevap verdim. Normalde erken vakit bakardım bugün beklenmedik işler çıkınca foruma bakmak akşamı buldu. Her gün durumları hakkında bilgi verebilirsin. Yada hareketlerinde bir değişiklik olursa

Vitamin damlayı unutma diğerine de 1 hafta boyunca her gün bir damla ver. Üşütme kaynaklı bir iştahsızlık olabilir. 3 gün içinde yem yemezse ona da antibiyotik takviyesi yaparız.

Hasta olan hayvanda ek olarak derinden gelen ses, hırıltı, nefes alma da zorlanma, suda yatay durma var mı? Buna göre hekimin verdiği antibiyotik üstünden gidebiliriz.

Cem bey tekrar merhaba 

Hayvanlarda diğer belirtiler yok , aşırı derecede halsizlik iştahsızlık devam ediyor dün genta damla alamadım , bugun genta damla uygulamasını başlatıyorum efendim

cem' Alıntı:

Cem bey ek olarak bu hayvanlar ağzını açmıyor ağızlarnı açmaları için ne yapmayı önerirsiniz

Ağzını açmıyor ise hayvanı dik tutup 10 saniye arayla ruj sürer gibi ağız çevresine sürelim. Bir miktar ağzına girecektir. O halde damla sayısı yutmasına bağlı 7-8 damla olsun. Gözlere de birer damla damlatalım göz kanalından genze akar. Gözlerde temizlenir. Bazı durumlarda enfeksiyon her hayvanda olmasa da göze sirayet edebiliyor. Yalnız burnuna kaçmasın hapşurur.

Vitamin damlayı her ikisine de 4 gün boyunca birer damla verelim. İştah ve canlanma açısından bu gerekli. Sera reptilin önerirdim ama bu pahalı. Başka bir marka damla da olur.

Her gün bir yem denemesi yap. Yapabilirsen çay kaşığında su ile eritip hayvanı 45 derece açıyla tutup ağzına dökmeye çalış. Yalnız çokta zorlama gagası hasar görebilir. Diğer hayvanın yemini bir iki stick fazla verebilirsin. Şırınga önermiyorum tazyikli giderse ciğerlere kaçabilir.

Kuru alanda ısıtma lambası vardı değil mi o gerekli.

Hocam her gün irtibatta olalım. Hayvanın durumu hakkında bilgi almam önemli. Ona göre doz uygulamasında ayar çekebiliriz. Hayvan riskli durumda.

Cvp: Hareketsizlik ve İştahsızlık

<p>Cem bey merhabalar , öncelikle yazamadığım için kusura bakmayın&nbsp;</p><p><br></p><p>Koronadan dolayı dağ evine yerleştik hayvanlarda yanımızda , ( çok şükür )&nbsp;<br><br>Tavsiyelerinizin tümünü uyguladık ve çok şükür ikiside iyileşti gerçekten çok teşekkür ederim</p><p>Dileyin benden ne dilerseniz ..&nbsp;</p><p><br></p><p>Geçerken veterinerden uğradım tepkisini merak ettiğim için ; bizim bilader uğradımı kaplumbağadan haberin varmı dedım ..</p><p><br></p><p>İkinciside mi öldü dedi ( birinci kesin ölücek diğeride ölür zaten düşüncesiyle bakmış hayvanlara )&nbsp;</p><p><br></p><p>İkiside sapa sağlam dedim anlattımşok oldu yanlış anlama diye söylemedik %99 birazdan ölür diyorduk biz iğneleri yapınca ciddimisin dediler&nbsp;</p><p><br></p><p>Gerçekten teşekkür ederim bi hayat kurtarmaya yardımcı olduğunuz için cem bey&nbsp;</p>

Geçmiş olsun sevindim. Ben de cevap alamayınca öldüler sandım.

Hekimin yine de hakkını yemeyelim ilk etki onun yaptığı antibiyotik sayesinde oldu. Hayvanın bünyesi de sağlammış. Anlattığın belirtilere baktığımda işin açıkçası bende ümit vermiyordum. Tabi senin özverili bakımını da gözardı etmeyelim. Esas pay senin.

