Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hasta mı değil mi anlamadım...

gizemli_kiz19

As 4 Üye
2. kapuşum cicoşun üst kabuğu 2 aydır falan tamamen kireçlenmiş gibi bembeyaz.bütün aktiviteleri normal.kabuğundakinin kireçlenme olmadığından eminim.mantar hiç değil ve dün kabuk değiştirmeye başladı ama önce alt kabuğu pul dökülecek sanırım.üstteki o beyaz şeyleri kendisi atıyor kabuğundan yavaş da olsa.toz halinde kabuk değiştirme olacağını da sanmıyorum.Sizce bu nedir? bunlarda resimleri..
albüm olarak ekledim.
mailto:/g/26052010.jpg/

Mineral birikmesi olabilir, bu kadar yaygın mantar olacağını sanmıyorum, kabuk değişiminde de bu derece bariz beyazlık görülmez. Her gün kabuğu kaya tuzu ile hafifçe fırçalayarak yıkayın tuzun gözlerine kaçmamasına çok dikkat ederek, kaplumbağanızın başını daha yukarda tutmanız önler gözlerinin tuzdan etkilenmesini. 1 hafta içinde düzelmeye başlar diye tahmin ediyorum, bir de sularınız fazla klorlu ise su düzenleyici kullanmak da olumlu etki edebilir.

aragorn' Alıntı:
Mineral birikmesi olabilir, bu kadar yaygın mantar olacağını sanmıyorum, kabuk değişiminde de bu derece bariz beyazlık görülmez. Her gün kabuğu kaya tuzu ile hafifçe fırçalayarak yıkayın tuzun gözlerine kaçmamasına çok dikkat ederek, kaplumbağanızın başını daha yukarda tutmanız önler gözlerinin tuzdan etkilenmesini. 1 hafta içinde düzelmeye başlar diye tahmin ediyorum, bir de sularınız fazla klorlu ise su düzenleyici kullanmak da olumlu etki edebilir.

Katılıyorum.Bencede Mineral Birikmesi...Yapmanız gerekenleri söylemiş zaten bize birşey bırakmamış :)

Mineral birikmesini anlayamadım.neden olur?.bu onu 10 lt lik akvaryumda beslerken başladı 2-3 aydır 25 lt lik akvaryumda.diğer kapuşuma da aynı yemlerden veriyordum şimdi büyüdü diye tek fark ot ağırlıklı yemle besliyorum.yemek listesini değiştirmem de gerekir mi? günde 1-2 tane sera professionel herbivor,3-4 karides,1-2 tane de sanyu stick yem.bir de her hafta 1 kere d3 veriyorum ama kabuğu bu hale geldikten 1-1,5 ay sonra vermeye başladım devit-3 ü.kullandığım suyun tamamı 3-4 gün dinlenmiş su.

Tamamen su kaynaklı olur genelde, bazen kabuk değişimi falan da varsa etkisi artabilir, dinlenmiş su olmasına rağmen yine de içeriğindeki klor gibi mineraller fazlaysa o yüzden olabilir. Tuz ile banyo yaptırarak muhtemelen sorun düzelecektir, yine ara ara bu şekilde kabuk temizliği yapmak ilerde tekrar oluşmasını da engeller büyük olasılıkla.

teşekkür ederim...Akşam ilk işim tuz banyosu yaptırmak olacak.suyu değiştirdiğimde içine 2-3 damla damlatıyorum klor gidericiden ama 25 liğe geçtiğinden beri yapıyordum.

Rica ederiz, evet klor giderici ve su düzenleyici kullanmak iyi olcaktır rutin olarak her su değişiminde.

Geri