Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

haşlanmış mısır

ozlemb

Gümüş 2 Üye
arkadaşlar benim ufaklıklar haşlanmış mısıra bayılıyor. herhangi bir zararı var mı?

haşlanmış mısırı yediklerini daha önce de duymuştum ancak verilip verilmemesi hakkında çeşitli görüşler mevcut.. şahsen verilmemesi gerektiğini düşünüyorum.. çünkü haşlanmış mısır zaten kaplumbağaların doğal ortamlarında yiyebilecekleri bir şey değil.. ve mısır fasülye gibi baklagillerin yüksek protein içeriği ilerde rahatsızlıklara yol açabilir.. gut hastalığı, dengesiz gelişim, kabukta düzensiz ve şekilsiz büyüme ile kabuk piramitleşmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir.. ilk kez yemesinin zarar yol açacağını sanmam ama sürekli verilmesi uzun vadede problemlere neden olacaktır..

felaket oburlar ne yapacağım bilmiyorum :) sıksık verilmemesi gerekir haklısınız, çok sevmelerine rağmen şimdiye kadar 4-5 kere verdim. o kadar istekli yiyorlarki. zaten tadı güzel olan şeyler de hep zararlı oluyor öyle değil mi ? :)

aynen öyle :) nadiren başka meyve sebzelerden verebilirsiniz mısır yerine.. henüz genç oldukları için protein içerikli çoğu besine bayılırlar.. ilerde yavaş yavaş daha otçul beslenmeye başlaycaklar büyüdükçe.. gençken normal çok obur olmaları sağlıklı olduklarının işareti :) karides verirseniz ona da bayılcaklardır ve çok aşırı olmamak üzere her gün verilebilir.. çoğu petshopta bulunuyor hatta biliyorsunuzdur belki..

evet, karides veriyorum, forumları sürekli takip ettiğimden beslenme hakkında epey bilgi edindim sayenizde. kıvırcık salata , karides, ve sera I ve P genelde verdiklerim yemler arasında. ancak kıvırcığı fazla sevmiyorlar..

rica ederiz.. evet onlara hazırladğınız güzel menüden de anlaşılyor bilgili olduğunuz :) kıvırcığı sevmemeleri gayet normal henüz genç oldukları için.. hatta kıvırcık yemeleri bile oldukça iyi çünkü çoğu yavru kaplumbağa kıvırcığı hiç yemez.. ilerde otçul beslenmeye alışmaları açısından şimdiden kıvırcık yemeleri oldukça iyi.. sevmemesini takmayın bu yüzden yediği için sevinebilirsiniz hatta :)

o zaman kıvırcığa devam :) zorla yeseler de oburluklarından yediklerine eminim.... ancak yinede ölçüyü kaçırmıyorum obez olmalarını istemem. resimleri ekleyince eleştirilerinizi de beklerim. birde forumda hiç çiftleşme konusu yok dikkatimi çekti, ya da ben mi göremedim acaba..

forumda üreme ve cinsiyet diye bi başlık olcaktı ama sanırım hiç konu yok üreme ile ilgili.. yakında eğer vakit bulabilirsem o konuyla ilgili de birşeyler yazmaya çalışcağım elimden geldiğince.. resimlerini bekliyoruz sizin oburların :)

teşekkür ederim, resimleri inşallah en kısa zamanda ekleyeceğim. hatta mümkün oluyor mu bilmiyorum ama video bile koymayı düşünüyorum, özellikle yemek zamanlarını :)

Geri