Şu an fiziki bir belirti görülüyor mu? Gentaya bir kaç gün daha birer damla azaltarak devam edelim. Ciğerlerde ufak bir parça kalırsa bağışıklık kazanarak tekrar nükseder. Bu daha ağır geçer. Yemlerini normalden bir iki fazla verirsin. Bünyesi iyice güçlensin. Bir de üşümeye karşı dikkat etmelisin. Hayvan hem hastalık hem de antibiyotikten yıprandı.

Vitamin damlayı ilk hafta 2 günde bir, ikinci hafta iştahları yerinde ve hayvanlar canlıysa 3 günde bir damla yapalım.

7 cm kabuk boyunu geçene kadar dikkat edersen ondan sonrası rahat olur. Kolay kolay hastalanmazlar. Yağ depolamaya başlarlar ve vücut dirençleri artar. Kabuk boyunu da not et. Milimde olsa büyürse hayvan tamamen iyileşmiş demektir. Hasta hayvanlarda boy uzaması durur. Sistemdeki eksiklikleri halledersen sağlıklı biçimde ve hızlı büyürler. O ortamı sağladığında hayvanların mutluluğunu görürsün. Yerlerinde duramazlar.

Tekrar geçmiş olsun.

Cvp: RE: Hareketsizlik ve İştahsızlık

cem' Alıntı:

Hekimin yine de hakkını yemeyelim ilk etki onun yaptığı antibiyotik sayesinde oldu. Hayvanın bünyesi de sağlammış. Anlattığın belirtilere baktığımda işin açıkçası bende ümit vermiyordum. Tabi senin özverili bakımını da gözardı etmeyelim. Esas pay senin.

Şu an fiziki bir belirti görülüyor mu? Gentaya bir kaç gün daha birer damla azaltarak devam edelim. Ciğerlerde ufak bir parça kalırsa bağışıklık kazanarak tekrar nükseder. Bu daha ağır geçer. Yemlerini normalden bir iki fazla verirsin. Bünyesi iyice güçlensin. Bir de üşümeye karşı dikkat etmelisin. Hayvan hem hastalık hem de antibiyotikten yıprandı.

Vitamin damlayı ilk hafta 2 günde bir, ikinci hafta iştahları yerinde ve hayvanlar canlıysa 3 günde bir damla yapalım.

7 cm kabuk boyunu geçene kadar dikkat edersen ondan sonrası rahat olur. Kolay kolay hastalanmazlar. Yağ depolamaya başlarlar ve vücut dirençleri artar. Kabuk boyunu da not et. Milimde olsa büyürse hayvan tamamen iyileşmiş demektir. Hasta hayvanlarda boy uzaması durur. Sistemdeki eksiklikleri halledersen sağlıklı biçimde ve hızlı büyürler. O ortamı sağladığında hayvanların mutluluğunu görürsün. Yerlerinde duramazlar.

Tekrar geçmiş olsun.

Teşekkür ederim tekrar ilginize alakanıza hocam her söylediklerinizi uygulamaya devam edicem . .
Ek olarak birşey daha sorucam bu hasta olan iyileşti ve 3 gündür diğerine sataşmaya başladı peşine gidiyor takip ediyor ısırmaya calısıyor nedendir napmak lazım

cem' Alıntı:

Tekrar geçmiş olsun.

Cem bey şuan çok üzüldüm acil yardımlarınızı bekliyorum 
O hasta olan iyileşti saldırıyor 3 gundur demiştim ya şuan inceledim diğerinin kuyruğu kısalmış muhtemelen kopartmış . napmak lazım yardım edermısınız ...

Saldırma sebepleri şunlardır:
1- alfa olma güdüsü; bu birden fazla hayvan olan sistemlerde ve genellikle erkekler arasında olur. Alfa olan diğer hayvanlar üstünde hakimiyet kurmak ister. Her gün sınar. Diğer hayvan/ların boş ve zayıf bir anını yakalar ve dalar. Arkadan bacak yada kuyruğa ve tepeden ense köküne doğru saldırır. Diğeri tepki vermez ve kaçarsa bir sıkıntı olmaz. Hafif yaralanmalar normaldir. Alfa önce kuru alana çıkar yemi önce yer bu olmadığında diğerine saldırıp hizaya sokar.
2- akvaryumu sahiplenme; bu önceden tek yaşayıp sonradan bir hayvan geldiğinde görülür. Akvaryumu paylaşmak istemez.
3- akvaryum yeterince büyük değilse hayvan daralır sürekli karşı karşıya gelmeleri tehdit algılar ve saldırır.
4- belli sayıda verdiğimiz yem birden fazla hayvanda yiyecek mücadelesi ve aç kalabilme hissiyatı yaratır ve bu sebeple başka hayvan istemez.
5- hayvan yeterince uykusunu almaz ise hırçın olur. Sebepsiz yere karşısındaki hayvana dalaşır.
6-cinsel gelişim sonrası yetişkin kaplumbağalarda hormonların tavan yapmasıyla erkekler arası dişiyi sahiplenme mücadelesi; erkek dişi arasında ise kur yapma ve tavlama mücadelesi olur. Dişi istemezse bu tepkiler saldırı noktasına gider. Erkek genelde dişinin burnuna hamle yapar. Dişi de baskınsa erkeğin ön bacaklarını ısırarak kendinden uzaklaştırmaya çalışır.

Saldırı dereceleri şu şekildedir.
1- hafif yaralanmalar: bunlar sadece deri yüzeyinde kızarıklık oluşturur. Bunlar 1 hafta 10 güne kalmaz düzelir.
2- orta yaralanmalar: bunda üst deride tahriş yada yırtılma olur. Kan çıkmadığı sürece müdahaleye gerek yoktur.
3- ağır yaralanmalar: bunda alt deriye kadar inerek etin ortaya çıkması, parça koparılması, organ ve uzuv kayıpları görülür. Bu durumda hayvanların birbirinden ayrılması gerekir. Eğer hayvanlar emsal boyda değilseler sonuç büyük olanın küçüğü öldürmesi ile noktalanır.

Kuyruk anüs deliğinden değilde ucundan kopmuş ise bu sıkıntı yaratmaz.

Hayvanlar ufak daha önce şu adımları izleyelim.
En geç saat 20:00'de yatsınlar. Bulundukları oda loş yada karanlık olsun. Uykuyu iyi alsınlar. Azgın olan dinginleşsin. Uyudukları müddetçe dalaşma da olmaz.

Yemleri biraz artıralım ve önce saldırana olmak üzere her ikisine ayrı köşelerde yem ver. Yem sıkıntısı olmadığını görsün. Diğerine yaklaşırsa elinle set yapıp ona yaklaşmasını engellersin.

Akvaryumu büyütmek gerek. Geniş alan sık karşı karşıya gelmelerini önler.

Akvaryum içine yapay bitki, pürüzsüz kaya gibi birşeyler koyup diğer hayvanın yeri geldiğinde kendini koruyup savunabileceği, saklanabileceği bir alan oluşturabilirsin. Misal geniş, uzun bir bitkiyi akvaryum ortasına koyduğumuzda akvaryumu böler. Bitki çevresinde dairesel dönerler. Akvaryum genişlemiş gibi görünür. Hayvan bitki üstüne tutunur yada arasına girer.

Akvaryumda oyalacak birşeyler olması birbirlerine olan ilgiyi azaltır. Tabanda silis kum eşelenip vakit geçirmelerini sağlar. Düşen yem artıklarının kokusu eşelenme sebebi yaratır.

Tüm bunlara karşın ağır bir yaralanma durumu oluşursa hayvanları ayırmak gerekir. Yetişkinlerin kabuğu sert derisi kalın olduğu için fazla bir hasar olmuyor. Küçüklerin kabuk kenarları dahi sökülebiliyor.

Hayvanı her gün kontrol edersin. Bir hasar görürsen ayırırsın. Kuyruktaki yara açık duruyor ise baticon sürüp 5 dakika kuru yerde bekletip öyle suya koyarsın.

Metilen mavisi varsa haftada iki defa bir damla damlat bu dezenfektan olması yanında sakinleştirici stres alıcıdır.

Bu baskın olanın arpası fazla gelmiş. Vitamin damlayı bu haftada 2 günde birden, üç günde bire düşürelim enerjisi azalsın biraz. Diğerine de vitamini aynı oranda ver.

Hastalıktan çıkıpta böyle coşan hayvan görmedim bu bir ilk.

Geri